Hlavní turistické atrakce Egypta

Hlavní turistické atrakce Egypta 1

Pyramidy v Gíze 

Pyramidy v Gíze, poslední dochovaný div starověkého světa, patří k nejslavnějším památkám vůbec. Postaveny byly jako hrobky mocných faraonů a střeží je tajemná Velká sfinga, uvádí do úžasu návštěvníky po celé věky, zatímco archeologové (a také autoři konspiračních teorií) se dohadují o tom, jak byly postaveny. I dnes obří kamenné pomníky dávných panovníků představují úžasný pohled. Pyramidy v Gíze jsou nesporně zlatým hřebem každé návštěvy Egypta a určitě byste si je neměli nechat ujít.

 

Luxorský chrám v Karnaku a Údolí králů 

Hlavní turistické atrakce Egypta 2

Luxor v Horním Egyptě je známé díky Údolí králů, chrámu v Karnaku a zádušnímu chrámu královny Hatšepsut, má však také nespočet dalších turistických atrakcí. Jedná se o starověké Théby, základnu a sídlo faraonů Nové říše, kde se nachází více památek, než si může většina turistů prohlédnout při jediné návštěvě. Zatímco východní břeh Nilu ožívá rušnými tržišti a bazary, tišší západní břeh nabízí několik hrobek a chrámů, takže byl nazván „největším muzeem pod širým nebem na světě“. Můžete zde strávit několik dní, prohlížet si pestré nástěnné obrazy v hrobkách a s úžasem hledět na kolosální sloupy v chrámech, přičemž poznáte, proč Luxor nadále fascinuje archeology a historiky.

Několik málo známých faktů o starověkém Egyptě 

Islámská Káhira 

Hlavní turistické atrakce Egypta 3

Úzké uličky islámské Káhiry s jejich typickou atmosférou jsou plné mešit, madras (islámských náboženských škol) a památek pocházejících z doby od fátimovského až po mamlúcké období. Naleznete zde také labyrintu podobný bazar Chán al-Chalílí, kde provozují své dílny kovotepci a další řemeslníci a kde spatříte stánky obložené keramikou, textiliemi, kořením a parfémy. Tržiště je obklopeno změtí ulic s výborně zachovalou islámskou architekturou, přičemž historie je zde všudypřítomná. Navštivte mešitu Al-Azhar a nádhernou mešitu Sultan Hassan, a také vystupte na střechu středověké brány Bab Zuweila, odkud spatříte panorama okrsku ježící se minarety.

 

Město Asuán

Nejtišším egyptským městem je Asuán ležící v zákrutech řeky Nilu. Na pozadí má oranžové písečné duny a jedná se o perfektní místo, kde si můžete na pár dní udělat zastávku, relaxovat a nasávat poklidnou atmosféru. Vydejte se trajektem na ostrov Elefantina a projděte se po barevných ulicích núbijských vesnic. Na velbloudu vyrazte k pouštnímu klášteru sv. Šimona na východním břehu Nilu. Nebo můžete jen tak popíjet čaj v některé z restaurací na lodi a pozorovat přitom feluky s trojúhelníkovou plachtou proplouvající kolem. V okolí se nachází spousta historických lokalit a nespočet chrámů, ale k atrakcím Asuánu patří také jen tak odpočívat a pozorovat život na řece.

 

Chrám Abú Simbel

Hlavní turistické atrakce Egypta 4

I v zemi s tolika chrámy je Abú Simbel něčím mimořádným. Velký chrám Ramsese II. střeží zvenčí kolosální sochy a má interiér bohatě zdobený nástěnnými výjevy. Abú Simbel je oprávněně proslulý svými obřími proporcemi, ale také díky úžasnému počinu, kdy byl celý chrám v 60. letech 20. století přesunut ze svého původního místa (kde by zmizel pod vodou při stavbě Asuánské přehrady). Byla to rozsáhlá operace organizace UNESCO, která trvala 4 roky.

