Nejsmrtelnější přírodní katastrofy, které zabily stovky tisíc lidí

Nejsmrtelnější přírodní katastrofy, které zabily stovky tisíc lidí 1

Nejsmrtelnější přírodní katastrofy zahrnují převážně zemětřesení a záplavy, které s sebou přinášejí statisíce obětí. Přinášíme vám přehled deseti nejsmrtelnějších přírodních katastrof.

 
People walk through debris of their houses destroyed in tidal waves on the coastal areas in Colombo, Sri Lanka, