Nové důkazy: Sluneční soustava může mít až 11 planet

Nové důkazy: Sluneční soustava může mít až 11 planet 1

Možnost, že ve vnější části Sluneční soustavy se nacházejí další planety, se stává stále pravděpodobnější. Vědci přišli s novými důkazy, které naznačují, že v relativně malé vzdálenosti od Slunce není jen jedna, ale hned dvě další planety.

Snaha nalézt „Planetu X“ zaměstnává vědce již více než sto let. Nedávno identifikovali planetky Sedna a 2012 VP113, které sice obíhají kolem Slunce ve vzdálenosti 100-krát větší než naše Země, ale stále jsou příliš blízko na to, aby byly součástí takzvaného Oortova mraku.

Ten sestává z množství komet a je od nás vzdálen asi osm setin světelného roku. Astronomové na základě změn v oběžných drahách těchto dvou planetek předpokládají, že na ně má vliv gravitace jiné, mnohem větší planety.

Nyní se proto snaží o její odhalení. Někteří z nich dokonce tvrdí, že takové velké objekty, které mají vliv na oběžnou dráhu menších planetek, jsou až dva. Názory však přicházejí i z druhé strany vědeckého spektra.

NYV37cdcd_profimedia_0005899288

Oponenti hypotézy o nových planetách ve Sluneční soustavě tvrdí, že na odchylky v oběžných drahách Sedna a 2012 VP113 má vliv Neptun a jejich kolegové se jen snaží vyvolat senzaci.

Astronomové tedy mají před sebou řadu nezodpovězených otázek a problémů, které se snaží vyřešit. Podle většiny z nich je ale pravděpodobné, že žáci se ve školách už o pár let budou učit o existenci ne osmi, ale minimálně deseti planet ve Sluneční soustavě.

Pluto totiž astrofyzici z Harvardovy univerzity v nedávném hlasování opět označili za planetu.