 

Egyptské muzeum v Káhiře 

Egyptské muzeum v Káhiře je pokladnicí starověkého faraonského světa a představuje jednu z nejvýznamnějších muzejních sbírek na světě. Vybledlá růžová budova ukrývá závratné množství expozicí. Je to chaotické místo s nedostatečným značením a nepříliš chronologickým uspořádáním, což je ale součástí jeho starosvětského kouzla. V patře se nachází zlatý poklad faraona Tutanchamona a fascinující expozice královských mumií. Ale ať se podíváte kamkoli, všude najdete úžasná díla starověkého umění, která by v každém jiném muzeu představovala hlavní atrakci.

 

Bílá poušť 

Nejpodivnějším přírodním divem v Egyptě je Bílá poušť, kde podivně tvarované křídové skalní útvary působící dojmem sněhového království uprostřed vyprahlého písku. Zdejší surrealistická krajina vypadá jako z filmu sci fi a spatříte tu oslnivě bílé balvany a věžičky podobající se ledovcům. Milovníci pouští a dobrodružství zde naleznou naprosto podivuhodný terén, zatímco ostatní, kteří viděli už dost chrámů a hrobek, zde mohou vidět pozoruhodnou přírodní scenérii.

Oáza Síwa 

Na západě se nachází Síwa, které je lékem na všechen ruch a zmatek v egyptských městech. Nádherná malá oáza obklopená plantážemi datlových palem a řadou pramenů s pitnou vodou je jedním z nejmalebnějších míst v Západní poušti. Město je soustředěno kolem ruin velké citadely z hliněných cihel, která mu dominuje. Jedná se o ideální místo, kde můžete na pár dní zpomalit a relaxovat, a také vynikající základna, ze které lze podnikat výlety do okolní pouště.

 

Město Alexandrie 

Alexandrie je nejvíce evropské město v Egyptě s historií, která nemá konkurenci. Založil ji Alexandr Veliký, byla sídlem Kleopatry a po většinu času hlučným odpadlickým městem ve Středomoří, přičemž dnes nabízí působivou atmosféru zašlých časů. Přestože se dodnes dochovalo jen málo památek z její slavné minulosti (oslavované v knihách i písních), je ideálním místem pro potulování se po nábřežní třídě (Corniche), návštěvu kaváren a nakupování na bazarech.

 

Klášter sv. Kateřiny a hora Sinaj   

Hlavní turistické atrakce Egypta 5

Jeden z nejstarších křesťanských klášterů na světě, klášter sv. Kateřiny stojí na úpatí hory Sinaj, kde měl Mojžíš obdržet Desatero. Pouštní klášter ukrývá úžasnou sbírku náboženské ikonografie, umění a rukopisů, z nichž některé můžete spatřit ve zdejším muzeu, a také je místem, kde se měl nacházet hořící keř. Většina návštěvníků kláštera rovněž podniká výstup na horu Sinaj, aby zde pozorovali východ či západ slunce. Můžete se vydat po velbloudí stezce, což je snažší trasa, nebo vystoupat po Schodech pokání, odkud budete mít ještě lepší výhledy.

 

Oblast Jižní Sinaj 

Egyptským centrem plážových radovánek je oblast Jižní Sinaj na Sinajském poloostrově. Šarm aš-Šajch je letovisko v evropském stylu s řadou luxusních hotelů, mezinárodních restaurací a spoustou možností zábavy. Dahab je pobřežní město s plážemi ideální pro cestovatele s omezeným rozpočtem, které přitom nabízí výpravy do pouště i aktivity u moře. Dále u pobřeží, mezi přístavním městem Nuweiba a hraničním městečkem Taba, naleznete útočiště v bambusových chatkách, které nabízejí naprostý únik od okolního světa. Ať už si zvolíte cokoli, hlavním tématem Jižní Sinaje je potápění. Rudé moře je jednou z předních potápěčských destinací světa a Jižní Sinaj nabízí většinu z jeho nejlepších potápěčských lokalit.

Potopené město Herakleion 

Chrám v Abydosu 

Prašné město Abydos by pro turisty příliš neznamenalo nebýt úžasného chrámu na jeho okraji. Osirisův chrám (Osirion) v Abydosu je jedním z nejvýznamnějších pokladů umění starověkého Egypta. Jeho objemné sloupy a zdi pokryté hieroglyfy a složitými malbami nabízejí fantastický pohled. A co je nejlepší, můžete je obdivovat bez davů, protože sem zamíří mnohem méně návštěvníků než do chrámů v nedalekém Luxoru.