15 turistických atrakcí anglického Sheffieldu

15 turistických atrakcí anglického Sheffieldu 1

Sheffield, čtvrté největší město v Anglii, leží asi 56 km jižně od Leedsu na řekách Don a Rivelin v podhůří Derbyshire Hills. Průmyslově město Sheffield byste měli navštívit, pokud plánujete průzkum NP Peak District, který je známý svými bukolickými vyhlídkami, panskými sídly, hornickými městy a minerálními prameny.

Sheffield nabízí řadu době udržovaných parků a krásný „zelený pás“ kolem města skýtající spoustu venkovní zábavy. Oblíbená je rovněž Botanická zahrada v Sheffieldu (19 akrů). Až si prohlédnete zelené prostory, měli byste se vydat do centra univerzitního města. Akademické instituce zde už dlouho spolupracují s místním průmyslem, takže nejnovějším příkladem je nový Technology Park nedaleko technické fakulty. Sheffield je proslulý svou výrobou nožů, různých řezných nástrojů, pušek a ušlechtilé oceli, na což naráží už Chaucer v roce 1478 ve svých Canterburských povídkách. Sheffieldské příbory, kdysi vyráběné v domácích dílnách, se dodnes vyvážejí do celého světa.

Botanické zahrady v Sheffieldu

Krásné Sheffieldské botanické zahrady (Sheffield Botanical Gardens, 19 akrů) byly založeny v roce 1836 a jsou domovem více jak 5000 druhů rostlin. Jedná se o pěkné místo k procházkám, především na jaře a v létě, kdy mnoho rostlin kvete. K hlavním lákadlům patří památkové skleníky s rostlinami mírného pásma původem z Austrálie, Asie a Jižní Afriky, dále viktoriánská zahrada a zahrada Čtyři roční období, která je barevná kdykoli v roce. Zahrady představují skvělé místo, kam se vydat s dětmi a v areálu se koná řada hudebních, uměleckých a divadelních akcí. Po prohlídce botanických zahrad můžete relaxovat v kavárně na místě. Zahrady mají vstup zdarma.

Další oblíbenou zahradou v Sheffieldu je krytá Zimní zahrada, která se může chlubit více jak 2500 rostlinami a je to jeden z největších skleníků mírného pásma ve Spojeném království. Za návštěvu stojí rovněž nedaleká Mírová zahrada. V ní hrají hlavní roli vodní prvky umístěné mezi úseky dokonale udržovaných trávníků a spousta kaváren.

Adresa: Clarkehouse Road, Sheffield, South Yorkshire 

 

Sheffieldská katedrála 

15 turistických atrakcí anglického Sheffieldu 2

Sheffieldská katedrála zasvěcená to sv. Petrovi a Pavlovi stojí na místě farního kostela založeného ve 12. století. Nový kostel vybudovaný v pozdně gotickém kolmém stylu ho nahradil v polovině 15. století (dochoval se pouze kůr a věž, zatímco chrámová loď byla vybudována na konci 18. století). Když se Sheffield stal v roce 1914 sídlem biskupa, objevily se plány na proměnu současné chrámové lodi v příčnou loď nového, mnohem většího kostela. Tento projekt se však stal obětí dvou světových válek, takže kostelu zůstal pouze neobvyklý půdorys. Uvnitř katedrály si všimněte kropenky, kterou v roce 1884 věnovali Svobodní zednáři, a mramorové hrobky hraběte ze Shrewsbury (zemřel 1538), kde je uložen mezi svými 2 manželkami. Neobvyklá přenosná sedilla (sedadlo pro biskupy) z černého dubu v kapli Sv. Kateřiny pochází z 15. století. Hlavní výzdoba, kterou obstarávají barevná vitrážová okna v kapitule, zobrazuje historii města (byly doplněny v 60. letech 20. století). Nejzajímavější z nich, tzv. Chaucerovo okno, ukazuje mlynáře ze Trumpingtonu (z povídky Reeve’s Tale) se sheffieldským nožem. Kromě oblíbené prodejny kávy katedrála rovněž nabízí pravidelné vzdělávací programy a komentované prohlídky.

