Sinajský poloostrov a Rudé moře

Sinajský poloostrov a Rudé moře 1

Sinajský poloostrov v Egyptě je známá turistická destinace a oblast zabírající asi 64 000 km². Je ideálním cílem pro milovníky slunce, moře a dobrodružství. Na poloostrově se nacházejí nejoblíbenější, ale také nejméně rozvinutá plážová letoviska v Egyptě, která nabízejí návštěvníkům nejrůznější možnosti ubytování. Sinajský poloostrov je rovněž proslulý svými možnostmi (hloubkového) potápění, ale nabízí také mnoho dalších aktivit, jako jsou pěší túry do hor a kaňonů, lezení po skalách, horská cyklistika, táboření, ale také výlety na vozících do dun či safari výlety jeepem.

V dřívějších dobách byl Sinajský poloostrov znám jako významná poutní trasa a byl domovem mnoha kultur. Jeho většinu dnes tvoří vyprahlá poušť a ve vnitrozemí se tyčí drsné skalnaté hory, ale také se zde nacházejí slavné historické lokality, jako Klášter sv. Kateřiny a hora Sinaj. Ta se může chlubit, že je místem, kde v biblických dobách Bůh daroval Mojžíšovi Desatero přikázání. Celkově je Sinaj úžasná oblast, její jižní část nabízí také nádherné korálové útesy a zřejmě nejlepší potápěčské lokality na světě.

 

Zajímavé turistické lokality na Sinajském poloostrově   

Sinajský poloostrov nabízí mnoho turistických atrakcí, takže zde každý návštěvník může zažít skvělou dovolenou. Zde uvádíme několik turisticky zajímavých míst.   

Modrá díra: propagována bývá jako nejkrásnější potápěčská lokalita Sinajského poloostrova a často bývá nazývaná pouze Kaňon; své jméno získala podle úžasně čisté modré vody. Cesta na místo je náročná, avšak výsledek stojí za to.

Barevný kaňon je oblíbeným cílem safari výletů, který můžete spojit s návštěvou Kláštera sv. Kateřiny. Místo nabízí fantastický výhled na úžasné skalní formace a stěny kaňonu. Lokalita patří k nejvýznamnějším přírodním atrakcím Sinaje, kde můžete uniknout do ticha a krásného prostředí.   

Dahab (což znamená „zlato“) je ideálním místem, kde si můžete naplno užít windsurfingu. Okolí města zdobí palmové háje, které dodávají pobřeží na kráse. Cesta do města Dahab není náročná a jedná se o ideální místo pro turistické aktivity na Sinaji. 

Modrá poušť: nachází se v blízkosti Kláštera sv. Kateřiny, kde v letech 1980-81 dostal belgický umělec Jean Verame povolení od egyptského prezidenta As-Sádáta, aby pomaloval řadu balvanů modrou barvou: to měl být symbol konce války mezi Egyptem a Izraelem. Jedná se o mimořádné místo, které byste si určitě neměli nechat ujít.   

Hora Sinaj – Mojžíšova hora je biblický vrcholek, který má náboženský význam i pro islám a má být místem, kde Mohamedův kůň Burak odešel do nebe. 

Nawamis: místo, které návštěvníka přenese 5000 let do historie, což je ještě dříve, než vznikly egyptské pyramidy. Hrobky byly postaveny metodou suchého zdiva v kruhovém tvaru a milovníci historie je naleznou ve velmi zachovalém stavu.

Nuweiba – město a oblíbené plážové letovisko na Sinaji. V současnosti získává na popularitě a díky stálému větru je ideálním místem pro vyznavače windsurfingu

Národní park Ras Mohamed je chráněná přírodní oblast poblíž Šarm aš-Šajch a první národní park v Egyptě. Park má mořskou a suchozemskou část a rozhodně byste si ho neměli nechat ujít.

Serabit EL-Khadem: velmi oblíbená archeologická lokalita na Sinaji doly z doby faraonů nacházející se v západní části poloostrova. 

