Rozhodující fáze jednání se blíží. Němečtí lídři se opět sešli v Berlíně

Rozhodující fáze jednání se blíží. Němečtí lídři se opět sešli v Berlíně 1

Některé potenciálně velké, odlišně vnímané otázky jsou ještě před účastníky jednání.

Před vstupem do rozhodující fáze jednání o opětovném vytvoření tzv. velké koalice stran unie CDU / CSU a sociálních demokratů z SPD na spolkové úrovni se v neděli odpoledne setkali v Berlíně předsedkyně Křesťanskodemokratické unie, spolková kancléřka Angela Merkelová a předseda krestansko unie (CSU) Horst Seehofer.

Lídři jsou zdrženliví

Cílem jejich rozhovoru v sídle CDU v německé metropoli je koordinovat kurz před budoucím týdnem, na sklonku jehož – 4. února – by se koaliční jednání s SPD měli podle oficiálně stanoveného harmonogramu završit.

Po setkání vedoucích činitelů stran unie se k oběma partnerům již v krátkém čase připojí i předseda SPD Martin Schulz.

Právě zdrženlivost trojice těchto vedoucích činitelů zúčastněných stran v uplynulých dnech si všimlo několik německých médií.

Hledají kompromis

Ještě v průběhu nedělního večera by potom skupina 15 špičkových vyjednavačů tří stran měla bilancovat dosavadní dílčí výsledky jednání jednotlivých pracovních skupin, ve kterých se hledá řešení stávajících sporných otázek.

Pokud se však na této úrovni nepodaří najít kompromis, bude třeba, aby se o řešení pokusili lídři stran.

Informovala o tom tisková agentura DPA, podle níž se začal závěrečný finiš finále o velkou koalici, který však může ještě bolet.

Některé potenciálně velké, odlišně vnímané otázky jsou ještě před účastníky jednání. Je to hra s mnoha neznámými, konstatovala v neděli DPA.