Adresa: Church Street, Sheffield, South Yorkshire

 

Graves Park

Necelých 5 km jižně od centra Sheffieldu leží Graves Park, největší veřejný zelený prostor ve městě, který nabízí řadu zábavných věcí pro rodiny s dětmi. Děti milují farmu Graves Park Animal Farm, kde mohou spatřit několik vzácných plemen hospodářských zvířat a zblízka se podívat na kozy, lamy a osly. K dispozici jsou 2 dětská hřiště, kde mohou děti vybít přebytečnou energii, zatímco o víkendech a školních prázdninách jezdí kolem rybníků vláček. K dalším oblíbeným aktivitám patří poznávání přírodních stezek, rybaření v rybníku a účast ve sportech, jako je kriket, tenis a fotbal. Po všech těch aktivitách si pak můžete dopřát svačinu v kavárně.

Adresa: Hemsworth Road, Sheffield

 

Tropický motýlí dům a Centrum sokolnictví

Tropický motýlí dům a Centrum sokolnictví (Tropical Butterfly House Wildlife and Falconry Centre) nabízí více než jen motýly. Oblíbená rodinná atrakce v Sheffieldu je domovem také dalších živočichů, jako jsou surikaty, lemuři, hospodářská zvířata, vydry, sovy, plazi, volně poletující draví ptáci a pestrobarevní papoušci. Milovníci zvířat se mohou s některými setkat zblízka: pohladit si lemura, podívat na surikaty, dozvědět se více o vydrách při „výkladu ošetřovatele“, nakrmit hospodářská zvířata a strávit pár hodin fotografováním motýlů. Pokud pak budete mít hlad, zdejší kavárna nabízí polední jídla, pochutiny a odpolední svačiny s domácími koláčky.

Adresa: Woodsetts Road, North Anston, Sheffield, South Yorkshire

 

Kelham Island Museum 

15 turistických atrakcí anglického Sheffieldu 3

Kelham Island Museum, které je součástí fondu Sheffield Industrial Museums Trust, zaměřuje své expozice na průmyslovou minulost Sheffieldu, především výrobky z oceli a ze stříbra v průběhu posledních 300 let. Můžete vidět řemeslníky, jak pracují ve workshopu Little Mesters, zatímco je pravidelně předváděn chod zdejšího obřího „parního stroje na řece Don“ (foto), který byl vyroben v roce 1905 a používán v jedné z místních oceláren. Muzeum se rovněž může chlubit působivou sbírkou nástrojů/nářadí spolu s historickými vozidly. Také oblast kolem muzea od doby svého vrcholného období prošla značnou asanací a dnes je vyhledávaná kvůli svým restauracím a nakupování.

Adresa: Alma Street, Sheffield, South Yorkshire

 

Weston Park Museum

Největší sheffieldské muzeum, Weston Park Museum, bylo původně založeno v roce 1875 pro Mappin Art Gallery, působivou sbírku umění, kterou městu věnoval místní obchodník, který zbohatl v ocelářství. Mandát zařízení v průběhu let rostl a dnes muzeum vystavuje přírodní historii, archeologii, společenskou historii a dekorativní umění. K hlavním lákadlům patří reprodukce umění a zbroje z doby bronzové, asi 250 obrazů od místních umělců spolu s řadou hostujících expozic z jiných muzeí. Samotný Weston Park zahrnující areál bývalého sídla představuje zajímavé místo k průzkumům. V areálu se nachází oblíbená kavárna.

Kde: Western Bank, Sheffield, South Yorkshire

 

Národní muzeum záchranných služeb

Národní muzeum záchranných služeb (National Emergency Services Museum), které bývá propagováno jako největší muzeum svého druhu na světě, si při své návštěvě Sheffieldu nesmíte nechat ujít. Rozsáhlá sbírka muzea zahrnuje více jak 50 historických vozidel, k nimž patří řada hasičských vozů, policejních aut a sanitek, spolu s uniformami a vybavením. K dispozici je dokonce možnost si některá historická vozidla pronajmout na prohlídku města nebo soukromou akci a v ceně vstupného jsou zahrnuty pravidelné projížďky hasičským vozem pro děti. Za pozornost stojí rovněž staré vězeňské cely a stáje pro policejní koně.

