Zatočte se stresem: Pracovat se dá i když termíny hoří

Zatočte se stresem: Pracovat se dá i když termíny hoří 1

V uspěchaném světě, kde už včera bylo pozdě musíme stále více čelit stresovým situacím a pracovat pod tlakem. Poradíme vám, jak to zvládnout bez újmy.

Berte nátlak jako zábavnou výzvu, ne jako životní hrozbu
Někteří lidé se bojí stresových situací a mají obavy ze selhání. V době nátlaku se zjistí, že pokud to nezvládnou, tak se celý jejich život zhroutí – tento pocit je pouze dočasný a pro vlastní zdraví je lepší brát vše s nadhledem a humorem. Tehdy jde všechno snadněji a více se stihne.

Připravte se na nejhorší
Myslete na všechny možné scénáře, zejména na ty nejhorší. Pokud se pak skutečně vyplní, nezaskočí vás a bez rozpaků vyřešíte všechny problémy.

Mějte pod kontrolou, co se dá
Pocit stresu narůstá, pokud se zaměříte na faktory, které nemůžete ovlivnit. Soustřeďte se proto na věci, které spadají do vaší kompetence a můžete je ovládat. Například, když jdete na pracovní pohovor, neřešte kdo všechno se uchází o to místo nebo zda bude personalista proti vám zaujatý, jdete tam zejména ukázat, že jste pro tu pozici jako stvořený.

Ohlédněte se za úspěchy z minulosti
Zvládli jste to minule, zvládnete to i nyní. Motivujte se tím, co jste již dokázali a vzpomeňte si na své předchozí úspěchy. Dodá vám to energii jít dál.

 
article_gallery_10492388_10152629527532244_4966063602947671704_n

Zůstaňte naladěni pozitivně i v kritických momentech
Když si budete neustále opakovat, že to nezvládnete, tak to opravdu neuděláte. Pokud ale budete věřit, že to dokážete, tak to půjde. S úsměvem jde všechno snadněji i když vás straší termíny.

Poslouchejte hudbu
Příjemné tóny vás uvolní a nachvíľu vás odpoutají od všech povinností. Hudba zabírá i když vás někdo vytočí. Poslech vám pomůže i ztlumit ruch kolem vás, zvláště pokud sedíte v kanceláři s více lidmi.

Zpomalte
V krizových situacích mají lidé tendenci zrychlovat své myšlení a to je chyba. Rychlost ubírá na dostatečném přehledu o situaci. Přeskočit rovnou k závěru se nevyplácí, protože tehdy vám unikají klíčové informace. Zastavte se na chvíli a pořádně si promyslete a naplánujte co jak budete dělat.

Antistresový míček
Malá měkká kulička se může zdát jako neúčinná, ale opak je pravdou. Stlačování míčky skutečně uvolňuje stres a je to i vědecky dokázáno. Pokud stisknete kuličku v levé ruce, aktivujete části v mozku, které kontrolují nerozvážné reakce.

Promluvte si o tom s někým
Pokud se svěříte někomu blízkému o pocitech, které prožíváte, uleví se vám a nervozita utichne. Navíc, dostanete pohled z nezávislé strany a možná vám řekne, že to není až tak špatné, jak se vám zdá.