17 turistických atrakcí malajské Kuala Lumpur

17 turistických atrakcí malajské Kuala Lumpur 1

Metropole a největší město Malajsie může návštěvníkům nabídnout hodně, ať už jsou jejich zájmy jakékoli. Kuala Lumpur, kosmopolitní velkoměsto se významným náboženským vlivem, je plné luxusních možností nakupování a nabízí spoustu skvělých aktivit a míst, kam se můžete vydat. Pro mnoho lidí představuje počáteční bod pro poznávání Malajsie.

Slavné mrakodrapy Petronas Twin Towers nejsou jediný zdejší div, i když představují nejnavštěvovanější atrakci města. Kulturní rozmanitost Kualy Lumpur znamená, že zde najde spoustu festivalů, jako jsou oslavy Thaipusam, které zahrnují průvod pokračující až do posvátných jeskyní Batu Caves, což je další známá turistická destinace v zemi. Další nápady, jak trávit čas a co dělat při své návštěvě města přináší náš seznam předních turistických atrakcí v Kuala Lumpur.

 

 

Petronas Twin Towers

Nejznámější stavbou Kualy Lumpur (KL) je dvojice mrakodrapů Petronas Twin Towers vybudovaných ze železobetonu, oceli a skla. Dříve nesly titul nejvyšších věží světa, dnes však představují „pouze“ nejvyšší dvojici věží světa. Věže s 88 patry představují krásnou kombinaci postmoderního stylu a prvků islámského umění a jsou spojeny můstkem (sky bridge) umístěným ve 41. a 42. patře. Ten přitahuje pozornost turistů nejvíce, hlavním důvodem pro jeho vybudování však nebyla vyhlídka. Má za úkol především skýtat strukturální podporu věžím, které se ve větrných dnech houpou, a také únikovou trasu v případě požáru (či jiné nouzové situace) v jedné z věží. I když je většina pater v soukromém pronájmu, nižší patra zabírá Suria KLCC, luxusní nákupní centrum s více jak 300 obchody, ale také galerií umění, vědeckým centrem, koncertní síní filharmonie a dalšími atrakcemi. Věže jsou obzvlášť působivé v noci, kdy jasně září s pozadím v podobě stále se měnícího panoramatu města.

Budova v Kuala Lumpur 

KLCC Park

KLCC Park, který leží pod Petronas Twin Towers, je největší městský park (50 akrů) v KL a útočiště pro lidi i zvířata. Park byl navržen tak, aby splýval se svým okolím, prostřednictvím kombinace umělých prvků, jako jsou sochy a fontány, a více jak 2000 různých druhů palem a místní flóry. Stromy byly vybrány z hlediska komplexního systému, aby bylo zajištěno, že budou přitahovat místní i stěhovavé ptáky, podporovat biodiverzitu a skýtat širokou škálu krásných barev a tvarů. Hlavním lákadlem parku KLCC  je však Lake Symphony, velké jezero s mostem (43 m) a řadou fontán, včetně jedné která tryská vodu do výšky 180 m a nabízí 2x denně hudební a světelnou show. Fontána je obzvlášť působivá v noci, kdy můžete plně ocenit měnící se barvy v pozadí s rozzářenými Petronas Towers. Park rovněž skýtá pogumovanou stezku na jogging (1,3 km), brouzdaliště, dvouakrové dětské hřiště a spoustu příležitostí k fotografování na upravených stezkách, které procházejí parkem

 

Kuala Lumpur Bird Park – ptačí zoo

Kuala Lumpur Bird Park, pozoruhodná tropická voliéra o rozloze 20,9 akrů, je jedním z největších krytých ptačích zoo na světě, ale také významné centrum výzkumu zabývající se vzorci chování druhů, které je obtížné pozorovat ve volné přírodě. Většina ze zdejších 2000 ptáků jsou místní druhy, i když asi 10 % bylo dovezeno z různých vzdálených míst včetně Tanzanie nebo Evropy. Park je rozdělen do 4 zón, kdy Zóna 4 patří k nejoblíbenějším kvůli svému výběhu pro papoušky, expozicím nelétavých ptáků (včetně smrtelně nebezpečných kasuárů), krmné stanici (která umožňuje návštěvníkům se dostat do přímého kontaktu s některými z ptáků), a také vodopádu vysokému 9 m. Park rovněž zahrnuje amfiteátr pro 350 osob, kde je možné vidět show s ptáky, a vzdělávací část s prezentacemi, které seznamují hosty s ptáky, ohroženými druhy a dalším.

