SINGAPUR JE UŽ PO DRUHÉ NEJDRAŽŠÍM MÍSTEM NA SVĚTĚ

SINGAPUR JE UŽ PO DRUHÉ NEJDRAŽŠÍM MÍSTEM NA SVĚTĚ 1

Podle průzkumu Economist Intelligence Unit (EUI) je město Singapur nejdražším městem na světě. Hlavní město Singapurské republiky, ve které je na prvním místě úředním jazykem angličtina a až potom malajština toto prvenství obhájilo již podruhé.

Prvních pět pozic se od minulého roku nezměnily. Druhá příčka patří městu Paříž a za nim následují města Oslo, Curych a Sydney. Londýn s největším počtem miliardářů, kterých je více než v New Yorku a Moskvě zároveň obsadil jedenáctou příčku.

Portál EUI každoročně provádí průzkum nákladů na život ve více než 133 městech po celém světě, přičemž město New York tvoří základ. Porovnává více než 160 položek včetně domácnosti, dopravy, oblečení, toaletních potřeb až po domácí účty, přičemž při nejnovějším průzkumu bylo shromážděných více jak 50 tisíc položek s různými cenami.

Ještě v polovině roku 2014 patřila městu Singapur čtvrtá příčka, ale na vrchol žebříčku ho vyzvedlo posílení amerického dolaru a oslabení eura. Mimochodem v té době bylo město Bratislava 84. nejdražším městem, levnější než Praha (92).

Zatímco ve srovnání s New Yorkem jsou ceny potravin vyšší jen o 11%, ceny za oblečení tvoří až 50% přirážku. Náklady na dopravu přesahují až trojnásobek. V průměru za bochník chleba vážícího kilogram občan zaplatí v přepočtu 3.54 dolarů. Pocit vlastnit automobil zná jen bohatý občan, který je ztotožněn s ročními výdaji na auto o výši 116.390 dolarů.