Pražský orloj si neužijete: Čeká ho zhruba půlroční rekonstrukce

Pražský orloj si neužijete: Čeká ho zhruba půlroční rekonstrukce 1

Na pražském Staroměstském náměstí se v pondělí ráno 8.1. 2018 v 9:00 hodin zastavil orloj. Jednu z nejvyhledávanějších turistických atrakci Prahy totiž demontují v rámci další fáze rekonstrukce Staroměstské radnice.

Restaurátoři budou na opravě astronomických hodin pracovat asi šest měsíců, přičemž jejich rekonstrukce bude stát zhruba na deset milionů korun. Během oprav budou zkoumat i to, jak orloj vznikl, informoval na svých stránkách Český rozhlas (ČRo).

„Na orloji je samozřejmě stále celá řada ještě neobjevených tajemství. I na stroji ,“ řekl český Radiožurnál Petr Skála, který se o Staroměstský orloj stará již téměř deset let. Hodiny nyní čekají materiálové zkoušky, památkáři ale využijí vnější lešení.

„Jakmile se postaví lešení a bude se opravovat sochařská výzdoba, tak se bude zároveň dělat i stavebně historický průzkum. To znamená, že se bude moci zjistit – co se také velmi neví – jako vrstvy orloje vznikaly ,“ popisuje Skála, který chodil do věže Staroměstské radnice poslední týdny jen na kontrolu.

„Budu muset všechno přesně zaměřit, udělat perfektní výkresy a označení všech částí. Musíme to rozebírat velmi pečlivě, aby pak nebyly zmatky y,“ dodal Skála, který chce během oprav orloj vrátit do původního stavu. Současné řetězy a elektrický pohon tak nahradí dřevěné bubny s konopnými lany a pískovcovými závažími.