Ručně škrábané podlahy

Ručně škrábané podlahy 1

Skutečné – a velmi nákladné – luxusní stylové ručně škrábané podlahy jsou nadčasové. Různí lidé si však pod označením „ručně škrábané“ představí různé věci. Zde se chci věnovat tomu, jak používat ruční škrabky na vytváření textury.

Účelem není, aby podlaha vypadala jako stará nebo opotřebovaná, ale vytvořit na povrchu dřeva texturu. Některým lidem se taková podlaha velmi líbí, zatímco jiní ji nesnášejí. Ať už patříte ke kterékoli skupině, je třeba si uvědomit, že existuje jen tenká čára mezi krásnou škrábanou podlahou a podlahou, která vypadá jako poškozená. A toho určitě dosáhnout nechcete.

Podlahovou krytinu můžete před instalací škrábat vestoje (na pracovní lavici), nebo na kolenou už na místě. Pokud budete chtít podlahu škrábat ještě před instalací, doporučuji udělat to v době, kdy se bude aklimatizovat na místě, kde ji pak budete instalovat. Tím ušetříte čas. V každém případě doporučuji přímo na místě si postavit pracovní lavici na škrábání dřeva. Její nastavení vyžaduje následující:

  •         musí být dostatečně dlouhá a široká, aby se na ni vešla celá podlahová deska
  •         je dobré, když je trochu nakloněná
  •         musí být pevná

Budete potřebovat mnoho různých škrabek a hoblíků. Je potřeba vědět, jak vyměnit čepele, a mít dostatek čepelí navíc. Někteří lidé si škrabky připravují na začátku každého dne. Až začnou pracovat, mají při ruce další osobu, která má na starosti výměnu čepelí škrabek. Ať už budete pracovat sami nebo s někým dalším, vždy je dobré si udělat přestávku na výměnu čepelí škrabek.

Opracujte celý povrch každé podlahové desky. Abyste viděli, kde jste už škrábali a kde ne, můžete podlahu natřít tmavým mořidlem nebo ji vytřít mokrým hadrem předtím, než začnete pracovat. Doporučuji spíše vodu, protože zároveň trošku změkčí vlákna ve dřevě, takže je snadnější ji pak škrábat. Všimněte si, že říkám snadnější – ne snadné!

Po ručním oškrábání podlahy vezmu podlahovou brusku se dvěma lešticími hlavami a uhladím drsná místa. Pak podlahu obrousím ručně. Smirkový papír vybírám podle druhu dřeva.

Jednu důležitou věc je potřeba mít stále na paměti: ruční škrábání podlahy je skutečně namáhavý a náročný úkol. Není možné tuhle práci provést snadno, čemuž odpovídá také cena za ni.