Hlavní turistické atrakce Anglie

Hlavní turistické atrakce Anglie 1

Anglie patří k turisticky nejnavštěvovanějším zemím světa a nabízí cestovatelům nekonečně možností, co se týče atrakcí a pamětihodností. Malá, avšak vlivná země je součástí britských ostrovů a nabízí pozoruhodnou historii, zajímavá města a bohaté kulturní tradice. Historické lokality zde naleznete téměř na každém kroku, od starověkých římských lokalit a hradů rozesetých v malebné krajině až po středověké univerzity a staleté královské paláce. V Anglii se navíc velmi dobře a snadno cestuje, ať použijete auto nebo veřejnou dopravu.    

                      

Stonehenge

Stonehenge nacházející se 160 km severně od města Salisbury na Salisburských pláních je nejznámější prehistorickou památkou Británie a jednou z jejích nejoblíbenějších turistických atrakcí (abyste měli zaručen vstup, je potřeba si předem zakoupit lístek na určitý čas). Kruh má průměr 33 m a kameny byly postaveny v letech 3000-1500 př.n.l.. Kamenné kruhy z doby bronzové, které zde dnes spatříte, byly využívány až do římského období, kdy byl komplex zničen, aby se zabránilo kultům, jaké zde vedli druidové. 

Zdejší návštěvnické centrum nabízí informativní expozice, a také obchod a kavárnu.   

Kde: Shrewton, Wiltshire

 

Londýnský Tower

Věznice, palác, pokladnice, observatoř a zvěřinec – to vše byl londýnský Tower. Bývá považován za nejvýznamnější historickou budovu v Anglii, a v této památce chráněné UNESCO naleznete tolik atrakcí, že zde můžete strávit celé hodiny. Centrální částí je pevnost nazývaná Bílý Tower, kterou nechal v roce 1078 postavit Vilém Dobyvatel a která hostí skvělé expozice, jako je Linie králů (Line of Kings): nejstarší atrakce pro návštěvníky na světě (z roku1652) s pozoruhodnou přehlídkou královské zbroje a brnění. K dalším atrakcím patří úžasná expozice korunovačních klenotů, klasické prohlídky se strážci Toweru (Yeoman Warder Tour), královská mincovna a expozice a přehlídky týkající se vězňů a poprav. 

Tower zabírá asi 18 akrů, takže nabízí spoustu příležitostí k poznávání.

Kde: Tower of London, London

 

Město Bath

Pokud budete mít čas na návštěvu pouze jednoho menšího města v Anglii, určitě si vyberte Bath. Krásné město se může chlubit tolika turistickými atrakcemi, než je nestihnete navštívit za jediný den. Nejproslulejší je komplex římských lázní Roman Baths starý 2000 let, který byl postaven kolem léčivých horkých pramenů, neméně proslulé jsou však také zdejší georgiánské městské domy světle hnědé barvy, jaké se nacházejí na Royal Crescent. Za historicky či architektonicky významné je považováno asi 500 budov ve městě, díky čemuž celé město získalo status památky chráněné UNESCO. Kromě toho je Bath ideálním místem, ze kterého se můžete poznávat okolní krajinu patřící k nejúžasnějším v Anglii, která zahrnuje údolí Avonu, skalnaté kopce Mendip Hills a nespočet dalších památek v Somersetu

Kde: Abbey Chambers, Abbey Churchyard, Bath

 

Hrad Windsor

Hrad Windsor slouží jako letní rezidence britské královské rodiny od doby, kdy zde v roce 1078 Vilém Dobyvatel postavil první pevnost. Windsor je největší obývaný hrad světa uprostřed se dvěma pozoruhodnými dvory. Vstupné zahrnuje vstup do Státních apartmánů (jen pokud královna není doma, kdy je vyvěšena královská vlajka). Významný je rovněž nádherný Velký park dlouhý téměř 10 km, který už viděli ze vzduchu ti, co přicestovali letecky na letiště Heathrow. Žádná návštěva královského paláce by samozřejmě nebyla kompletní bez zhlédnutí střídání stráží v areálu hradu.   

Kde: The Official Residences of The Queen, Windsor

 

Historické hrabství Yorkshire

Přestože je hrabství Yorkshire rozděleno do čtyř pod-oblastí („riding“), North, South, West a East Riding, zvyk nazývat ho souhrnně tradičním jménem sahá hluboko do historie. Tradiční Yorkshire zahrnuje historická města patřící k nejkrásnějším v Anglii, jako je Durham, Beverley a York, s jejich nádhernými hrázděnými domy a obchody, středověkými cechovními domy, kostely a romantickými ulicemi obklopenými velkolepými městskými hradbami o délce téměř 5 km. Město York představuje skvělou základnu, odkud se můžete vydávat na průzkum okolí, především krásné a drsné krajiny v chráněném území Yorkshire Dales a Národním parku North York Moors.