Kde: Police/Fire Station, West Bar, Sheffield, South Yorkshire

 

Průmyslová vesnice Abbeydale

Necelých 5 km jihozápadně od centra Sheffieldu leží Průmyslová vesnice Abbeydale (Abbeydale Industrial Hamlet), fascinující viktoriánská vesnice z 19. století, kde se mohou návštěvníci seznámit s tradiční výrobou ocelových kos. Tato zajímavá turistická atrakce zahrnuje skladiště, domky dělníků, vodní kola, naklápěcí kladiva, brusírnu a dílny, a také jedinou kompletní pec na kelímkovou ocel v zemi. Novějším doplňkem je vzdělávací centrum, které slouží pro pořádání vzdělávacích programů a kde najdete vynikající kavárnu. V podobném okruhu je historické vodní kolo Shepherd Wheel na říčce Porter Brook, které umožňuje návštěvníkům se zblízka podívat na jednu z posledních dochovalých brusíren na vodní pohon.

Adresa: Abbeydale Road South, Sheffield, South Yorkshire

 

Graves Art Gallery

Graves Art Gallery, která byla otevřena v roce 1934 nad sheffieldskou Centrální knihovnou, ochovává vynikající sbírku starých mistrů a anglického umění od 18. století do současnosti. Najdete zde rovněž značnou sbírku prací významných umělců 19. a 20. staletí jako je Cézanne, Corot, Picasso a Braque. K dalším významným dílům patří sbírka krásných portrétů, a také současné obrazy a sochy. Podívejte se na stránky galerie, kde najdete aktuality a blížící se události. Vstup je zdarma.

Adresa: Leader House, Surrey Street, Sheffield, South Yorkshire

 

Millennium Gallery – galerie umění

Milovníci umění by měli navštívit nedalekou Millennium Gallery. Světlý moderní prostor nabízí výrobky z kovu, současné umění a expozice designu, a také jedinečné Ruskinovy sbírky. Pořádá také putovní výstavy ve spolupráci s partnery, jako jsou londýnská muzea Victoria & Albert, Tate a Národní portrétová galerie. Na místě najdete obchod a kavárnu. Poblíž naleznete také divadla Lyceum Theatre a Crucible Theatre, znovuotevřené v roce 1990 po rozsáhlé renovaci. Za pozornost stojí také Site Gallery s eklektickou směsicí působivých fotografií, nových médií a performančního umění.

Adresa: 48 Arundel Gate, Sheffield City Centre, Sheffield, South Yorkshire

 

Sheffieldská radnice (Town Hall)

Barevné pěší trasy Orchard Square a Fargate s řadou obchodů, restaurací a kaváren vedou na jih k ul. Surrey Street, kde se nachází viktoriánská sheffieldská radnice (Town Hall). Impozantní neorenesanční budova byla vybudována v roce 1897 a zvětšena v letech 1910 a 1923; charakteristická je pro ni věž vysoká přes 300 m nahoře s postavou Vulkána, římského boha-kováře. Když se dobře podíváte, všimnete si, že drží ve vzduchu šípy, které právě ukoval, symboly zdejšího ocelářského průmyslu. Východně od radnice leží nám. Tudor Square s několika muzei, divadly a sheffieldskou radnicí. Castle Market a Castle Square severně od Tudor Square představují moderní, částečně podzemní nákupní centra.

Adresa: Pinstone Street, Sheffield, South Yorkshire

 

Historická budova Bishop’s House  

15 turistických atrakcí anglického Sheffieldu 4

Budování Bishop´s House, nejlépe zachovalé stavby tohoto typu v Sheffieldu, započala v 15. století a další části byly připojeny v 16. a 17. staletí. Historie budování je popsána ve 2 místnostech a další expozice se týkají historie Sheffieldu během tudorovského a stuartovského období. Bishops‘ House („Biskupův dům“) rovněž hostí umělecké a kulturní akce a je oblíbeným místem konání koncertů lidové hudby, rodinných setkání a svateb. Další zajímavou historickou budovou, která stojí za návštěvu, je Sheffield Manor Lodge, dobře zachovalé tudorovské sídlo, které zahrnuje fungující farmu a louky plné lučních květů.

