Přírodní atrakce ve Waitomo, Nový Zéland

Přírodní atrakce ve Waitomo, Nový Zéland 1

Díky možnostem průzkumů jeskyní, slaňování, raftingu v podzemí (na „černé vodě“), lezení po skalách a výletů lodí za světluškami (glowworm) můžete snadno vyčerpat svůj rozpočet už ve fascinující jeskyni Waitomo Caves. Až potom vyjdete na světlo, v oblasti kolem Waitomo naleznete také spoustu dalších skvělých atrakcí, které jsou přitom zdarma.

Vydejte se na pěší túry k nezvyklým skalním formacím, kde spatříte další světlušky, kterými je Waitomo proslulé. Pokud máte auto nebo si v hostelu pronajmete jízdní kolo, dostanete se k pár atrakcím v nedalekých městech, jako je Otorohanga a jeho Kiwiana Town, a také se můžete podívat na nezvyklé motelové ubytování ve Woodlyn Parku. Ať už se rozhodnete pro cokoli, neodcházejte hned z Waitoma, až budete mít za sebou rafting v podzemí. U mnoha z níže uvedených lokalit je potřeba mít vlastní dopravu – anebo se spřátelit s někým, kdo ji má.

 

Ruakuri Bush Walk – pěší trasa

Vydejte se po této okružní trase v noci, abyste spatřili spousty světlušek (baterku vezměte s sebou). Trasa Vás provede kolem vápencových skal, kterými je Waitomo proslulé, a kolem jeskyně Ruakuri Cave včetně oblouků a tunelů. Absolvování trasy vyžaduje asi 45 minut, vyhraďte si však na ni alespoň hodinu, protože budete mít spoustu příležitostí k fotografování.

Kde: u silnice Tumutumu Road; nejsnazší přístup je z parkoviště centra Waitomo Adventures

 

Přírodní most Mangapohue

Pokud budete mít vozidlo, navštivte další přírodní divy oblasti Waitomo. Samotná jízda po Te Anga Road (státní dálnici 37) je úžasný zážitek, avšak okružní pěší trasa vedoucí k Přírodnímu mostu je nezvyklá a zahrnuje přechod mnoha mostů a hlubokých soutěsek; velké finále pak představuje vápencový oblouk vysoký 17 m. Pokud absolvujete celý okruh (když přejdete most od parkoviště, zahněte doprava u značení Přírodního mostu), budete procházet přes zemědělskou půdu ke skalním výčnělkům se zkamenělými ústřicemi. Celý okruh zabere asi 20 minut.

Kde: 25 km od Waitomo; vydejte se po Te Anga Road (státní dálnici 37), která je značena na pravé straně silnice ve směru od Waitomo

 

Vodopády Marokopa

Pár kilometrů po silnici od Přírodního mostu (výše) naleznete vodopády Marokopa (Marokopa Falls) vysoké 43 m. Od silnice Te Anga Road Vás procházka buší dlouhá 10 minut zavede na vyhlídkovou platformu údajně nejkrásnějších vodopádů na Novém Zélandu (s výjimkou doby po silném dešti, kdy bývají popisovány jako nejdivočejší v zemi).

Kde: 29 km od Waitomo; vydejte se po Te Anga Road (státní dálnice 37), která je značena na levé straně silnice ve směru od Waitomo

 

Ed Hillary Walkway – prohlídková trasa

Navštivte nejrozsáhlejší expozici týkající se Nového Zélandu a všeho, co s ním souvisí. Ed Hillary Walkway je pýchou Otorohanga, města ležícího jen 15 minut cesty od Waitomo. Každá tématická expozice představuje něco typicky novozélandského, od dortu „Pavlova“ po válečný tanec „Haka“. Ve skutečnost je celé město vyzdobené typickými novozélandskými (Kiwiana) artefakty (proto se mu také říká Kiwiana Town), takže se stačí se projít po městě a objevíte spoustu zajímavých věcí.  

Kde: Otorohanga leží 14 km od Waitomo po státní dálnici 3; prohlídková trasa Walkway se nachází na hlavní ulici, takže ji nemůžete přehlédnout.

 

Horké prameny Kawhia

Možná jste už slyšeli o pláži s horkými prameny na poloostrově Coromandel. Tady si můžete sami vykopat v písku vlastní bazének s horkou vodou díky pramenům Kawhia (Te Puia) na pláži Ocean Beach. Načasujte svoji návštěvu 2 hodiny před a po odlivu a přineste si s sebou rýč.

Kde: 69 km od Waitomo; Kawhia se nachází na konci státní dálnice 31, kam se dostanete z Otorohangy.