 

Cambridgská univerzita

Starosvětské kouzlo Cambridge je velkým lákadlem pro návštěvníky Anglie, a také skvělý cíl pro jednodenní výlet z Londýna. Cambridge je známá především svojí univerzitou, která představuje protiváhu Oxfordu, a může se chlubit největší sbírkou zachovalých historických budov v zemi, z nichž většina je soustředěna kolem 31 kolejí Cambridge University.  Kromě vynikajících možností nakupování a restaurací nabízí Cambridge také mnoho skvělých kulturních akcí, jako je pouť Midsummer Fair s historií starou 800 let nebo proslulý hudební Cambridge Folk Festival

Kde: The Old Schools, Trinity Lane, Cambridge

 

Národní park Lake District

NP Lake District („Jezerní oblast“) pokrývá 2 292 km² a návštěvníci Anglie by si ho určitě neměli nechat ujít. Nabízí 12 největších jezer v zemi a více jak 3218 km cest čekajících na průzkum, spolu s nádhernými výhledy a scenériemi působícími jako z obrazu. V parku naleznete mnoho kopců, včetně nejvyššího vrcholu Anglie Scafell Pike (980 m), příjemných městeček a vesnic, jako je Grasmere, a také plavby lodí po jezerech Windermere a Ullswater

Kde: Murley Moss, Oxenholme Rd, Kendal

 

Canterbury

Canterburská katedrála nacházející se v samém srdci stejnojmenného historického města je památkou chráněnou UNESCO, sídlem arcibiskupa z Canterbury a kolébkou křesťanství v Anglii. Vše začalo, když zde sv. Augustin obrátil na křesťanství pohanské Anglosasy v roce 597, kdy se také stal prvním biskupem Anglie. Krásné středověké město však nabízí mnohem více než jen katedrálu. Canterbury je také oblíbenou destinací co se kultury a zábavy týče, se skvělými možnostmi nakupování, galeriemi a kavárnami, ale také s atrakcemi, které jsou např. zaměřeny na Chaucerovu středověkou Anglii nebo na římskou historii města.   

Kde: 11 The Precincts, Canterbury

 

Projekt Eden

Projekt Eden tvoří soustava jedinečných umělých biomů se skvělou sbírkou rostlin z celého světa. Nachází se v bývalém lomu v Cornwallu a komplex se skládá z obrovských kopulí, které vypadají spíše jako velké skleníky ve tvaru iglú. V každém z nich naleznete tisíce různých rostlinných druhů v tropickém nebo středozemním prostředí. Kromě těchto skvělých přehlídek rostlinstva hostí Projekt Eden také řadu uměleckých a hudebních akcí.   

Kde: Bodelva, Cornwall

Otvírací doba: otevřeno denně 9-18 hod. v létě; liší se v jednotlivých ročních obdobích  

Vstupné: 23,50 GBP

                             

Cotswolds

Oblast Cotswolds zahrnuje nejkrásnější části Anglie, jako je hrabství Gloucestershire, Oxfordshire, Wiltshire, Somerset, Worcestershire a Warwickshire. Byla prohlášena za „Oblast mimořádné přírodní krásy“ díky svému vzácnému přírodnímu prostředí vápencových travnatých ploch a starých bukových lesů. Krása oblasti Cotswolds však souvisí také s jejími malebnými vesnicemi a městy, jako je starobylá vesnice Combe Castle či města Chipping Norton a Tetbury. Tak jako většinu Anglie i Cotswolds si můžete nejlépe prohlédnout při pěších výletech, především na pěší stezce Cotswold Way o délce 164 km, která nabízí pozoruhodné výhledy na Severn Valley a Vale of Evesham. 

Kde: Alexandra Warehouse, Llanthony Rd, Gloucester

 

Chartwell

Chartwell, domov nejslavnějšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla, patří k nejnavštěvovanějším historickým budovám spadajících pod britskou památkovou organizaci National Trust. Právě zde hledal Churchill útočiště a inspiraci od roku 1924 až do své smrti v roce 1965. Okázalé sídlo bylo ponecháno v původním stavu, jako když zde Churchill žil, a je plné fotografií a upomínkových předmětů připomínajících jeho kariéru a zájmy (expozice se střídají jednou za rok). Za návštěvu stojí také zahrady s jezery a okružními pěšími stezkami vedoucími přilehlým lesoparkem. 

Pamatujte však na to, že pro návštěvu vnitřku domu je potřeba mít vstupenku na určitý čas.  

Kde: Mapleton Rd, Westerham, Kent

 

Hrad Warwick

Pokud toužíte po skutečně nezapomenutelném rodinném výletě v Anglii, který Vám umožní nahlédnout do života ve středověku, ideální pro Vás bude návštěva hradu Warwick. Nachází se v krásném městě Warwick na řece Avon a je to působivá pevnost, která dominuje okolní krajině a historii více jak 900 let. Dnes slouží jako prostředí pro akce se středověkou tématikou a rekonstrukce událostí, od festivalů rytířských klání až po jarmarky a koncerty. Warwick také představuje skvělou základnu, odkud se můžete vydat na výlety do oblasti Cotswolds, a také do nedalekých měst, jako je Stratford-upon-Avon, Liverpool nebo Manchester, kam se snadno dostanete autem.   

Kde: Warwick Castle, Warwick