Peťa, Zuzka či Mirka? Díky tomuto si jména přítelkyň zapamatujete

Peťa, Zuzka či Mirka? Díky tomuto si jména přítelkyň zapamatujete 1

A jak se jmenuješ ty? Říkáte si v duchu, když se ráno vzbudíte vedle ženy, kterou jste včera poznali. Zapomínání jmen může nadělat problémy i v serióznějších situacích. Vyhněte se trapasům a raději si osvojte pár jednoduchých triků, které vám usnadní zapamatovat si je.

1. Dávejte pozor
Jména nezapomínáme pouze kvůli špatné paměti, ale často za to může i naše pozornost. Je třeba se soustředit, když se vám někdo představuje.

2. Opakujte si ho
Pokud budete jméno opakovat, lépe se usadí v hlavě. Zkuste dotyčného během první konverzace stále oslovovat: „Víš, Martine… Martine, řekni mi… Děkuji, Martine.“ Ze začátku vám to možná bude připadat divné, ale opravdu to funguje.

 
jmena-deti

3. Najděte ve vašem adresáři jmenovce
Porovnejte si Zuzku, kterou jste právě poznali se Zuzanou, kterou již znáte déle. V rychlosti najděte, co mají společné, nebo v čem jsou odlišné a snadněji si tak jméno nové známosti zapamatujete.

4. I mnemotechnické pomůcky fungují
Vytvořte si nějakou zábavnou slovní hříčku se jménem nové osoby. Když ho pak potkáte, napadne vám to slovní spojení a už víte jak se dotyčný jmenuje, např. „Kuba čumí jako bula.“

5. Seznamujte ostatní
Potkáte někoho a nemůžete si vzpomenout na jeho jméno? Použijte kamaráda stojícího po vašem boku, představte ho a čekejte, dokud neznámý známý vysloví své jméno. Když se s někým novým seznamujete, nebuďte sobečtí, ale zkuste mu pomoci zapamatovat si vaše jméno. Dodejte k němu nějaký vtipný rým nebo něco, co vás vystihuje.