 

Petaling Street – čínský okrsek  

Čínská čtvrť v KL tvořená jedinou ulicí začíná hned za velkým obloukem s nápisem a sahá až ke chrámu Chan See Shu Yuen, jednomu z nejstarších buddhistických chrámů v Malajsii. Celou ulici pokrývá zelená střecha (takže jí místní přezdívají „Zelený drak“), která představuje skvělou ochranu před silnými letními dešti a horkým sluncem v odpoledních hodinách. Ulice Petaling Street je rovněž oblíbená destinace pro milovníky pouličního jídla, kam přicházejí místní i turisté nakoupit koření, ingredience a ochutnat speciality, jako je pečená kachna nebo hokkien mee (jihoasijský pokrm z nudlí s vejcem a masovou směsí). Pro ty, kdo nejsou v jídle tak odvážní, je zde také spousta dalších možností nakupování, např. hračky a imitace značkového zboží, čínské knihkupectví, suvenýry a další.

Kde sehnat levné jídlo v Kuala Lumpur

Merdeka Square – parkové náměstí   

17 turistických atrakcí malajské Kuala Lumpur 2

Rozlehlé otevřené parkové náměstí dnes představuje oblíbené místo pro shromáždění, veřejné akce a přehlídky v den státního svátku. Sloup vysoký 100 m připomíná první vztyční malajské vlajky na tomto místě v roce 1957. Nejslavnější historické koloniální budovy města spatříte v ulicích kolem náměstí, kdy mnohé jsou přístupné návštěvníkům nebo alespoň představují krásné pozadí pro fotografie. Sultan Abdul Samad Building (foto) silně ovlivněná maurským stylem je sídlem Ministerstva informací, komunikace a kultury Malajsie, zatímco nedaleká Galerie města Kuala Lumpur vypráví příběh města prostřednictvím miniaturních modelů a inovativních expozic. Najdete zde rovněž fontány z viktoriánského období, kde se často shromažďují lidé, aby relaxovali, a také katedrálu Panny Marie, jeden z nejstarších kostelů v Malajsii. Jen pár kroků odtud je pak Národní muzeum textilu, které vystavuje tradiční kostýmy i batikované oděvy.

 

Sunway Lagoon Theme Park

Tématický zábavní park Sunway Lagoon ležící 45 minut cesty od KL nabízí téměř 100 různých atrakcí v komplexu o rozloze asi 88 akrů. I když Sunway vznikl jako park, dnes zahrnuje také 5 dalších zón: zábavní (s horskými dráhami, kolotoči a dalšími atrakcemi), přírodní, hororovou (s obrovským strašidelným domem), extrémní (jízdy na čtyřkolkách ATV, bungee jumping, paintball) a část Nickelodeon’s Lost Lagoon navrženou speciálně pro děti. Park je dobře dostupný veřejnou dopravou a v průběhu roku nabízí řadu festivalů, včetně velmi oblíbeného strašidelného Nights of Fright probíhajícího po celý říjen. 

 

Kuala Lumpur Tower

KL Tower, jedna z nejvyšších samostatně stojících věží na světě a nejvyšší v jihovýchodní Asii, dosahuje výšky 421 m a slouží především jako televizní a komunikační věž, ale také jako islámská observatoř falak a vyhlídka na město. Návštěvníci se mohou vydat nahoru do otáčející se restaurace nebo na otevřenou vyhlídkovou plošinu, která se nachází 300 m nad zemí, kam je dopraví výtah za necelou minutu. Ve věži je k vidění také několik dalších atrakcí, včetně zábavného muzea Obrácený dům, malého akvária, obchodu se suvenýry nabízejícího kvalitní řemeslné výrobky a vyhlídky Sky Box, cože je prosklená krychle vyčnívající ze Sky Deck a skýtající ničím nerušené výhledy na město všemi směry i přímo dolů.

