12 hlavních aktivit ve středoamerickém Belize

12 hlavních aktivit ve středoamerickém Belize 1

Belize je sice maličká země, ale jen málo dalších míst může nabídnout takovou pestrost krajiny a věcí, které můžete v tomto středoamerickém státě dělat. Díky husté džungli a starověkým památkám na západním okraji a lesknoucím se ostrůvkům (cayes) v blízkosti druhého největšího bariérového útesu světa na karibské straně je Belize mekkou pro eko turisty a milovníky dobrodružství. Belize je jediná anglicky mluvící země ve Střední Americe, kde silnice spojují největší města San Pedro, San Ignacio a metropole Belmopan a další sídla.  Denně míří lety na oblíbená místa, jako jsou ostrovy Caye Caulker a Ambergris Caye, a z jednoho konce země na druhý se můžete dostat autem za pouhé 2 hodiny.

 

Šnorchlujte v Mořské rezervaci Hol Chan

Belize se může chlubit podmořským životem, který se přibližuje tomu na Galápagách. Mořská rezervace Hol Chan, jedna ze sedmi rezervací v zemi ležící v systému Belizského bariérového útesu (UNESCO) je nejlepší místo pro šnorchlování a hloubkové potápění. Belizský bariérový útes je součástí Mezoamerického systému korálových útesů dlouhého přes 960 km, takže je druhý největší svého druhu na světě (po Velkém bariérovém útesu v Austrálii). Z města San Pedro stačí plout kousek člunem na Ambergris Caye a dostanete se do rezervace, kde můžete skočit do teplých vod s fantastickými podmořskými výjevy: mezi pestrými korálovými útesy se vznáší trnucha americká, mořské želvy a řada barevných ryb. V roce 2018 opustil Belizský bariérový útes seznam ohrožených míst na zemi poté, co zdejší vláda prosadila omezení těžby ropy, nadměrného rybolovu a nadměrného rozvoje pobřeží.

 

Zaplavte si se žraloky v Shark Ray Alley

V oblíbené mořské lokalitě Shark Ray Alley v Mořské rezervaci Hol Chan mají návštěvníci jedinečnou životní šanci zaplavat si se žraloky vouskatými a s rejnoky. Malí žraloci dlouzí 1,2-1,5 m se živí tím, co je u dna, a k lidem jsou obvykle neškodní (pokud nejsou vylekaní). Lokalita Shark Ray Alley se zrodila, když místní rybáři v tomto místě čistili svůj denní úlovek, takže zbytky vždy přilákaly žraloky vouskaté a rejnoky. Dnes kdykoli uslyší lodě, připlují v hejnech a čekají jídlo. Když místo navštívíte, průvodce žraloky přiláká na malou rybu, zatímco budete moct plavat kolem nich v bezpečné vzdálenosti. Pokud se rozhodnete zůstat ve člunu, nemusíte se bát, dobrý výhled budete mít i tak. Šnorchlování a potápěčské aktivity v rezervaci jsou přísně monitorovány, takže je potřeba se sem vydat se společností, která k tomu má povolení.

 

Velká modrá díra (Great Blue Hole)

12 hlavních aktivit ve středoamerickém Belize 2

Kdysi to byla jeskyně s mohutnými stalaktity a stalagmity, ale jednoho dnes se zhroutila a moře zvítězilo. Dnes leží 137 m pod povrchem ve Velké modré díře (Great Blue Hole), která je na seznamu UNESCO. Podmořský závrt s kruhem tmavě modré vody obklopeným mělkými tyrkysově modrými vodami se nachází v atolu Lighthouse Reef Atoll. Úžasný pohled představuje ze vzduchu, takže stojí za to se nad něj vznést vrtulníkem. Při vzdušném výletu se dostane také nad shluk ostrůvků Turneffe Atoll. Pod hladinou mohou ti z návštěvníků, kteří mají licenci pro hloubkové potápění, spatřit přírodní divy v podobě podmořských tunelů, bizarních vápencových formací, korálů po okrajích, žraloků a mořského života všeho druhu. Přestože se Belize těší teplému počasí po celý rok, nejlepší dobu pro potápění představují suché měsíce od dubna do června, kdy jsou podmínky ideální.

