Podívejte se na temný sovětský cirkus

Podívejte se na temný sovětský cirkus 1

Jednou z nejznámějších a nejmonumentálnějších budov sovětské éry je budova cirkusu Chisinau Circus v moldavském hlavním městě Kišiněv. Ačkoli kvůli opravám ho zavřeli v roce 2004, tento zchátralý objekt, který budí dojem vybledlého pomníku zapomenutého režimu, není až takový mrtvý, jak se zdá. Spíše pouze spí.

Vysoký standard díky cirkusu
Moldavský Chisinau Circus byl postaven v roce 1981, přičemž byl známý vystoupením světoznámých klaunů, akrobatů, drezúry medvědů, lvů či slonů. I když ekonomika Moldavska nikdy nevynikala velkou silou a Moldavsko bylo jedno období známé také jako nejchudší země Evropy, grandiózní Chisinau Circus až do r. 2004 nikdy nezavřel své dveře, protože cirkusy byly významným místem pro zábavu lidí z post-sovětského bloku.

Také cirkusoví umělci patřily mezi „elitu národa“, mohli využívat množství výhod, byla jim poskytnuta mnohem vyšší životní úroveň než běžným občanům. Měli zabezpečenou péči o děti, poskytnutou mateřskou dovolenou, cestovní výsady, vynikající bydlení, mnohem vyšší důchody.

Jak cirkus vypadá dnes
Podle oficiálních údajů Chisinau Circus disponuje kapacitou pro 1900 diváků, přičemž aréna má průměr 13 metrů. Nejvyšší kupole cirkusu je navržena tak, aby byla odnímatelná pro letní představení. I když kruhový cirkus stojí nedaleko hlavní silnice, dnes jeho překrásné dlážděné nádvoří chátrá a kolem něj se tyčí samá plevel.

 

circus_1d

 

Co se týče jeho interiéru, každý jeho detail byl vyzdoben z jemného a lesklého kování, mohutná mramorová podlaha a schodiště ilustrovali okázalost socialistické architektury. Foyer zdobily mnohé nástěnné malby, v současnosti z velké části překryté prachem a špínou.

Obrovská chodba vedoucí k hlavní manéži byla lemována mnoha barevnými nástěnnými malbami artistů, cirkusových zvířat a různých mýtických bytostí. Dnes zde najdete spoustu porozbíjených zrcátek, mnoho maleb ve stylu graffiti, kopec smotaných kabelů.

Obnoví představení?
V roce 2008, čtyři roky po počátečním uzavření, dostala tuto budovu do nájmu kyperská firma na dobu 29 let. Během tohoto období se zavázala plně zrekonstruovat, renovovat cirkus a vrátit ho do užívání. Následující roky se však na stavbě vůbec nic nedělo a proto nejvyšší státní zástupce podal civilní žalobu na kyperskou firmu pro nedodržení závazků.

Soud prohlásil zmíněný kontrakt za neplatný a moldavské Ministerstvo kultury chce stůj co stůj cirkus provozovat i bez jeho renovace. Podle jednoho nejmenovaného zdroje, umělci se nesmírně těší na velké znovuotevření cirkusových představení, pravděpodobně ještě před celkovou rekonstrukcí budovy.