 

Národní muzeum

Národní muzeum je nejvýznamnější muzeum dědictví v Malajsii, třípatrové muzeum uchovávající sbírky zahrnující vše od tradičních zbraní přes historické svatební oděvy až po zrenovované venkovní stavby. Muzeum stojí na místě, kde se kdysi nacházelo Muzeum Selangor zničené při bombardování za II. světové války. Některé z nejzajímavějších expozic muzea jsou umístěny venku a zahrnují dřevěné palace z 19. století vybudované ve stylu malajské architektury Terengganu nebo řadu tradičních kočárů tažených koňmi a starých motorizovaných vozidel. Uvnitř muzea se mohou návštěvníci vidět něco z koloniální historie země a boje za její nezávislost, ale také z hinduisticko-buddhistického dědictví národa ve formě vynikajících bronzových a kamenných soch.

 

Centrální tržnice

I když Kuala Lumpur spoustu dostatek luxusních nákupních center, tradiční Centrální tržnice (Pasar Seni) je místem, kde suvenýry a zboží patřící k nejlepším. Umístěna je v budově ve stylu Art Deco na seznamu UNESCO a najdete zde spoustu stánků, kde malé obchůdky nabízejí nesourodou směs všeho možného, od tradičních  malajských řemeslných výrobků a batikovaných textilií až po cínové a stříbrné předměty. Malajsie je známá svými zdobenými dřevořezbami a keramikou, což obojí je v tržnici dobře zastoupeno. Hned vedle budovy leží barevný Kasturi Walk, bleší trh pod širým nebem, který doplňuje Centrální tržnici prodejem místních pochutin, oděvů, bot, suvenýrů a dalšího. Také zde často uvidíte živá představení a hudební vystoupení. Buďte připraveni na smlouvání, které se očekává a je to významná součást zážitku z nakupování.

 

Kuala Lumpur Butterfly Park – motýlí zoo

KL Butterfly Park, největší motýlí park na světě, je domovem více jak 5000 motýlů a má rozlohu 7500 m². Motýli se volně pohybují v prostoru pod baldachýnem, kam můžete vstoupit. Je však třeba mít trpělivost a dobré oči, abyste našli motýly odpočívající na květinách a kapradinách, zatímco budete procházet po stezkách. Můžete navštívit také prostor pro rozmnožování, kde uvidíte larvy motýlů, a velkou expozici živého hmyzu, kde můžete vidět také nosorožíky, největší brouky na světě. Motýlí park leží hned vedle Botanické zahrady Perdana, což je park z koloniální éry o rozloze 91,6 ha vzdálený jen pár minut cesty od Národního muzea. Budete-li mít dost času, také zahrada stojí za návštěvu, kdy zahrnuje dolní část s pergolami, herbarium, orchidejovou zahradu a daňčí oboru o rozloze 2 ha.

 

Jeskyně Batu Caves 

17 turistických atrakcí malajské Kuala Lumpur 3

Batu Caves jsou vzdáleny jen 13 km od Kualy Lumpur a dostanete se tam snadno vlakem z hlavního vlakového nádraží v KL. Jeskyně ukryté v pozoruhodných vápencových kopcích představují významnou hinduistickou svatyni věnovanou bohu války Muruganovi. U vchodu vítá návštěvníky socha Pána Murugana vysoká 43 m, nejvyšší svého druhu na světě. I když jsou zde celkem 3 jeskyně, většina návštěvníků přichází do té hlavní, které se přezdívá Katedrála (Cathedral Cave). Je vysoká 91 m a zdobená zajímavými krápníkovými formacemi, k nimž se dostanete po zdolání obrovského schodiště s 272 schody. Uvnitř najdete hinduistickou kapli a krásné skalní formace osvětlené slunečním světlem, které vniká dovnitř dírami ve stropu. Druhá největší jeskyně se nazývá Temná jeskyně a je to chráněný prostor, kam je možné se dostat jedině s průvodcem. Poslední z jeskyní vyžaduje účast na zvláštní dobrodružné výpravě a zahrnuje spoustu lezení, kroucení, špiny a mokra; můžete při ní také zahlédnout řadu velkých pavouků, netopýry a další živočichy.

 

Nákupní okrsek Bukit Bintang

Bukit Bintang, nákupní a zábavní okrsek v KL, zahrnuje několik ulic a řadu nákupních center, pouličních trhů i kvalitní kavárny a restaurace. Je to prostor, kde se během roku odehrávají některé velké oslavy, včetně silvestrovského odpočítávání a průvodu na svátek sv. Patrika. K hlavním zdejším atrakcím patří nákupní centrum Berjaya Times Square (s 330 000 m² prodejní plochy) zahrnující největší krytý zábavní park v Asii; ten nabízí řadu vzrušujících atrakcí včetně smyčkové horské dráhy. Nachází se zde rovněž Starhill Gallery, nejhonosnější nákupní centrum v KL. Okrsek Bukit Bintang se také známý lázeňskými službami, jako jsou masáže a reflexologie, ale i řadou tematických restaurací nabízejících zahraniční kuchyni pod širým nebem (včetně zážitku „večeře ve tmě“).

