Šest nejčastějších mýtů o hubnutí: Jak bojovat s hmotností bez omylů

Šest nejčastějších mýtů o hubnutí: Jak bojovat s hmotností bez omylů 1

V našich hlavách se usadilo množství mýtů, které se týkají i způsobu stravování.

Je to normální. Když se nyní chceme do něčeho pustit, první krok, který podnikneme, je, že si otevřeme internetový prohlížeč a začneme zjišťovat různé podrobnosti vybrané problematiky. Stejně je to i při hubnutí.

Zejména v tomto období, po svátcích, si mnozí dáváme předsevzetí zhubnout nebo se jen zdravější stravovat. Některé informace, které se k nám však dostanou, nejsou správné. V oblasti zdravého životního stylu převládá množství dezinformací, které jsou matoucí a chybné. Zde jsou nejčastější z nich.

Ztráta hmotnosti má sestupnou tendenci

Hubnutí nemusí být lineární proces. Někteří si myslí, že když začnou hubnout, váha jim půjde postupně a pravidelně dolů. To však není zcela pravda. Tělo si s námi rádo dělá, co se mu zachce. A zejména v případě žen.

Váha člověka se mění i během dne. Závisí na tom, kolik jsme toho snědli, kolik vody jsme vypili, jak moc je tělo zavodněné, od hormonální rovnováhy nebo dokonce od typu jídla či druhu pohybu, který jsme prováděli.

Pokud chcete zhubnout, nevažte se každý den. Ideální je vážit se ráno hned po probuzení a zaměřovat pozornost na váhu méně. Zda hubnete, zjistíte až po delší době zprůměrováním čísel, které váha v posledních týdnech ukazovala.

Doplňky výživy napomáhají hubnutí

Pokud plánujete jídelníček zpestřit doplňky výživy a tabletkami na hubnutí, zakazovat vám to nebudeme. No nečekejte zázraky.

Mnohem lepší a efektivnější způsob, jak investovat peníze a získat pozitivní výsledek, je zaplatit si členství ve fitcentru, osobního trenéra nebo si najít pohybový program, který vás bude bavit. Samozřejmostí je i kvalitní a pravidelná strava, hodně vlákniny a zeleniny.

Hubnutí je o silné vůli, ne o genetice

Je to částečná pravda. Příroda zde má však také své slovo. I když žádný fitness trenér nerad slyší, když někdo svaluje přibírání na genetiku, může mít v určitém směru pravdu. Každé tělo je jiné, každé vyžaduje jiný přístup i pohyb.

Pokud máte v okolí známého, který zhubl například díky paleo dietě a běhání, neznamená to, že stejný způsob změny životního stylu pomůže i vám.

Sledujte, co vám tělo říká a přizpůsobte tomu stravu i druh pohybu. Tak, aby vám hubnutí dělalo radost a změnilo se z povinnosti na nový styl života.

Tuk je špatný

Tuku je nám líto, protože v posledních letech získal mnoho negativních nálepek. Spotřebitelé se však postupně učí, že není tuk jako tuk a třeba mezi nimi rozlišovat. Základem je nepřejídat se.

Každá babička ví, že tuk dodává jídlu tu správnou chuť. No zde platí, že všechno je třeba konzumovat s mírou. A tělo ho potřebuje, aby efektivně fungovalo.

Pokud tedy sáhnete po potravinách s obsahem tuku, hledejte zdravé tuky s omega-3 mastnými kyselinami. Nebo si namísto rafinovaného rostlinného oleje dejte do salátu polovinu avokáda.

Bez snídaně to nejde

Opět musíme zopakovat, že naše tělo ví, co chce. Někdo je po probuzení hlady bez sebe. Nejlepší je proto snídat jídla s vyšším obsahem proteinů. Udrží vás ve střehu až do oběda.

No jsou i tací, kteří ráno nemají na nic chuť. Do snídaně proto nenuťte. No připravte si drobné jídla na později. Například, když vás přepadne hlad o desáté. Narychlo koupená bageta nebo čokoládová tyčinka vám na cestě za štíhlejší postavou nepomohou. Připravte si nakrájenou zeleninu, vařené vejce, plátek šunky či pár kostek sýra.

Nízkotučné jídla jsou řešením

Velké nápadné nápisy na předních stranách některých potravin jako „fit“, „nízkotučné“ či „štíhlá linie“ mají v mnoha případech zejména marketingový význam. Neznamená to však, že jejich konzumací skutečně zhubnete.

Při nakupování si proto dopřejte pár minut navíc a čtěte i to, co je napsáno na zadní straně obalu. Snížený obsah tuku v určitých potravinách s sebou přináší často vyšší obsah cukru a umělých přísad, které vaše tělo vůbec nepotřebuje.