Hlavní atrakce Nového Zélandu

Hlavní atrakce Nového Zélandu 1

Nový Zéland bývá často považován za jednu z nejúžasnějších zemí světa a představuje fantastickou turistickou destinaci. Drsné skalnaté hory a odlehlá údolí, která se proslavila ve světě díky filmové trilogii Pán prstenů, jsou však jen částí obrazu země: naleznete zde také pláže, fjordy, jezera a úseky nádherného lesa, nemluvě o prastaré maorské kultuře, prosperujících městech a obrovské nabídce outdoorových aktivit. Země nabízí opravdu hodně a navíc se v ní velmi dobře cestuje.

Nový Zéland se dělí na dvě hlavní zemské masy, Severní a Jižní ostrov, a představuje rozmanitou destinaci, která odmění každého návštěvníka, ať už sem přicestuje poprvé či opakovaně.

Severní ostrov jej vizuálně méně dramatický než jeho jižní soused, ale žijí zde asi dvě třetiny obyvatel země. Nachází se zde většina významných městských center včetně metropole Wellingtonu a stále dynamičtějšího Aucklandu. Hlavním hráčem je zde však příroda se svými sopkami, termálními oblastmi a nádherným Zálivem s ostrovy (Bay of Islands).

Na Jižním ostrově žije mnohem méně lidí, zato se může chlubit nejúžasnější krajinou v zemi. Naleznete zde prázdné pláže, vysoká pohoří, ledovce, fjordy i širé otevřené prostory. Outdooroví nadšenci si mohou vybrat z řady možností pěší turistiky (tramping), cyklistiky, lezení po skalách, raftingu na divoké vodě, průzkumu jeskyní (carving), zorbingu, seskoků padákem, bungee jumpingu a dalších. Kromě toho je zde město Christchurch, které se s mimořádnou kreativitou znovu staví na nohy po ničivém zemětřesení.

Nový Zéland je jednou z nejčistších a nejzelenějších zemí na světě. Nachází se zde 14 národních parků a téměř čtvrtina země tvoří chráněné oblasti. Dále zde naleznete divoká zvířata, víno a kulturní obrození, které přináší místní filmy, literaturu a umění a stále více získává na pozornosti.

Nový Zéland má jedinečný charakter díky své kombinaci maorské a evropské kultury spolu s nádhernou krajinou.  

Turistická kancelář: www.newzealand.com

Nejlepší zážitky na Novém Zélandu 

Auckland

Hlavní atrakce Nového Zélandu 2

Dobrým počátečním bodem při prohlídce největšího a nejpestřejšího města země je Sky Tower, charakteristická věž ve tvaru injekční stříkačky, která nabízí fantastické výhledy na město, pláže a pobřeží. Obzvlášť odvážní a sportovně založení turisté mají možnost se slanit po její straně až na ulici, což je převýšení více jak 100 m. Dále si v Aucklandu prohlédněte nábřeží a přístav, navštivte Národní námořní muzeum a Muzeum Aucklandu nebo se projděte po parku Domain se starým vulkanickým kuželem a se Zimní zahradou. Také se můžete vydat na lodi do okrsku North Shore („Severní pobřeží“) a navštívit zdejší příjemné zátoky a východní předměstí, anebo ostrovy rozeseté v zálivu Hauraki Gulf.

 

Kultura Maorů

Muzeum v Aucklandu nabízí sbírky související s Maory a obyvateli dalších tichomořských ostrovů, zatímco Muzeum Te Papa Tongarewa ve Wellingtonu klade důraz na maorské dědictví, poklady a bikulturalismus. V kulturních centrech v oblasti Rotorua můžete vidět, jak se mladí Maoři učí tradičnímu řezbářství z kostí, dřeva nebo ze „zeleného kamene“ (jadeitu). Můžete navštívit jejich shromažďovací dům (marae), shlédnout koncert s tradiční hudbou a písněmi nebo bojový tanec haka, a pak usednout k hostině (hangi) připravené v peci zahloubené v zemi.

 

Rotorua

Bublající bahenní jezírka, pestrobarevná termální jezera a tryskající gejzír v aktivní geotermální oblasti Waiotapu, ale také vařící vodní víry, parní průduchy a sírová jezírka v oblasti Hell’s Gate („Pekelná brána“)to vše patří k termálním atrakcím v oblasti Rotorua. Návštěvníci se rovněž mohou podívat na sopky v nedalekém Národním parku Tongariro, kde mohou spatřit bouřlivou dohru předchozích erupcí.