 

Pozorování ptactva na ostrově Half Moon Caye

Výlet k Velké modré díře můžete spojit se zastávkou na atolu Half Moon Caye („Půlměsíc“), který se nachází v jihozápadním rohu atolu Lighthouse Reef. Lokalita na seznamu přírodních památek UNESCO je rájem pro milovníky ptactva, kteří zde mohou obdivovat vzácné tereje červenonohé a krásné fregatky hnízdící v houští. Kakofonii jejich zpěvu a výkřiků můžete slyšet, už když se budete blížit k ostrovu. Dostat se do blízkosti ptáků Vám umožní vyhlídková plošina přístupná po stezce. Tereje můžete spatřit od prosince a jejich mláďata od března do srpna. Ostrůvek je rovněž známý křišťálově čistým okolním mořem, takže šnorchlovat zde je sen všech milovníků moře.

 

Užívejte si slunce na ostrůvku Ambergris Caye

Coby největší ostrůvek v Belize nabízí Ambergris Caye řadu možností aktivit. Ať už chcete relaxovat v hamace na krásné pláži, vyplout na ryby či na plachetnici nebo se vydat za dobrým jídlem, v Ambergris Caye se najde pro každého něco. Metropole San Pedro, kde hlavní dopravní prostředek představují golfové vozíky svištící úzkými ulicemi, představuje dobrou základnu pro návštěvníky, s přímořskými resorty a operátory potápění PADI, kteří se s návštěvníky vydávají k Velké modré díře a Shark Ray Alley. Některé z nejlepších pláží na Ambergris Caye leží na jižním břehu, kde jsou také letoviska, jako je Ramon´s Village Resort 4* (akční nabídka zde) a Banyan Bay Suites (akční nabídka zde).

 

Relaxujte v úžině na Caye Caulker

Nesporně nejkrásnější ze všech ostrůvků v Belize je Caye Caulker dlouhý 8 km a ležící 32 km od města Belize City, odlehlé místo, které navštěvuje mnoho batůžkářů, cestovatelů s omezeným rozpočtem a milovníků slunce a pláží. Můžete se zde pár dní zdržet, ochutnat čerstvé ceviche, nakupovat v místních obchodech a podnikat výlety na nedaleké ostrovy. Nebuďte překvapení, když uvidíte bezprizorní psy běžící vedle golfových vozíků a jízdních kol. Nejzajímavější místo, kam se na ostrově můžete podívat, je Split, pevninský most vytvořený v roce 1961 hurikánem Hattie, který rozdělil ostrov na dvě části. Dnes Split tvoří malá veřejná pláž, skvělé místo, kde se můžete bavit s dalšími cestovateli, dát si vynikající jídlo a těšit se z teplého moře při plavání a šnorchlování.

 

Prohlédněte si mayské památky v okrese Cayo

12 hlavních aktivit ve středoamerickém Belize 3

Srdce belizského mayského světa leží v západní části země v Cayo District, kde se nachází několik předkolumbovských archeologických lokalit. Návštěvníci se mohou projít mezi ruinami v Xunantunichu a Caracolu, kde jsou k vidění dvě nejvyšší stavby v zemi. Xunantunich nedaleko hranic Guatemaly nabízí působivou pyramidu El Castillo vysokou téměř 40 m a postavenou na hřebenu s výhledem na řeku Mopan River. Kdysi to bylo obřadní centrum Mayů a tvořil ho komplex chrámů a prostranství. Vylezete-li na vrchol pyramidy, budete odkud mít panoramatické výhledy na okolní džungli. Caracol, považovaný za „matku belizských mayských lokalit“, leží na úpatí pohoří Maya Mountains v Lesní rezervaci Chiquibul. Na svém vrcholu mohl zabírat rozlohu přes 182 km2 a být domovem 120 000 lidí, tzn. více než má populace současného Belize City. Dávní obyvatelé byli bez zdroje vody a spoléhali na dešťovou vodu a zemědělství. Lokalita se dnes nachází mimo obvyklé turistické trasy, takže zde nenajdete příliš vybavení; proto je třeba přijít připraveni a udělat si čas na procházku po prostranstvích kolem pyramid (k nimž patří tzv. Nebeský palác, nejvyšší umělá stavba v Belize s výškou 44 m). Základnu si udělejte v San Ignacio, městě s cenově dostupným ubytováním v chatách v džungli a skvělým jídlem.

