Podívejte, jak se vyvíjely ovladače. Retro hráči, spojte se!

Podívejte, jak se vyvíjely ovladače. Retro hráči, spojte se! 1

Gamepad, joystick, controller – to nejlepší, co může gamer pevně držet v rukou. Jejich vývoj byl pořádně dlouhý. Od nemotorné kusů plastu až po sofistikovanou současnost.

gamepad-300x206

 

Bez dobrého herního ovladače je konzola ztracena. Někdy se vyplatí koupit ho i na počítač. Ať už je to letecký simulátor, nebo prostě jen dobrý pocit ze hry – dobrý gamepad a joystick klávesnice nenahradí.Bohatá fotogalerie obsahuje mašiny, které už dávno zapadly prachem. Mnohé z her sice neměli současnou grafiku, zato však vynikali úžasnou, téměř nekonečnou hratelností.

Atari 5200 patří do dávno zapomenuté historie, no například NES (Nintendo Eterntainment System) se opět vrací, i s heslem „Now you are playing with power“. Obdélníkový minimalistický gamepad je dnes symbolem retro gamingu a lidé, zanícení do tohoto stylu, vyhledávají staré mašiny a opravují je.

 

atari_2600-578-80

Kdo si ještě pamatuje žluté „kazetky“ konzolí SEGA? Jejich ovladače prošly také dlouhým vývojem. Podobně jako v případě Nintedo, i při SEGA konzolích jsme slepě věřili mýtu, že nefunkčnost nosiče vyřešíme pořádným fouknutím.

 

Control-Movimiento-Move-Ps3-Sony-Micropl-1

A s příchodem PlayStation se tvář gamepadů navždy změnila. Novinkou byl mezitím gyroskopický Wii fungující ve třech dimenzích. Projděte se gamerskou historií a zavzpomínejte, kolik z herních ovladačů znáte.