Adresa: Meersbrook Park, Norton Lees Lane, Sheffield, South Yorkshire

 

Historická železnice Elsecar

Asi 16 km od Sheffieldu se nachází Historická železnice Elsecar (Elsecar Heritage Railway), která si klade za cíl uchování, rekonstrukci a podporu jedné z nejstarších vlakových tras v oblasti. K hlavním lákadlům patří působivá sbírka historických lokomotiv a železničních vozů, které kdysi patřily Železnici jižního Yorkshiru. Budoucí inženýři/technici/strojvůdci se dokonce mohou naučit řídit parní vlak v některém z kurzů (k dispozici je také řada zábavných tematických výletů). Železnice přiléhá k Elsecar Heritage Centre, centru historie a řemesel a starožitností, umístěnému v dřívějších železárnách a důlních dílnách.

Dopravní nadšence může rovněž zaujmout Dopravní muzeum jižního Yorkshiru (South Yorkshire Transport Museum) ve městě Rotherham. K hlavním atrakcím jeho sbírky patří 50 vozidel včetně autobusů, tramvaje, lokomotivy a traktorů.

Adresa: Elsecar Heritage Centre, Wath Road, Elsecar, Barnsley

 

Kostel Beauchief Abbey a okolní lesy

Kostel Beauchief Abbey, který spojuje zbytky opatství/kláštera založeného v polovině 12. století a kapli vybudovanou v roce 1660, určitě stojí za návštěvu. Předem si můžete objednat prohlídku s průvodcem, v kostele se navíc konají pravidelné bohoslužby (jejich čas si ověřte předem). Hlavním lákadlem však bývá příležitost si prohlédnout nádherné okolní lesy. Patří k nim Parkbank Wood, Old Park Wood a Ladies Spring Wood; poslední z nich vyhledávají milovníci ptactva kvůli vzácným druhům datla. Lesy můžete snadno procházet díky mnoha dobře značeným stezkám.

Adresa: Beauchief Abbey Lane, Beauchief, Sheffield, South Yorkshire

 

Město Worksop

Hornické město Worksop asi 27 km jihovýchodně od Sheffieldu nabízí některé zajímavé aktivity. Turisté vyhledávají především kostel Worksop Priory a centrum Circle Arts Centre, kde se konají živá hudební i jiná představení. Za návštěvu stojí také Clumber Park s jedním z nejdelších skleníků v Anglii, spolu s rozsáhlým parkem, lesy, otevřeným vřesovištěm a zemědělskou půdou. Oblast byla kdysi domovem vévodů z Newcastlu, ale z jejich panství se dochovala pouze novogotická kaple a viktoriánská ohrazená zahrada se skleníkem. Za návštěvu stojí rovněž Mister Straw’s House, edvardiánský dům s expozicemi viktoriánského nábytku, rodinných památek a se zahradou.

Kde: The Estate Office, Clumber Park, Worksop

***

15 turistických atrakcí anglického Sheffieldu 5

Kde se ubytovat

Doporučujeme následující hotely v Sheffieldu s výborným hodnocením a se snadným přístupem k obchodům, restauracím a atrakcím města:

Mercure Sheffield St.Paul´s Hotel 4*: lázeňský hotel je umístěn v současné budově se stylovým dekorem, vyhřívaným krytým bazénem a saunou.

Brocco on the Park 4*: skvělé B&B zařízení střední třídy nabízí stylový dekor a praktické prvky, jako je samostatně stojící vana nebo vynikající snídaně.

Hampton By Hilton Sheffield 3* skýtá pohodlné pokoje a místnost na cvičení; teplá snídaně je v ceně ubytování.

Premier Inn Sheffield City Centre (St. Mary´s Gate) Hotel 3*: dobrý ekonomický hotel s moderním dekorem, pohodlnými postelemi a výběrem rodinných pokojů.

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.