Perfektní den v Barceloně

Perfektní den v Barceloně 1

Lákavá přímořská metropole Barcelona je pracovité město se silnými hedonistickými sklony. Její historie dlouhá dvě tisíciletí je vyryta v římských ruinách, gotických kostelech i v modernistických sídlech (především slavných fantastických stavbách od Antoni Gaudího). Útok na smysly je pak ještě intenzivnější v barcelonských restauracích, hlučných barech a klubech. V létě zase pláže ve městě i mimo ně představují magnet pro milovníky slunce.  

Udělejte si základnu ve starém centru města v ekonomických ubytovnách, jako je Pensió 2000 2* nebo Chic & Basic 3*. Větší eleganci a dotek luxusu naleznete v Hotelu Neri 5* v Gotické čtvrti nebo v Hotelu 1898 4* na La Rambla.

 

Ráno a dopoledne

Den začněte časně kávou s mlékem (cafè amb llet) a pečivem na Plaça de Sant Josep Oriol, kouzelném starém náměstí v samém srdci Gotické čtvrti (Barri Gòtic). Až budete dostatečně povzbuzeni, nastane část poznávat labyrint klikatících se uliček kolem. Můžete strávit celé hodiny tím, že budete jen tak bloudit v ulicích lemovaných nekonečnou řadou obchodů, restaurací a malých barů. Přestože byla Gotická čtvrť v posledních desetiletích z velké části zrenovovaná, stále vyzařuje atmosféru života, takže v žádném případě není pouze venkovním muzeem. Ze zdejších muzeí je nejzajímavější Historické muzeum Barcelony (Museu d’Història de Barcelona), ve kterém budete zavedeni pod zem a o 2000 let zpátky k vykopanému kusu římského sídla Barcino. Až se vrátíte na povrch, součástí muzea je také velkolepý gotický sál Saló del Tinell. Pár kroků odtud se tyčí gotická katedrála, kde byste si neměli nechat ujít výhled z její střechy a zelený klášter s kejhajícími husami. Kavárna pod širým nebem v nedalekém Museu Frederic Marès je ideálním místem k odpočinku, ať už už je jeho ztřeštěná sbírka otevřená nebo není. Z katedrály se vydejte k někdejšímu římskému fóru, dnešnímu náměstí Plaça de Sant Jaume lemovanému budovami Ajuntament (radnice) a Generalitat (regionální vláda Katalánska). Naproti za rušným hlavním tahem Via Laietana naleznete nejkrásnější gotickou budovu města, Basílica de Santa Maria del Mar, který byla ve 14. století postavena za rekordních 59 let. Za ní vede ulice Carrer de Montcada k několika městským domům starým pár staletí, které společně hostí Picassovo muzeum (Museu Picasso). Jeho sbírka nabízí fascinující pohled do raných let mistra.

Perfektní den v Barceloně 2

Oběd

Kousek cesty pěšky od Picassova muzea se nachází barevné Mercat de Santa Caterina, moderní tržnice vybavená také několika lákavými restauracemi. V jednoduchém Baru Joan dostanete chutný oběd za pouhých 11 EUR, hlavní atrakcí je zde však úterní specialita arròs negre (rýže se sépiovým inkoustem). Dynamická restaurace Cuines de Santa Caterina nabízí vše od klasických středomořských pokrmů až po japonské suši. V jiném případě můžete jít od Picassova muzea asi 15-20 minut do nábřežního okrsku La Barceloneta, který je poset restauracemi podávajícími dary moře; patří k nim např. Suquet de l’Almirall (údajně zavřeno).

 

Odpoledne

Až se projdete po pláži, nastane čas navštívit některé ze symbolů Barcelony. Jeďte metrem z La Barceloneta na Passeig de Gràcia a projděte se kolem dvou klasických Gaudího staveb, Casa Batlló a La Pedrera.  Z nich je vhodnější navštívit La Pedreru, jejíž fantastické střešní komíny vypadají jako vojáci ze Star WarsOdpoledne strávené s Gaudího díly by nebylo úplné, kdybyste si neprohlédli jeho nejslavnější mohutné rozestavěné dílo, baziliku La Sagrada Família. Její tyčící se pilíře se podobají mohutným stromům a jedná se o nejlepší ukázku Gaudího vynalézavosti, která dodnes není dokončena. Vydejte se do věží, odkud se budete moct podívat na město z pohledu andělů.

 

Večer

Protože místní lidé nevečeří dříve než v 21 hod, je dobré se uchýlit k tapas do De Tapa Madre nebo do designovém Tapas 24. Nechejte si však místo na okázalé jídlo skládající se převážně z katalánských pokrmů v restauraci Casa Calvet, která je jedním z ranných projektů Gaudího.  Jste stále dychtiví poznávat? Slavní lidé často míří do barů nad třídou Avinguda Diagonal. Začněte v baru Berlin, který má v letních měsících stolky na chodníku. Ten se nachází hned vedle oblíbeného klubu Luz de Gas. Pokud si přejete dát si drink s výhledem a pak sejít dolů tančit, nasedněte do taxi a zamiřte do Mirablau v polovině cesty na horu Tibidado: výhledy na zářící světla města a dál na moře jsou bezkonkurenční.   

 

Praktické záležitosti

Barcelonské letiště El Prat leží 12 km jihovýchodně od města v El Prat de Llobregat a je nejrušnějším mezinárodním leteckým centrem Španělska po Madridu. Přímé lety spojují Barcelonu s destinacemi po celé Evropě, kromě toho zde také probíhá několik přímých mezikontinentálních letů.  

Akční nabídka ubytování: