Počet případů covid-19 v USA překročil 22 milionů

Počet případů covid-19 v USA překročil 22 milionů 1

V pátek 8. ledna Spojené státy překročily 22 milionů případů koronaviru a zároveň dosáhly rekordního počtu nových případů za jediný den, říká zpráva NBC News. K rekordnímu nárůstu došlo také ve Velké Británii poté, co zde byl objeven zmutovaný kmen covid-19. V USA už bylo zaznamenáno minimálně 50 případů této nakažlivější varianty.  

USA hlásily v pátek 8. ledna 269 420 nových případů covid-19, což představuje nový rekord. Denní rekord byl zaznamenán ve dvou státech: Maine (41 úmrtí) a New York (18 687 případů). V USA celkem došlo k více jak 369 000 úmrtím.

Zatímco počet nově nakažených a zemřelých narůstá, američtí vědci pracují nonstop, aby zjistili, nakolik je rozšířená britská varianta. Tento kmen byl objeven už na konci loňského roku a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) slíbilo urychlit genetické sekvenování v USA, které je potřeba pro nalezení nových kmenů. Podle mluvčí CDC agentura spolupracuje se státními úředníky v oblasti zdravotnictví a s univerzitními a veřejnými laboratořemi, aby tento týden zdvojnásobila počet sekvenovaných vzorků.

Ve Velké Británii se nemocnice kvůli novému kmenu blíží bodu kolapsu. „Naše nemocnice jsou pod větším tlakem kvůli covidu-19 než kdykoli dříve od začátku pandemie,“ řekl britský premiér Boris Johnson.

Podle slov zdravotníka Bena Schischy „situace začala být naprosto šílená“ a počet lidí s podezřením i potvrzeným covidem-19 narostl exponenciálně ve srovnání s dobou před týdnem či dvěma. Schischa je v prvních liniích pandemie od března 2020 a říká, že viděl v ambulancích čekat pacienty celé hodiny, až se pro ně v nemocnici uvolní místo.

„To jen příklad toho, co právě probíhá. A stejné je to všude, v Londýně, Kentu, Essexu,“ řekl Schischa, čímž naráží na jihovýchod Anglie, který patří k nejvíce postiženým. „Opět je to jako válečná zóna.“

Ve Velké Británii už virus zabil více jak 76 000 lidí, což je nejhorší počet obětí v Evropě a pátý nejhorší na světě, podle univerzity Johns Hopkins University v Baltimore, USA.

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/