 

Poznejte lesní rezervaci Mountain Pine Ridge Forest Reserve

V samém srdci okresu Cayo District leží lesní rezervace Mountain Pine Ridge Forest Reserve, zřízená v roce 1944 na ochranu borových lesů v zemi. Milovníci dobrodružství zde naleznou nespočet možností, včetně průzkumu jeskyně Río Frio Cave, kde návštěvníky přivítá 20 metrový vstup a středem jeskyně protéká řeka. Vydejte se po dobře udržované stezce kolem řeky, obdivujte kamenné formace a zastavte se na písečné pláži na druhém konci, kde si uděláte piknik. V rezervaci se nachází nejvyšší vodopád Střední Ameriky, Thousand Foot Falls („1000 stopý vodopád“), který ve skutečnosti má 1600 stop (488 m). Vodní tok začíná v pohoří Maya Mountains a v Thousand Foot Falls se řítí do potoka dole. Pokud budete mít štěstí, můžete v okolní vegetaci zahlédnout vzácného sokola rudoprsého. Další oblíbené vodopády Five Sisters Falls a Big Rock Waterfalls spadají do jezírek, kde se za horkého dne můžete zchladit a zaplavat si. Vzrušení pří jízdě na zipline pak můžete zažít v resortu Calico Jack’s 3*, který také má mimořádnou houpačku (extreme swing) pro skutečné odvážlivce (akční nabídka ubytování zde).

 

Jaguáři v přírodní rezervaci Cockscomb Basin

Belize se může chlubit největší populací jaguárů na světě proto, že celkem 250 000 akrů země bylo vyhrazeno pro tyto kočkovité šelmy. Přírodní rezervace Cockscomb Basin v okrese Stann Creek v jiho-centrálním Belize, spolu s Přírodní rezervací Bladen, skýtají domov pro ohrožené jaguáry. Rezervace Cockscomb zahrnuje 128 000 akrů deštného pralesa v pohoří Maya Mountains. Můžete se vydat na večerní výpravu, při které možná spatříte tyto plaché šelmy, a také zahlédnout také další noční tvory, velké kočky jako je puma, ocelot, jaguarundi a margay. Během dne je rezervace ideálním místem pro pozorování velkých ptáků, jako je ara arakanga, tukan krátkozobý (národní pták), supi a jestřábi. S sebou si vezměte repelent proti hmyzu a odvážného ducha.

Hlavní turistické atrakce Kostariky  

Prohlédněte si Belize Zoo

Pokud Vám program Vaší návštěvy nedovolí spatřit zdejší zvířata v přírodě, Belize Zoo představuje další možnost. Leží u dálnice Mile 25 George Price Highway a zoo o rozloze 29 akrů je domovem mnoha místních druhů. Zoo bylo založeno v roce 1983, aby skýtalo domov pro zvířata použitá v dokumentárních filmech o tropickém pralese. Nejsou zde žádné železné mříže, návštěvníci mohou zvířata spatřit v ohradách, které mají co nejblíže jejich přirozenému domovu. V zoo žije asi 175 zvířat zastupujících 45 druhů, od jaguárů až po vřešťany. Belize Zoo rovněž provozuje rehabilitační centrum pro zachráněná a osiřelá zvířata.

 

Slaňování do závrtu Black Hole Drop

Pokud je Caracol „matkou všech mayských lokalit“, pak Black Hole Drop („Černá díra“) v západní části vede na seznamu jeskyní v Belize. Okraje Actun Loch Tunich, mohutného závrtu v pohoří Maya Mountains, leží 91 m nad jeho dnem a 60 m nad baldachýnem lesa, který roste uvnitř. Slaňování na dno závrtu je jen pro odvážné, ale pokud si troufnete, zkušení jeskynní průvodci Vám pomohou se dostat dolů za použití systému provazů na slaňování. Vzrušující adrenalinový zážitek představuje sestup skrz zeleň tropického pralesa. Někteří operátoři nabízí navíc piknik na dně závrtu, který se pro posilnění jistě hodí, protože pak budete muset stoupat nahoru po skalách a žebřících. Pamatujte na to, že jen dostat se k závrtu vyžaduje intenzivní túru džunglí, takže počítejte s celým dnem plným dobrodružství.

 

Ochutnejte čokoládu po maysku

Belize je kolébkou čokolády a jak ukazují důkazy, Mayové měli čokoládu rádi natolik, že ji pili denně. Okres Toledo na jihu Belize je dnes centrem většiny výroby čokolády. Návštěvníci mohou spojit návštěvu mayské lokality Lubaantun se seznámením se s rolí čokoláda v mayské kultuře. Navštivte kakaovou farmu a podívejte se, jak se čokoládové boby pěstují a proměňují v čokoládu. Společnost Eladio Pop Chocolate ve vesnici San Pedro Columbia nabízí eko prohlídku bio výroby kakaa, s ochutnávkami a s obědem v mayském stylu podávaným v jejich restauraci na kopci. Během třídenního festivalu čokolády Toledo Cacao Festival vždy v květnu můžete ochutnat místní potraviny a vydat se na zdejší kakaovou farmu.

Akční nabídka ubytování zde