Poprvé na Galapágách

Poprvé na Galapágách 1

Návštěvníky na Galapágách nadchne zdejší příroda, ale souostroví může nabídnout mnohem více. Než se vydáte do této destinace snů, je podstatné vše správně naplánovat. Návštěvníci mohou šnorchlovat v bezprostřední blízkosti žraloků lagunových nebo zblízka sledovat tereje modronohé předvádějí pářící tance na písku, ale také vidět, jak místní lidé žijí v harmonii s ostatními tvory na Galapágách. Ty jsou domovem nejvzácnějších a nejrozmanitějších druhů světa, takže byly inspirací pro Darwina a jeho evoluční teorii. Tady čas nepospíchá, zvířata vládnou a lidé si užívají blízká setkání s přírodou, protože zde nejsou žádní přirození predátoři, kterých by se zvířata mohla obávat. Ale kromě jedinečného pozorování přírody zde můžete zažít mnohem více. Abyste si však mohli návštěvu Galapág plně užít, je důležité se připravit.

 

Co si vzít s sebou

Od rozeklaných černých lávových polí na ostrově Santiago až po pláže s měkkým pískem na ostrůvku Mosquera, krajina v souostroví Galapágy je velmi rozmanitá, takže je důležité mít dobrou obuv. Pevné voděodolné sandály budou potřeba pro mokrá přistání a lehké boty na běhání nebo turistické boty na chození poskytnou potřebnou ochranu na kamenitém nerovném povrchu během pěších túr. Počasí zde v průběhu dne kolísá, takže buďte připraveni jak na teplé, tak na mokré prostředí. I když zdejší teploty nebývají vysloveně tropické, je důležité mít krém na opalování s vysokým faktorem SPF, sluneční brýle a pokrývku hlavy stínící krk, protože budete blízko rovníku, kde je snadné se spálit, a to i když je zataženo. Pro dlouhé dny strávené na moři je potřeba si obstarat náplasti nebo volně prodejné tabletky proti kinetóze a vzít si s sebou malou lékárničku první pomoci se základními léky, které můžete na moři potřebovat. Repelent proti hmyzu není nutností, ale může Vám pomoci předcházet kousnutí při dlouhých výpravách do vnitrozemí. Z oblečení Vám většinou budou stačit šortky a tričko, ale lehká pláštěnka a svetr Vám přijdou vhod ve vlhčích dnech a za chladných rán. Vyhněte se sklouznutí na mokrých plavkách tím, že si jich vezmete několik, protože noční vzduch může být vlhký a plavat či šnorchlovat nejspíš budete několikrát za den. A především, vezměte s sebou plně nabitý fotoaparát se záložními bateriemi, abyste mohli zachycovat úžasnou scenérii a fantastickou flóru a faunu na ostrovech; často bývá jedinečná a vyskytuje se pouze tady a nikde jinde na světě.

Poprvé na Galapágách 2

Jak se dostat na Galapágy

Existují dvě města, kde si můžete udělat mezipřistání, když budete cestovat přes ekvádorskou pevninu směrem na Galapágy: Quito nebo Guayaquil. Obě jsou krásná města, Guayaquil je největší město Ekvádoru, které nabízí mnohem častější přímé lety na ostrovy, a také jim leží blíže. Hotel del Parque 5*  je první luxusní butikový hotel Guayaquilu nacházející se na předměstí Samborondon 10 minut autem od letiště. Dopravu si můžete zařídit v hotelu. Hotel se nachází v tropické oáze a je to zrenovované sídlo z 19. století nabízející autentickou ekvádorskou kuchyni a klidné prostředí; můžete zde dohnat spánek předtím, než se vydáte na zbytek cesty na Galapágy. Na ostrovech najdete dvě hlavní letiště: Seymour (pro ostrov Baltra) a San Cristobal (na stejnojmenném ostrově). Příjezd a odjezd z letiště závisí na tom, odkud budete vyplouvat nebo kde budete ubytováni na pevnině. Než sem vstoupíte, je třeba zaplatit povinný poplatek (platí pro většinu návštěvníků ze zámoří). Jeho cílem je bránit nadměrné turistice, takže každý dospělý zaplatí 100 USD (tato částka se však má od konce roku 2020 zdvojnásobit).

Akční nabídka Hotel del Parque

.

Kde se ubytovat 

Tuláci milující vodu se často rozhodnou nocovat na palubě výletní lodi nebo některé z ekologických jacht, ale k dispozici jsou také možnosti ubytování na souši. I když plavidla bývají častější volbou návštěvníků, ubytování na pevnině je dobrá volba, která návštěvníkům umožňuje komunikovat s místními lidmi a poznat místní kulturu, častěji zažít blízká setkání se suchozemskými druhy zvířat a užít si klidný spánek. Je to ideální především pro ty, kdo mají sklon k mořské nemoci nebo si chtějí udělat přestávku, aby se vzpamatovali z plavby po moři.

Pokud byste hledali lépe cenově dostupnou možnost, ve městě Puerto Ayora najdete možnosti ubytování ve stylu hostelu, ale denní výlety a exkurze k atrakcím na různých místech ostrovů je potřeba si objednat zvlášť. Hotel Pikaia Lodge 5*, luxusní ekologické zařízení na ostrově Santa Cruz, stojí v samém srdci soukromé želví rezervace, která leží na okraji kráteru vyhaslé sopky a shlíží na les z endemických stromů Scalesia.  Darwin je připomínán na mnoha místech hotelu, který tak zdůrazňuje spojení s ním a jeho evoluční teorií, která vzešla z Darwinovy návštěvy Galapág. Dále hotel nabízí vynikající kuchyni, soukromou luxusní jachtu dlouhou 30 m, spa a nekonečný, což vše skýtá ideální prostředí pro klidný odpočinek mezi dny naplněnými dobrodružstvím na Galapágách.

Ekvádor – města i pralesy

Co dělat a na co se podívat 

Při návštěvách ostrovů je povinné mít certifikovaného průvodce. Toho můžete získat prostřednictvím lodního operátora nebo jako součást hotelového balíčku. Pozorování přírody je nutností, ale ostrovy také nabízejí místa pro dobrodružné aktivity za hranicí oceánu. Můžete pozorovat želvy sloní ve volné přírodě a seznámit se s historií tohoto významného druhu v želví rezervaci El Chato Tortoise Reserve na ostrůvku Santa Rosa. Poté se můžete vydat na průzkum podmořského světa ostrovů při plazení se lávovými tunely. Zamiřte do přístavu Academy Bay a bavte se s místními na nábřežním rybím trhu, a pak si projděte obchody řemeslníků a zakupte si kakaové lahůdky, lávové šperky a místní kávová zrna, když budete ve městě. Pak se vydejte na pěší túru po skvělých kamenných stezkách do zálivu Tortuga Bay a pozorujte černé mořské leguány běhající po bílém písku pláže. Pokračujte podél pláže Playa Brava (kde se nedá plavat) a vyplujte na kajaku mezi mořskými želvami a žraloky ve skryté zátoce Playa Mansa, která se nachází za masou mangrovů, které lemují pobřeží.