Predjamský hrad ve Slovinsku

Predjamský hrad ve Slovinsku 1

Predjamský hrad (Predjamski grad), který se nachází 9 km od města Postojna, je díky své neuvěřitelné poloze jedním z nejpozoruhodnějších hradů v Evropě. Nese jasné poselství: pokud chcete vybudovat neproniknutelné opevnění, postavte ho v ústí jeskyně nad zemí, ve skále vysoké 123 m. Jeho čtyři poschodí byla budována postupně od roku 1202, ale většina toho, co dnes můžete vidět, pochází z 16. století. Hrad působí prostě nedobytný.

Audioprůvodce, který je k dispozici v 15 jazycích, Vám poskytne podrobnosti o hlavních atrakcích a historii místa. Hrad nabízí mnoho zajímavého pro děti všeho věku, které mohou spatřit např. díry ve stropě vstupní věže, jimiž kdysi obránci lili na útočníky vařící olej, velmi temný žalář nebo truhlici z 16. století plnou pokladů (které byly vykopány ve sklepě v roce 1991). Dále je zde strašidelně působící úkryt nahoře, kterému se říká Erazemův koutek podle Erasma Luegera (také Erazem Predjamski). Lueger byl loupeživý baron v 15. století, který – podobně jako třeba Robin Hood – bohatým bral a chudým dával. Během válek mezi Maďary a Rakušany podporovat Erasmus Maďary. Ukryl se v Predjamském hradě a pokračoval ve svých odvážných činech díky tajné chodbě, která vedla ven za skalní stěnou. V roce 1484 hrad obléhala rakouská armáda, ale ten ukázal se jako nedobytný a neproniknutelný. Erasmus se posmíval útočníkům a zasypal je čerstvými třešněmi na důkaz, jak se má dobře. Ale byli to Rakušané, kdo se smál naposled: nakonec ho zasáhli koulí z děla, když sedět na latríně. Byl to nehrdinský konec hrdiny.

Jeskyně pod hradem je součástí Predjamského jeskynního systému o délce 14 km. Je přístupná veřejnosti do května do září (ale v zimě zavřená, aby nedocházelo k rušení kolonie netopýrů, kteří zde hibernují). Další dobrodružství představuje návštěva úzké Erazemovy chodby, díky které měl během obléhání spojení s vnějším světem (přitom je potřeba umět trochu šplhat). Prohlídku je nutné si rezervovat min. 3 dny předem; ceny prohlídek jeskyně se pohybují od 24 do 80 EUR.

Kombinované vstupenky, které je možné si zakoupit, skýtají vstup do hradu i do Postojenské jeskyně. V červenci a srpnu navíc mezi jeskyní a hradem jezdí praktický autobusový spoj zdarma pro návštěvníky, kteří si zakoupili kombinovanou vstupenku na obě atrakce. 

 

Otvírací doba: čer-srp 9-19 hod., kve 9-18 hod., čvn+zář 10-17 hod., list-bře 10-16 hod.

Vstupné: dospělí i děti 13,80/8,30 EUR, s Postojenskými jeskyněmi 35,70/21,40 EUR