 

Královský palác Istana Negara

Istana Negara je oficiální sídlo malajského panovníka. Název může být pro návštěvníky matoucí, protože existují 2 takto nazvaná místa. Nová Istana Negara je mohutný palácový komplex (98 ha) se zlatými kupolemi. I když je palác samotný veřejnosti nepřístupný, jeho hlavní klenutá brána představuje oblíbené místo vyhledávané pro návštěvníky. Stará Istana Negara (oficiální královská rezidence do roku 2011) je dnes částečně otevřená veřejnosti a zahrnuje Královské muzeum, kde mohou návštěvníci projít 22 místnostmi bývalého paláce včetně královské ložnice, jídelny a sálu Balairung Seri, kde král přijímal návštěvy. K jedinečným prostorům patří královská zubní klinika, prádelna a kinosál pravidelně promítající krátké klipy. K dispozici jsou komentované prohlídky, kterými provádějí bývalí strážci paláce.

 

Mešita Wilayah

17 turistických atrakcí malajské Kuala Lumpur 4

Obrovská Mešita Wilayah s tyrkysově modrými a zlatými kopulemi, pozoruhodná vizuální směsice osmanského a malajského architektonického stylu, představuje krásný a fotogenický objekt. Byla vytvořena podle Modré mešity v Turecku, je přístupná všem a nabízí bezplatné prohlídky pro ty, kdo se zajímají o místní lidi, kulturu a náboženství (Malajsie je asi z 60 % muslimská). Mešitu si sice nemůžete prohlížet samostatně, ale průvodci rádi zastaví u nejkrásnějších míst, abyste si mohli vyfotografovat geometrické vzory, snažit se zachytit velkolepost hlavní modlitebny nebo obdivovat krásu nádvoří.

 

Chrám Sri Maha Mariamman

Chrám Sri Maha Mariamman pocházející z 19. století, významné kulturní a národní centrum pro indické přistěhovalce, je znám především díky své barevné věži gopuram vysoké 23 m. Byla navržena jako pětiúrovňová pyramida a je zdobena sochami a reliéfy hinduistických bohů. Chrám je věnován Mariamman, manifestaci bohyně Matky Země. I když návštěvníci většinou pouze zvenku fotografují úžasný exteriér budovy, její interiér je neméně bohatě zdobený a krásný. Na přelomu ledna a února se chrám stává centrem oslav festivalu Thaipusam, kdy bývá z chrámu vynesen stříbrný vozík, který je nesen v průvodu věřících až k jeskyním Batu Caves.

 

Ulice Jalan Alor

Půlkilometrový úsek ulice představuje nezbytnou zastávku pro všechny milovníky dobrého jídla v KL, především v noci, kdy skutečně oživá vůněmi a chutěmi. Jalan Alor je vyhledáván a milován hlavně místními a jeho výhoda spočívá v tom, že nabízí kulinářský zážitek bez turisticky přehnaných cen. Ať už hledáte restaurace, kde se dá posedět, nebo pouliční stánky s jídlem, tohle je to pravé místo pro Vás (pokud Vám nevadí davy). Pokrmy na bázi nudlí a grilovaná jídla převažují, přičemž některá místa nabízejí nekonvenční možnosti, zaměřují se na dary moře nebo připravují pouze silně kořeněná jídla. Najdete zde však také spoustu malých obchůdků prodávajících oblečení a různé drobnosti, anebo místa nabízející masáž nohou. Obchody i restaurace obvykle zůstávají otevřené minimálně do půlnoci. Necelé dva bloky odtud se nachází Jalan Alor Street Art 1, pěší ulice proslulá barevnými muraly, iluzorními 3D malbami na budovách a skvělými místy pro fotografování na Instagram.

 

Park Taman Tasik Titiwangsa s jezerem

Toužíte-li po výhledech na pobřeží a na panorama města, rozsáhlý park (95 ha) vybudovaný kolem jezera Vás nezklame. Nabízí spoustu rekreačních aktivit včetně plavby na kanoi, jízdy na koni, tenisových kurtů a dráhy na jogging. Park rovněž zahrnuje autodráha na dálkové ovládání (RC) a vyhlídkovou věž, a navíc se zde někdy konají akce. Ale i v klidných dnech se sem můžete vydat na piknik po návštěvě Národní galerie umění, která je jen pár bloků odtud.