Klášter sv. Kateřiny: na úpatí Mojžíšovy hory Sinaje byl klášter postaven na příkaz císaře Justiniána v letech 527-565 n.l. a kolem Mojžíšova Hořícího keře na vrcholu pak vznikla kaple. Jedná se o pozoruhodnou památku, kde naleznete mnoho uměleckých prací, jako jsou olejomalby a voskové malby, arabské mozaiky, mramorová výzdoba, sakrální ozdoby, relikviáře, a také druhá největší sbírka iluminovaných rukopisů.    

Taba – vesnice byla vrácena Egyptu v roce 1989 a dnes je oblíbeným cílem turistů díky svým mimořádně krásným zátokami a pobřežním jeskyním. Nachází se zde mnoho hotelových zařízení, a také beduínské tábory, které nabízejí zjednodušené zážitky ze svého života společně s úžasným výhledem na moře.   

Šarm aš-Šajch: město ležící na jihu Sinajského poloostrova bylo do roku 1970 téměř neznámé, jeho rekonstrukce sem však přilákala turisty, takže dnes sem každoročně zavítají miliony lidí u celého světa. V současnosti se zde nachází řada hotelů, které se postarají o hosty všech kategorií.   

Faraonův ostrov: ostrůvek ležící v tyrkysových vodách s může se chlubit hradem, který zde nechal postavit vládce Saladin. Dostanete se sem lodí od Saladin Hotelu, přičemž zpáteční jízdenku seženete v recepci hotelu. Vstupenku do pevnosti pak koupíte až po přistání na ostrově.   

K dalším zajímavým místům, která byste si při své návštěvě Sinaje neměli nechat ujít, patří oáza Feiran a záliv Naama Bay.   

Sinajský poloostrov a Rudé moře 2

Co dělat na Sinajském poloostrově   

Sinajský poloostrov představuje už po tisíciletí oblíbenou trasu náboženských poutníků, a přestože je cílem turistů už od starověku, ke značným změnám došlo v posledních pár desetiletích díky změně zájmu turistů: ti sem dnes míří především za potápěním v moři a podobnými aktivitami. Potápěčská kultura vedla ke vzniku zcela nové éry na Sinajském poloostrově. 

Při návštěvě Sinaje se turisté mohou věnovat řadě aktivit a vodních sportů, jako je potápění, plavání, šnorchlování, plavba na plachetnici, windsurfing, paddleboarding, vodní lyžování, jízda na vodním skútru, rybaření atd.. Kromě toho se však mohou věnovat také suchozemským aktivitám, jako je jízda na koni, výlety na velbloudech či džípem do pouště; dále je možné podniknout safari výlet lodí. Také milovníci ptactva si zde přijdou na své a mohou pozorovat obrovské množství ptačích druhů. Mnohé hotely a sportovní centra organizují hry a sporty, jako je bowling, aerobik, tenis, jízda na kole a golf.

 

Na Sinaji se můžete věnovat následujícím aktivitám:   

  •         sandboarding – dobrodružný sport nepochybně spojený s  dávkou adrenalinu  
  •         šnorchlování v krásné oáze na jihu
  •         spaní pod širým nebem posetým hvězdami v beduínském táboře
  •         hloubkové potápění, windsurfing a další vodní sporty  
  •         průzkum kaňonů na velbloudu  

 

Potápění v lokalitě Šarm aš-Šajch

Město Šarm aš-Šajch patří k nejnavštěvovanějším místům v Egyptě díky svému luxusnímu zařízení pro vodní sporty. Podle nejnovějších zpráv turistické kanceláře pro Sinaj nabízí oblast spoustu turistického zařízení a vybavení mezinárodního standardu a kvality.  Město provádí kvůli potápění a šnorchlování v místě také některé exotické úpravy. Jedná o příkladné (modelové) místo pro potápění v otevřeném moři, kde navíc můžete zde získat potápěčský certifikát PADI či CMAS. 

Turisté potřebují mít mezinárodně uznávaný certifikát, aby si mohli pronajmout potápěčské lahve a další vybavení a potřeby. Většina potápěčských kurzů je rozvržena do 5 dní na otevřeném moři a turisté, kteří chtějí získat certifikát/licenci, musí dokončit úvodní kurs.