Samsung Galaxy A5: ideální smartfon střední třídy?

Samsung Galaxy A5: ideální smartfon střední třídy? 1

Samsung Galaxy A5 je stylovým smartphonem střední třídy z roku 2015. Nahrazuje starší Samsung Galaxy Alpha z roku 2014 a prodává se asi za poloviční cenu smartphonu Galaxy S6. Díky plně kovové konstrukci vypadá a tváří se jako dražší telefon.

Disponuje rychlým 4G připojením, slušnými kamerami a 5-palcovým HD (720 x 1280) displejem. Má však, pouze středně výkonný procesor což znamená, že čelí tvrdé konkurenci ze strany telefonů jako je Moto G, Huawei Ascend G7, Sony Xperia Z3 Compact a dokonce LG G3. Je to dobrá volba, pokud toužíte po elegantním telefonu z kovu. Někteří ho přirovnávají k smartphonu iPhone. Je to způsobeno tím, že tento telefon je řemeslně opravdu velmi dobře zpracovaný a podobá se spíše na high-end telefonu jakým je například i zmíněný iPhone.

Galaxy A5 je dalším důkazem toho, že Samsung to s kvalitním designem myslí opravdu vážně. Pokud porovnáváme tento telefon s iPhone 5S, tak A5-tka disponuje větším displejem a štíhlejším 6,7 mm tělem. Na její zadní části se nachází hladký plast s jemným perleťovým povrchem připomínající sklo. Kryt telefonu nelze odstranit, což je daň za elegantní unibody design. Vestavěnou 16GB paměť telefonu však lze rozšířit paměťovou microSD kartou o dalších 64 GB.

Galaxy A5 je jedním z těch telefonů, které se dobře drží v ruce. Jde o téměř dokonalou rovnováhu mezi pohodlným používáním jednou rukou, při dostatečně velké úhlopříčce displeje. Mírný 1,5 mm výstupek kamery na zadní straně může někomu vadit, nejde však o žádný zásadní problém a netrpí tím ani vzhled telefonu. Po obou stranách telefonu se nacházejí funkční klávesy, dole uprostřed je umístěno notoricky známé tlačítkem domů, zatímco napájení, audio konektor a reproduktor se nachází na spodní straně.

5-palcový HD (720 x 1280) displej se může zdát někomu obyčejný, až dokud si neuvědomíme, že jde o stejný Super AMOLED displej, který mají i vlajkové lodi společnosti Samsung. Super AMOLED displej dosahuje ve srovnání s běžným IPS LCD displejem lepší kontrast. Na přímém slunečním světle jsou však tmavší prvky hůře viditelné a to i při plném jasu. Super AMOLED displej se může pochlubit výbornou reprodukcí barev, ačkoli tento telefon podkopává trochu nižší rozlišení 720p. Na úpravu barev jsou k dispozici čtyři možnosti: Adaptivní displej, AMOLED kino, AMOLED fotografie a Basic. Adaptivní displej upravuje zobrazení v závislosti na aplikací, které právě používáte.

5-palcová úhlopříčka displeje je dostatečně velká k prohlížení internetu, sledování videa a hraní her. Corning Gorilla Glass 4 chrání displej před poškrábáním, přičemž mnoho jiných telefonů této třídy má pouze Corning Gorilla Glass 3. Tento telefon má jeden z nejlepších displejů ve své třídě.

Samsung Galaxy A5 se dodává s OS Android 5.1.1 Lollipop a obsahuje méně předinstalovaných aplikací než předchozí telefony Samsung. To je pozitivní fakt, který je zárukou poměrně hladkého běhu až na pár drobných problémů se stabilitou které jsme zaznamenali. Navigace je vysoce citlivá a přesná. Existují slušné možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní, jako je např. výběr fontu. K dispozici jsou také některé zajímavé témata, kterými můžete změnit tvar ikon, animací či pozadí. My jsme dali přednost klasické.

A5-tku pohání 1.2GHz čtyřjádrový procesor Snapdragon 410 a 2GB RAM. Od nového čipsetu 410 64bitové architektury lze očekávat lepší energetickou účinnost ve srovnání s předchozím procesorem Snapdragon.

Hlavní fotoaparát je 13-megapixelový Sony Exmor RS IMX135 a jde o stejný senzor, který používá smartphone LG G3 a několik dalších telefonů střední třídy. Přestože jde o starší senzor, není mnoho telefonů, které mají lepší. Fotoaparát se spouští za méně než dvě sekundy a velmi jednoduše se používá. Pro větší kontrolu lze nastavovat ISO (až ISO 800), vyvážení bílé, měření a nastavení expozice. Hlavní fotoaparát zachycuje slušnou úroveň detailů s dobrým dynamickým rozsahem. Při slabém osvětlení zaostřuje dobře a produkuje fotografie s nízkou hladinou šumu. Možné je také nahrávat Full HD (1920 x 1080) video při 30fps. Kvalita videa je ostrá, ačkoliv podexponovaná s vyšším kontrastem. Potěší možnost automatického ostření dotykem během nahrávání. Přední kamera má 5-megapixelů, což je dostatečně mnoho pro selfie. Selfie lze vytvářet jednodušším a zábavnějším způsobem, díky gestům a možnosti spouštět uzávěrku zvednutím ruky. K dispozici je inteligentní rozpoznání obličeje se sledováním a skvělými funkcemi, jako např. Wide šelf či animovaný GIF Creator.

Životnost baterie je lepší než jsme očekávali, vzhledem k její relativně malé kapacitě 2 300 mAh. Telefon vydrží zhruba 1,5 dne při intenzivním používání a nastaveném max. jasu. K dispozici jsou dva užitečné úsporné režimy: úsporný a ultra úsporný. Úsporný režim omezuje použití dat na pozadí a některé energeticky náročné aplikace, zatímco ultra režim omezuje používání aplikace dramaticky při současné aktivaci šedého odstínu témata.

Galaxy A5 přichází s dobrou konektivitou, kterou byste od telefonu střední třídy očekávali. Podporuje 4G, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n, Bluetooth 4.0, USB 2.0, NFC a ANT +. Telefon je kompatibilní s širokou řadou fitness náramků. Reproduktor neprodukuje příliš dobrý zvuk. Je plechový s absencí středního pásma a basů. To však nepředstavuje velký problém pro hlasové hovory, na poslech hudebních klipů a hudby jsou však lepší sluchátka. Samsung sice poskytuje pokročilé nástroje pro úpravu kvalitu zvuku, ty však nemají žádný pozitivní vliv na reproduktor. Kvalita hovorů nebyla špatná, ale ani důsledně dobrá. Existuje příliš mnoho faktorů, které kvalitu hovoru ovlivňují.

Co dodat na závěr? Galaxy A5 se nachází v těžké pozici. Kvalitní kovová konstrukce, výkon a funkce dělají z tohoto telefonu to nejlepší ze střední třídy. Největším problémem může být proto cena, která je nastavena o něco výše. Konkurence v podobě LG G3 nebo Sony Xperia Z3 Compact je na tom lépe. Na straně druhé jsou k dispozici výrazně levnější telefony s podobným výkonem čtyřjádrového procesoru byť nemají 2GB RAM na pomoc s multitaskingem nebo graficky náročnými 3D hrami.

Pokud chcete telefon, který dobře vypadá a je dostatečně výkonný Samsung Galaxy A5 doporučujeme. Je k dispozici za poloviční cenu vlajkové lodi. Lepší alternativu může představovat Huawei Ascend G7 s podobnými specifikacemi za nižší cenu. Samsung Galaxy A5 je atraktivním telefonem s celokovovým unibody designem.