***

17 turistických atrakcí malajské Kuala Lumpur 5
The St Regis Langkawi

Kde se ubytovat

Luxusní hotely: ve skvělém okrsku Golden Triangle („Zlatý trojúhelník“) v docházkové vzdálenosti od předních možností nakupování, restaurací a atrakcí najdete nový EQ Kuala Lumpur 5*, což je rebranding původního Hotelu Equatorial Kuala Lumpur. Špičková instituce nabízí výběr pokojů a apartmánů, kde jednu stěnu tvoří okno od podlahy ke stropu. Mnohé tak skýtají fantastický výhled na panorama města. Zařízení hotelu zahrnuje několik restaurací, luxusní spa, bazén s lehátky a parkování v ceně. Zahrnuta je rovněž snídaně a hotel je vhodný pro rodiny s dětmi. Four Seasons Hotel Kuala Lumpur 5* je další luxusní zařízení s ultra moderními stylovými pokoji s neutrálním barevným schématem a moderním uměním. Děti mají ubytování zdarma – zařízení je vhodné pro rodiny s dětmi. K dalšímu vybavení patří spa nabízející výběr služeb včetně masáží pro páry. K dispozici je také bazén, relaxační vana s teplou vodou a doprava z/na letiště. Pokud jde o romantické luxusní ubytování, můžete si rezervovat apartmán Sanctuary Suite v Banyan Tree Kuala Lumpur 5*. Zahrnuje menší bazének na relaxaci v místnosti s oknem od podlahy ke stropu, a tedy s fantastickým výhledem na panorama města. Ale i obyčejné pokoje jsou působivé a vybavené barevným moderním uměním. Hotel také zahrnuje restauraci, bazén a elegantní spa. The St Regis Langkawi 5*

Hotely střední třídy: v Golden Triangle se nachází Lanson Place Bukit Ceylon Serviced Residences 5* skýtající panoramatické výhledy na Kuala Lumpur Tower a Petronas Twin Towers. Spojuje přitom moderní luxus s pohodlím apartmánu. Vybírat si můžete z apartmánů s 1, 2 či 3 ložnicemi, všechny s kuchyňkou a odděleným obývacím a jídelním prostorem. K zařízení patří krytý dětský koutek a dětský bazén. K dispozici je také venkovní bazén s lehátky, fitcentrum, sauna a místnost na jógu. Chow Kit – An Ormond Hotel 4* představuje další z hotelů v této kategorii. Nedávno otevřený hotel už získal ceny za styl. Nachází se v proslulém okrsku Chow Kit a jeho design byl inspirován historií okrsku. Hotel nabízí originální restauraci, kurátorské výlety za jídlem a kulturou, snídaně v ceně a hodiny jógy. Podívejte se také na Hotel Stripes Kuala Lumpur, Autograph Collection 5* s pokoji a apartmány na míru, s moderním designem a skvělými výhledy (a s kávovary na espresso). K vybavení patří střešní bazén, restaurace a fitcentrum.

Ekonomické hotely: MoMo´s Kuala Lumpur 3* je hlavní ekonomická volba. Má hravou atmosféru a nabízí hostům čisté a pohodlné mikropokoje, ideální pro ty, kteří hledají dobrou hodnotu a nechtějí ve svém pokoji trávit mnoho času. Pokoje jsou vybaveny patrovými postelemi (palandami), což je ideální pro přátele, kteří cestují společně. K dispozici je taco restaurace otevřená dlouho do noci, kde bývá také živá hudba. Další solidní volbou pro ekonomické cestovatele je Travelodge Chinatown Center 4*. Nachází se v samém srdci města, má pestré pokoje vyzdobené muraly a závěsy na zatemnění. Na místě je prodejna kávy, ráno snídaňový bufet a k dispozici jsou služby prádelny. V Garden Hotel 2* je cenově dobře dostupné zařízení, které nabízí atmosféru zábavy. Lifestylový hotel má 21 originálně stylizovaných pokojů s moderním uměním a dřevěnými podlahami. Zahrnuje velký dvůr, který je krásně upravený, a kavárnu podávající velké snídaně. 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.