Navštivte Velkou Cheopsovu pyramidu

Navštivte Velkou Cheopsovu pyramidu 1

Nejstarší pyramida v Gíze a největší v Egyptě, Cheopsova (Chufuova) pyramida, dosahovala při svém dokončení kolem roku 2570 př.n.l. výšky 146 m. O 46 staletí její výška poklesla o 9 m.

Uvnitř pyramidy toho není moc k vidění, ale zážitek procházení starověkou stavbou je nezapomenutelný – i když nereálný, pokud trpíte sebeslabší formou klaustrofobie. Ani starší a ne zcela zdraví lidé by se neměli do výstupu pouštět, protože je poměrně strmý. Nejprve trochu vylezete po straně pyramidy, k základnímu schodišti nalevo od vchodu. Fotoaparát nechejte u hlídače, pokud ho budete mít, pak se sehněte a vstupte dovnitř. Na křižovatce v tunelu chodba klesá k nedokončené hrobce (obvykle zavřené) po délce asi 100 m a 30 m hluboko do skalního podloží. Odtud další chodba vysoká 1,3 m a široká 1 m klesá asi 40 m až k Velké galerii, což je působivý úzký prostor dlouhý 47 m a vysoký 8,5 m. Na začátku galerie vede malá horizontální chodba k tzv. královnině pohřební komoře.

Když budete procházet Velkou galerií, všimněte si, jak přesně bloky ve stropě zapadají do sebe. V králově pohřební komoře (10 m) na konci jsou zdi vybudovány z bloků červené žuly. Strop samotný je tvořen 9 obrovskými žulovými deskami, které váží přes 400 tun. Nad těmito deskami leží další 4 desky oddělené mezerami, což má distribuovat obrovskou váhu komory.  Dobré proudění vzduchu z moderního systému ventilace (vybudovaného ve 2 maličkých starověkých větracích šachtách) Vám pomůže lépe dýchat, zatímco budete přemítat nad obrovskou váhou ležící se nad Vámi…

Východně od pyramidy se nachází ruiny z jiného období: vila krále Farúka, velkolepá neo-faraonská stavba z roku 1946, kterou nechal vybudovat Mustafa Fahmy. Dnes jsou z ní jen trosky, ale nabízejí dobrý výhled na město z přilehlého dvora. V polovině roku 2017 egyptská vláda oznámila, že je stavba určená k rekonstrukci. Kolem východní strany pyramidy se zvedají 3 menší stavby vysoké asi 20 m a připomínající hromady suti. Jsou to pyramidy královen, hrobky Cheopsových manželek a sester. Do některých z nich můžete vstoupit, ale uvnitř očekávejte horko. Také si všimněte jam na sluneční bárku vyhloubených mezi pyramidami, v nichž byly umístěny obrovské rituální čluny.

Adresa: nekropole v Gíze, Al Haram, Giza Governorate, Egypt

Pyramidy v Gíze se nacházejí v egyptském guvernorátu Gíza, západně od metropole Káhiry. Stojí u silnice Al Haram Street v Gíze.

Pyramidy v Gíze jsou jedním ze 7 divů starověkého světa (a jediným dochovaným) a po celá tisíciletí představovaly nejvyšší stavbu vybudovanou člověkem na Zemi. Fascinující velkolepé hrobky staré více jak 4500 let byly vytvořeny pro krále/faraony egyptské Staré říše. Měly představovat památníky, které vydrží věčně, a v tom se pyramidy skutečně osvědčily…

Plánujete-li návštěvu Pyramid v Gíze, zde se dozvíte praktické záležitosti.

Navštivte Velkou Cheopsovu pyramidu 2

Otevírací doba:

 • Léto (duben-září): 8 – 17 hodin
 • Zima (říjen-březen): 8 – 16 hodin
 • Poslední vstupenky se vydávají hodinu před zavírací dobou. 

 

Jak dlouho trvá prohlídka pyramid v Gíze?

Návštěvě pyramid v Gíze se doporučuje věnovat minimálně 3 hodiny až půl dne, abyste si mohli prohlédnout všechny 3 pyramidy, podívat se dovnitř, navštívit Muzeum sluneční/Chufuovy bárky, a také si udělat snímky z vyhlídky Panoramic Point.

 

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu pyramid v Gíze?

Zima (od října do března) je nejlepší doba pro návštěvu Egypta. Konkrétně pokud jde o čas, je nejlepší doba pro návštěvu pyramid mezi 10 a 12 hodinou, kdy opadne ranní nával, vyhnete se davům a také zamlženému nebi, které kazí viditelnost. Pokud se sem však dostanete v letních měsících (od dubna do září), snažte se přijít hned ráno, abyste se vyhnuli horku.

Jak navštívit pyramidy v Gíze?

Pro vstup do komplexu pyramid v Gíze si nejprve musíte zakoupit vstupenku. Existuje více možností:

 • základní vstupenka: dospělí 200/studenti 100 EGP (egyptská libra); vstupenka nezahrnuje vstup do Velké pyramidy, Rachefovy pyramidy, Menkaureovy pyramidy, hřbitova stavitelů/dělníců a Muzea sluneční bárky
 • inkluzivní vstupenka: dospělí 600/studenti 300 EGP; nezahrnuje vstup do Velké pyramidy a Muzea bárky)
 • také se můžete rozhodnout pro komplexní prohlídky s průvodcem

 

Přístup k pyramidám

Jakmile budete mít vstupenku, je důležité vědět, že existují 2 vstupy do pyramid v Gíze. Jeden se nachází vedle Velké pyramidy, nedaleko hotelu Marriott Mena House 5*. Další je o něco dále, před sfingou.

 

Možnosti prohlídek:

 •         půldenní prohlídka pyramid v Gíze se sfingou – 31,50 USD
 •         celodenní komentovaná prohlídka pyramid v Gíze se sfingou + Sakkára a Dahšúr  – 59 USD
 •         půldenní komentovaná prohlídka pyramid se sfingou a plavbou po Nilu tradiční plachetnicí felukou 37 USD
 •         komentovaná prohlídka Egyptského muzea, pyramid a bazaru – 50 USD
 •         prohlídka pyramid na čtyřkolce s možností projížďky na velbloudu 50,40 USD

Nejvýznamnější archeologické lokality v Egyptě

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.