Poušt Atacama v severním Chile

Poušt Atacama v severním Chile 1

Neuvěřitelná krajina odlehlé chilské pouště Atacama vmáčknuté mezi Andy a Tichý oceán se nepodobá ničemu jinému na naší Zemi. Díky skalnatým rezavě zbarveným stržím, rozlehlé bílé solné pánvi a sopkám na horizontu ji klidně můžete přirovnat ke krajině z jiné planety. Je to extrémní terén a vyprahlé prostředí, kdy poušť Atacama patří k nejsušším místům na planetě. To je důvodem, proč zde najdete jen minimální lidské zásahy a rozvoj, takže se jedná o ideální místo pro cestovatele, kteří se touží vydat mimo obvyklé turistické trasy.

Město San Pedro de Atacama v srdci pouště představuje skvělou základnu pro objevování okolní fascinující oblasti, a také si zde můžete zařídit některé z úžasných dobrodružství, která jsou v nabídce.  

 

Dejte si sour pisco a pozorujte, jak západ slunce barví Andy do růžova

Když nastane západ slunce, Údolí Měsíce (Valle de la Luna) ležící 15 km západně od San Pedra je tím pravým místem, kde byste měli být. Měsíční krajina, která dala údolí jméno, bude ještě surrealističtější, když se začne měnit světlo, jež rozzáří a zbarví rozeklané skály. Hlavní díl Vaší pozornosti však vyžadují samotné Andy. Z výhodného místa na skále budete mít ideální výhled na horský hřeben na východě, jak mění svoji barvu ze zlaté na červenou a nakonec na mlhavě růžovou předtím, než ho zahalí temnota. Toto úžasné divadlo si můžete vychutnat nejlépe se skleničkou místního míchaného nápoje pisco sour.

Protože se však jedná o nejoblíbenější výlet ze San Pedra, budou Vás doprovázet spousty dalších lidí. Pokud byste chtěli západ slunce bez davů, vydejte se na výlet na Salar de Atacama, největší chilskou solnou pláň. Zde spatříte rozlehlá jezera pokrytá jen pár desítkami centimetrů vody, ve kterých se úžasným způsobem zrcadlí Andy.

 

Sandboarding na obřích dunách v Údolí smrti  

Pro milovníky adrenalinu je nutností vyzkoušet si, jaké to je řítit se z dun vysokých 100 m v pozoruhodném prostředí Údolí smrti (Valle de la Muerte). Pouze 10 minut jízdy od San Pedro se nacházejí působivé duny mezi pozoruhodnými skalními formacemi. Výlety ze San Pedra Vás zavedou na dno údolí, kde budete mít krátký výklad (k dispozici ve španělštině a v angličtině, nutné domluvit při registraci) předtím, než se vydáte na samotné svahy. Počítejte nejprve s několika neúspěšnými pokusy a možná s otlučeným pozadím, než tomu přijdete na kloub – ale až se tak stane, budete se při putování pouští cítit jako na samém vrcholu světa.

 

Pozorování hvězd s astronomem 

Poušť Atacama je jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování hvězdného nebe. Díky bezmračným nocím v poušti a bez světelného znečištění Vám bude jasné, proč se některé nejvýznamnější observatoře světa nachází právě zde. Pouze prostým okem lze spatřit tisíce hvězd a rozeznat bledou mlhovinu Mléčné dráhy.

Observatoř Space nacházející se pouze 15 minut cesty od San Pedra nabízí nejlepší výlety pro ty, kdo chtějí nahlédnout hlouběji do nočního nebe. Zatímco budete stát pod hvězdami, astronom Vám vysvětlí, co vidíte, a ukáže konkrétní planety a galaxie pomocí laseru. Poté budete mít příležitost se na ně podívat blíže některým z jejich 10 teleskopů. Nebuďte však překvapeni, pokud se po této majestátní podívané budete cítit malí a zahanbení, a budete potřebovat hlubokou konverzaci o místě člověka ve vesmíru…  

 

Plujte po jezeře Cejar

Pokud se budete chtít zbavit prachu pouště, zamiřte k jezeru Cejar jižně od San Pedra. Malé přírodní jezero obsahuje takové množství soli, že plavat v něm je prakticky nemožné. Jedinou možností je lehnout si na hladinu a hledět na nesmírnou solnou pláň Salar de Atacama a na vzdálené Andy. Ale i to, jen pokud si troufnete vstoupit do ledové vody, která mívá kolem 18°C. Až pak budete ve vodě, můžete se pak škodolibě těšit z výkřiků a ječení ostatních turistů, kteří právě vstupují do ledové vody. Počítejte časově také s následnou sprchou (na místě je jich několik) předtím, než znovu nasednete do autobusu, který Vás odveze zpět do města.

 

Túra přes gejzírové pole El Tatio za svítání

Představa startu v 4,30 hod. ráno při teplotách, které mohou poklesnout až na -15°C, sice není příliš lákavá, avšak výlet ke gejzírům na El Tatio stojí za to. Když se vydáte z města severním směrem, budete stále stoupat o klikatících se zledovatělých cestách nahoru do And, dokud ve výšce 4300 m nenaleznete nejvýše položené gejzírové pole na světě.

Budete procházet mezi desítkami tryskajících gejzírů, z nichž každý je označen kruhem z kamenů, a v úžasu pozorovat, jak slunce vychází a jeho paprsky pronikají skrz mraky valící se páry. Stačí kousek cesty a dostanete se k termálnímu jezírku, kde budete mít čas na rychlé ponoření se, a pak zamířit zpět do svého autobusu. Zatímco budete sestupovat Andami, dívejte se po lamách vikuňa, divokých předcích domestikovaných lam alpaka, které spatříte se pást na travnatých horských pláních.

Výlety na všechna tato místa je možné si zařídit v San Pedru. Prohlídky bývají ve španělštině nebo v angličtině (někteří průvodci podávají výklad v obou jazycích), což je potřeba si zjistit předem. Vezměte si s sebou teplé pohodlné oblečení v mnoha vrstvách kvůli chladným večerům a startům časně ráno, kdy teplotní rozdíl mezi dnem a nocí bývá asi 20 °C. Protože je San Pedro hlavním turistickým centrem oblasti, ubytování není tak levné jako v  jiných částech Chile, proto je potřeba si ho rezervovat předem, abyste našli zařízení, které odpovídá Vašim finančním možnostem.