 

Te Kuiti – město

Další příjemné městečko nedaleko Waitomo je Te Kuiti, nazývané také „Metropole světa ve stříhání ovcí“. Podívejte se na obří sochu Střihače ovcí (Shearing Statue) vážící 75 tun na začátku státní dálnice 30. K dalším zajímavým sochám ve městě patří Weta Wall (hmyz na stěně) a Bronze Bat (socha hráče ragby) na třídě Rora Street. Ve městě naleznete také pár parků, takže stojí za to sem podniknout výlet.

Kde: 18 km jižně od Waitomo po státní dálnici 3

 

Waitomo Walkway – pěší trasa

Pokud budete ubytovaní ve městečku Waitomo, můžete si gratulovat: tahle trasa začíná téměř od Vašich dveří. Na ní spatříte některé známé vápencové formace a z vyhlídky také pole a krasové formace. Absolvování trasy v jednom směru zabere 2 hod. a 30 minut; přitom se spojuje s trasou Ruakuri Bushwalk (výše), což Vám umožní delší túru.

Kde: začněte naproti turistického infocentra Waitomo Caves Discovery Centre a i-SITE

 

Opapaka Pa Walk – pěší trasa

Vydejte se ke zbytkům maorské opevněné vesnice (pa site), která byla v 18. století osídlená kmenem Ngati Hia iwi. Zákopy a jámy po úložných dírách na batáty (kumara) jsou dnes jediným jejím pozůstatkem. Okružní trasa trvající 50 minut prochází místní buší i zemědělskou půdou.

Kde: hned u silnice Waitomo Caves Road

 

Piripiri Cave Walk – pěší trasa

Vezměte s sebou baterku a podívejte se do vápencové jeskyně obklopené celým lesem skalních výčnělků. Celá trasa od parkoviště u silnice zabere pouhých 10 minut.

Kde: 29 km od Waitomo; jeďte po Te Anga Road (státní dálnici 37), která je značná na pravé straně ve směru od Waitomo

 

Mangaokewa Walking Track – pěší trasa

Jižně od Te Kuiti vede trasa (vyžadující 30 minut) podél říčky Mangaokewa s mohutnými místními stromy až k příjemnému místu na plavání a ke Kaskádovému vodopádu (Cascade Fall). V jiném případě se vydejte na skutečnou pěší túru po trase Mangaokewa Tramping Track začínající u otočného mostu.

Kde: 25 km jižně od Waitomo od státní dálnice 30

 

Timber Trail – stezka

Timber Trail („Dřevařská stezka“) je určená především pro cyklistiku. Protože se však za pronájem kola platí, mnoho baťůžkářů se vydá pěšky po této trase dlouhé 85 km, která vede místními lesy, skrz hluboké říční soutěsky a po historických přepravních mostech.

Kde: začněte 3 km dlouhým úsekem silnice Barryville Road od parkoviště, 71 km od Waitomo

 

Vodopády Waitanguru

Další vodopády! Tyhle však patří do hobití krajiny. Stačí jít 15 minut od silnice přes domorodý les až k vyhlídkové terase.

Kde: po silnici Mangaotaki Road z města Piopio, 42 km jižně od Waitomo

 

Mangaotaki Walk – pěší trasa

Okružní trasa (30 minut) Vás provede hobití scenérií s místním původním lesem. Zastávku si udělejte u vodopádů Waitanguru.

Kde: po silnici Mangaotaki Road ven z města Piopio, 42 km jižně od Waitomo; trasa začíná hned za mostem Mangaotaki Bridge

 

Hobití nory

Není to samozřejmě skutečné hobití obydlí, ale motel ve Woodlyn Parku nabízejí stylové ubytování. Pokud tedy toužíte si vyfotografovat hobití noru jako z Hobitína, můžete tak učinit ve Woodlyn Parku.

Kde: 1,3 km po Waitomo Valley Road

 

Tunel Waikawau

Tohle je řidičský úkol pro někoho, kdo má v oblasti kolem Waitomo volný celý den. Pláž Waikawau Beach je přístupná pouze pěšky skrz tunel. Prohlédněte si zde bílé skály s vodopády a skalní rytiny. Nechejte si toto místo nakonec, ať už pojedete po Te Anga Road (státní dálnici 37) a pak budete pokračovat po silnici kolem pobřeží od vodopádů Marakopa, anebo po státní dálnici 3 přes města Te Kuiti a Piopio.

Kde: 75 km od Waitomo

Hlavní atrakce Nového Zélandu