Prohlídky filmových studií v Los Angeles

Prohlídky filmových studií v Los Angeles 1

Hollywood je část Los Angeles, která je synonymem pro americký filmový průmysl a plná atrakcí souvisejících se světem filmu: od otisků rukou herců u Čínského divadla po hvězdy uctívající významné osobnosti filmu na Hollywoodském chodníku slávy.   

Pokud Vás však opravdu zajímá natáčení a výroba filmů, měli byste zúčastnit některé z prohlídek, které nabízejí významná filmová studia.  

 

Warner Brothers 

Studia Warner Brothers se nacházejí v satelitním městě Burbank a jejich prohlídka představuje nejlepší kombinaci vzdělání v oblasti kinematografie a filmového lesku z doby stříbrného plátna ze všech dostupných prohlídek.   

Účastníci navštíví atrakce v otevřeném vyhlídkovém vozidle, kdy první zastávka bude v jednopatrové budově vystavující rekvizity a kostýmy z Batmana a z filmů o Harry Potterovi (včetně mluvícího Moudrého klobouku). Následuje cesta vedlejšími ulicemi; ulice Hennesy Street podobající se New Yorku se objevila ve filmech, jako je Annie, Bohémové a Jersey Boys. V jednom z nepravých průčelí obchodů si můžete podívat na scény z Posledního samuraje, ze kterých je patrné, jak fasády této části jsou ve filmech zkombinovány s obrazy vytvořenými počítačem.

Prohlídka také vede skrz malý „les“, který byl použit ve filmu Errola Flynna Dobrodružství Robina Hooda z 30. let, ale také v Jurském parku. Malá laguna za ním pak představovala bažinu v původních Mupetech.   

V prostoru předních pozemků se nacházejí rozlehlá zvukotěsná studia, z nichž každé má na boku tabuli s výčtem významných filmů a televizních pořadů, které zde byly natáčeny.   

Poté, co se zastavíte v garáži plné Batmobilů, se ocitnete ve Studiu 48, kde interaktivní expozice předvádí proces vzniku filmu od scénáře až na filmové plátno.    

Kromě možnosti prohlédnout si kostýmy a rekvizity se může návštěvník posadit v původním prostředí, kde se točili Přátelé, navrhnout vlastní Batmobil a poslechnout si zvukové záznamy vrstvené na sebe, které se objevily ve filmu Gravitace. Hlavní atrakcí pak bývá možnost se nechat natočit před zelenou stěnou při jízdě na Batcyklu nebo na koštěti Harry Pottera. Je to spousta legrace a zároveň vzdělávání se v oblasti filmu.   

Kde: 3400 W Riverside Dr, Burbank; vstupné: 62 USD

 

Universal Studios 

Nedaleko studií Warner Brothers se nacházejí také Universal Studios, která jsou známá především díky svému táhnoucímu se tematickému parku. Kromě toho však v ceně vstupného nabízejí také prohlídku studia, což je v podstatě další jízda tematickým parkem plným speciálních efektů a filmových triků.   

Vše začíná poklidně, kde projdete zadní pozemek s menšími budovami a s kulisami městských ulic. Poté však vstoupíte do temné „jeskyně“, kde si nasadíte 3D brýle a náhle se ponoříte do 3D King Kong 360, což je speciálně vytvořená atrakce, ve které obří opice King Kong a dinosauři, pohánění skrytým mechanismem, bojují kolem Vašeho vozidla.   

Až budete opět venku, budete moct prožít bleskovou povodeň, kde potok teče přes silnici, a pak vstoupíte do nepravé stanice metra, která zažije „zemětřesení“; přitom létají jiskry, z trubek se valí voda a dojde ke znepokojivému vykolejení vlaku. 