 

Christchurch 

„Zahradní město“ Christchurch bylo v únoru 2011 postiženo ničivým zemětřesením, které usmrtilo 181 lidí a vážně poškodilo centrum města; město se však z velké části už vrátilo do normálního stavu. Jeho centrum nabízí neogotickou architekturu připomínající staré anglické univerzitní město. Navštivte také Galerii umění v Christchurch, které hostí působivou sbírku místního domácího umění, vyplujte na pramici po řece Avon, prohlédněte si zemětřesením poškozenou anglikánskou katedrálu nebo nasávejte atmosféru v některé z rušných kaváren.

Hlavní atrakce Nového Zélandu 3
Taranaki, NP Egmont

Úžasná příroda

K dobrým místům pro pozorování ptactva patří výběžek Taiaroa Head (nedaleko města Dunedin) s koloniemi albatrosů královských a Stewartův ostrov, který představuje skvělou možnost zahlédnout plachého ptáka kiwi v divočině. Mys Cape Kidnappers u města Hawkes Bay je zase domovem jediné kolonie mořských ptáků morusů na světě. V Dunedinu na poloostrově Otago můžete spatřit vzácné tučňáky žlutooké a kožešinové tuleně. Stromy patřící k nejstarším na světě spatříte v Lesním parku Northland, a to včetně stromů kauri (damaroň jižní), z nichž mnohé jsou staré celá staletí.

Rezervace ležící na vedlejších ostrovech u pobřeží, jako je Tiritiri Matangi Island severně od Aucklandu nebo Kapiti Island severně od Wellingtonu, mají za úkol chránit řadu ohrožených druhů, které se už na novozélandské pevnině nevyskytují.

 

Wellington – metropole

Hlavní atrakce Nového Zélandu 4

Přestože není největším městem v zemi, metropole Wellington je jejím kulturním centrem. Jeho hlavní atrakcí je pozoruhodné Muzeum Nového Zélandu Te Papa Tongarewa nacházející se na městském nábřeží. Dále si můžete prohlížet výkladní skříně a pozorovat lidi na „alternativní ulici“ Cuba Street nebo na luxusnější třídě Courtenay Place, procházet se v Botanických zahradách, vyjít na vrchol Mt Victoria s panoramickým výhledem, plout kolem přístavu nebo si vypůjčit kajak. Kromě toho je ve městě k dispozici velké množství kvalitních kaváren a restaurací.

 

Hora Aoraki/Mt Cook

Za námahu spojenou se strmým výstupem na horu Aoraki/Mt Cook budete odměněni vynikajícím výhledem na vysokohorské ledovce, vrcholky pokryté sněhem a křišťálově čistá jezera. Aoraki/Mt Cook (3754 m) je nejvyšší horou Nového Zélandu, nachází se v Národním parku Aoraki/Mt Cook na Jižním ostrově a přitahuje horolezce z celého světa. Pokud by pro Vás byl pěší výstup příliš náročný, je možné jet vlakem TranzAlpine, což je jedna z nejkrásnějších železničních tras světa, která vede od pobřeží k pobřeží přes novozélandské Jižní Alpy.

 

Queenstown a sportovní aktivity

Hlavní centrum outdoorových sportů v zemi leží na břehu nádherného jezera Wakatipu pod obřími skalnatými horami. Město je živé a plné energie po celý rok a představuje skvělou základnu pro zkoušky odvahy a nervů při různých adrenalinových aktivitách. Vyzkoušet si můžete bungee jumping, průzkum jeskyní (caving), rafting, jízdu na vodním skútru (jetboating), skákání s padákem (skydiving), lyžování a mnoho dalšího, spolu s jídlem ve stylovém prostředí a nočním životem.

 

Fjordy a Milford Sound

Hlavní atrakce Nového Zélandu 5

Úžasné fjordy se zařezávají do dolního západního pobřeží Jižního ostrova. Můžete plout ve fjordu Milford Sound ve stínu proslulé hory Mitre Peak nebo se potápět v ledových vodách s červenými a černými korály. Také se můžete vydat na kajaku do fjordu Doubtful Sound a spatřit řítící se vodopády.

