Řecký ostrov Kos

Řecký ostrov Kos 1

Kos (Kós) je mezi Dodekanéskými ostrovy hned za Rhodosem jak velikostí, tak počtem návštěvníků. Také ve městě Kos je přístav střežen impozantním hradem maltézských rytířů, ulice jsou lemovány veřejnými budovami v italském stylu a kamenné sloupy a palmy ční nad rozsáhlými ruinami z helénistického a římského období. Přestože vnitrozemí Kosu postrádá krásu, kterou nabízí vnitrozemí Rhodosu, je Kos nejúrodnějším ostrovem Dodekan s bohatou půdou a hojností spodní vody. Masová turiststika ale z velké částí vytlačila tradiční zemědělský způsob života. Resorty all inclusive s desetitisíci lůžky představují luxus, který přispívá jen málo do místní ekonomiky a přitom vytlačil mnoho místních restaurací a skromnějších hotelů. Kromě měst Kos a Mastichari zde potkáte jen málo nezávislých cestovatelů a v době od poloviny července do poloviny září můžete mluvit o štěstí, pokud se Vám podaří sehnat pokoj bez rezervace dlouho dopředu. Turistický průmysl je přitom v bizarním protikladu k přežvykujícím kravám a balíkům slámy nedaleko olivových hájů a k tankům řecké armády cvičícím na vulkanické pustině kolem letiště. Tak jako ostrov Tilos dále na jih se ani Kos nikdy nemusel s obživou spoléhat na moře, a proto nemá námořní tradici ani moderní rybářskou flotilu.

Přes všechny tyto zvláštnosti ostrov Kos jistě stojí za několikadenní zdržení, když budete cestovat mezi řeckými ostrovy: najdete tu pár pěkných horských vesnic, vynikající turistickou infrastrukturu a nespočet příležitostí pro plavání: asi polovina obvodu ostrova je lemována plážemi různých velikostí, barev a typu povrchu.

Řecký ostrov Kos 2

Pobřeží východní poloviny ostrova Kos na obě strany od města Kos je lemována pěknými plážemi, které se však střídají s bažinami. Nejlepší pláže kolem mysu Psalidi na východě a v Lambi, Tigaki a Marmári na jihozápadě už přilákaly rozvoj a vznik resortů, ale především díky pobřežním cyklistickým stezkám a s pomocí jízdního kola je obvykle možné najít kousek pláže pro sebe. Divoké kopce ve vnitrozemí ukrývají pěkné vesnice, ačkoli některé jsou nyní bohužel prázdné.

Slavným rodákem z ostrova Kos je antický lékař Hippokrates (asi 460–370 př.n.l.).

Akční nabídka ubytování zde