Na programu prohlídky jsou však i další působivá prostředí, včetně plně rozmontovaného Boeingu 747 z Války světů nebo fiktivní ulice Wisteria Lane, kde byly natáčeny Zoufalé manželky. Pak se dostanete k virtuálnímu 3D představení, které je finálem Vaší prohlídky; Vaše vozidlo při ní bude vtaženo do rychlé „honičky“ ulicemi města, jaké znáte ze série Rychle a zběsile

Při této prohlídce nečekejte, že se dozvíte podrobnosti o filmování, zato očekávejte mnoho kinematografického vzrušení. 

Kde: 100 Universal City Plaza, Universal City; vstupné: 95 USD

 

Sony Pictures 

Vydejte se do kalifornského města Culver City, kde naleznete studia Sony Pictures. Kdysi to bylo sídlo filmové společnosti MGM, kde byl natočen např. Čaroděj ze země Oz

Po prohlédnutí si hlavních atrakcí z katalogu Sony/Columbia Vás návštěva studií Sony Pictures zavede na pěší prohlídku tohoto krásného místa s jeho secesními fasádami. Nejnápadnějším prvkem je obrovský oblouk duhy, který zde byl nainstalován v roce 2012 jako forma umění a má být odkazem na píseň Somewhere Over the Rainbow/Někde za duhou.   

Když budete procházet komplexem, průvodce Vám ukáže zajímavé prvky, jako je vstup do budovy, který se objevil ve scéně ze střední školy v prvním filmu o Spidermanovi.   

Hlavní ulice (Main Street) je sbírkou fasád domů z menšího města, zatímco Studio 30 zabírá obrovský bazén, který kdysi posloužil ve filmech s Esther Williamsovou a později také v Trosečníkovi Toma Hankse. 

Když pak vstoupíte dovnitř, naleznete prostředí z oblíbeného dlouhodobého TV soutěžního pořadu Jeopardy (Ohrožení), kde se můžete vyfotografovat na sedadlech soutěžících, pak navštívit hangár s kulisami, a také se zastavit v obchodě se suvenýry, který nabízí mj. původní rekvizity a kostýmy.   

Kde: 10000 W Washington Blvd, Culver City; vstupné: 40 USD

 

Paramount Pictures 

Paramount je jediné velké filmové studio, které stále působí na pozemcích Hollywoodu, navíc má společnou zeď se hřbitovem Hollywood Forever, kde mnoho významých herců a režisérů starého Hollywoodu nalezlo poslední odpočinek proto se zdá příhodné, že prohlídka Paramount Pictures působí skromným klasickým dojmem.   

Prohlídka začíná v čekacím prostoru se značením vysvětlujícím historii tohoto místa. Za ním se nachází místnost s rekvizitami z filmů Star Trek, s ozdobami hlavy z biblického eposu Desatero přikázání (1956) a s replikami Oscarů za nejlepší filmy, které studio získalo.   

Samotná prohlídka zahrnuje jízdu v golfových vozících i chůzi, vede kolem zdobené brány Bronson Gate, zastavuje u lavičky z Forrest Gumpa a nabízí pohled na krásnou budovu Paramount Theatre, která sloužila k promítání i jak prostředí pro natáčení.   

V přední části pozemků se zastavíte u působivé venkovní nádrže Blue Sky Tank, která pojme 3,5 milionu litrů vody a sloužila jako místo natáčení vodních scén. Byla použita ve válečném filmu The Winds of War a také byla místem, kde se rozdělilo Rudé moře v Desateru přikázání

Zadní část pak tvoří sestava ulic, jejichž architektura představuje různé lokality: Manhattan, Brooklyn, Chicago, a také typickou neutěšenou uličku, známou jako „Ulička vražd”. 

Dozvíte se zde příběhy z natáčení Kmotra a zastavíte se v Lucy Parku, který používala herečka Lucille Ball jako prostředí pro rodinné fotografie určené pro tisk. Vaši návštěvu pak zakončíte ve skladišti s umně naaranžovanými barevnými rekvizitami z filmů, a to od klasických černobílých až po Transformers. Je to depozitář filmových kouzel, která jsou v srdci Hollywoodu působivá i dnes. 

Kde: 5515 Melrose Ave, Hollywood; vstupné: 55 USD