                           

Adrenalinové aktivity

Nový Zéland je celosvětově přední destinace pro bungee jumping, kde odvážlivci skáčou z vysokého mostu nebo jiné stavby připoutaní elastickým lanem kolem kotníků. K oblíbeným místům patří most přes řeku Kawarau, Nevis, Pipeline a Ledge (všechny nedaleko Queenstownu), Taupo a Mangaweka (Severní ostrov) a Hanmer Springs (Jižní ostrov). V jiném případě můžete vyzkoušet houpání na mostě uvázaný/á v postroji nad soutěskou. Na Novém Zélandu se zrodil také zorbing, což obnáší kutálení se v nafukovací průhledné plastové kouli s trochou vody dolů z travnatého kopce nebo do řeky.

 

Rafting na divoké vodě

K oblíbeným místům pro rafting na bílé/divoké vodě patří řeky Wairora (nedaleko města Tauranga), Mohaka (ve městě Hawke’s Bay) a Kaituna (nedaleko Rotorua), kde se nachází vůbec nejvyšší vodopád běžně sjížděný na raftu o výšce 7 m.

Oproti tomu tzv. rafting na černé vodě (tj. na podzemních řekách) je vzácnou příležitostí, kterou v zemi naleznete. Také je možné podniknout 3-5  denní plavbu na kanoi po řece Whanganui, během které spatříte nádhernou scenérii Severního ostrova.

 

Potápění a podmořský život

Zaplavat s delfíny si můžete v zálivu Bay of Islands (severně od Aucklandu), u poloostrova Coromandel, u města Kaikoura (Jižní ostrov), v zátoce Curio Bay v oblasti Catlins nebo u města Whakatane. Můžete zůstat suší a přitom pozorovat obry z hlubin na východním pobřeží Jižního ostrova: velryby připlouvají do hlubokého oceánského příkopu u pobřeží u Kaikoury a nejčastěji je lze zahlédnout v době od dubna do srpna; další informace Vám poskytne organizace Whale Watch.

 

Další atrakce:

 • Napier – město na východním pobřeží
 • plavba na plachetnici v přístavu nebo na motorovém člunu po řece
 • surfování kolem pobřeží
 • rybaření
 • Waitomo – jeskyně se světluškami
 • lyžování a snowboarding
 • pěší túry
 • místní víno
 • Záliv s ostrovy (Bay of Islands)
 • Coromandel – poloostrov
 • Nelson – město
 • Franz Josef Glacier a Fox Glacier – ledovce
 • Stewartův ostrov/Rakiura                                

Hlavní atrakce Nového Zélandu 6

Cestování na Nový Zéland

Existuje spousta možností, jak letět na Nový Zéland, a to z celého světa. Mezinárodní lety obsluhuje sedm letišť, kdy Auckland a Christchurch jsou hlavní letecká centra pro Severní a Jižní ostrov.  Na Severním ostrově však působí také letiště Wellington, Palmerston North a Hamilton, zatímco na Jižním ostrově funguje Dunedin a Queenstown.

Národní aerolinie jsou Air New Zealand, které létají z řady zahraničních destinací včetně Velké Británie (přes Los Angeles). Lety z Velké Británie na Nový Zéland nabízí mnoho různých aerolinií, jako je Qantas, Emirates, Singapore Airlines a Malaysian Airlines; všechny lety zahrnují mezipřistání. 

Doba letu: do Aucklandu z Londýna 24 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 22 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 13 hodin.

Vzhledem k vzdálenosti země od dalších významných destinací zvažte zakoupení jízdenky „kolem světa“ a pak vystupte na Novém Zélandu. K oblíbeným místům pro mezipřistání patří Bangkok, Brisbane, Brunej, Dubaj, Hongkong, Kuala Lumpur, Los Angeles, Fidži, Tahiti, San Francisco, Singapur, Sydney, Katar, Tokio a Tonga.

 

Letecké “pasy”:

Visit Australia and New Zealand – umožňuje cestovat do více jak 60 destinací v Austrálii a na Novém Zélandu s Qantas, LAN nebo s jejich přidruženými aeroliniemi; ceny letenek se liší podle počtu zón (což může být jedna až čtyři) a k dostání jsou na stránkách www.oneworld.com

kromě toho často bývají k dispozici speciální výhodné letenky od větších aerolinií, jako je Air New Zealand či Qantas, ale je dobré se podívat na více míst, abyste věděli, jaké existují nabídky cen letenek na dobu, kdy plánujete cestovat

Air New Zealand Explorer – speciálně pro občany USA a Kanady, kteří si zakoupili letenku od Air New Zealand pro let z USA či Kanady  

Jeskyně světlušek ve Waitomo

Pěší turistika na Novém Zélandu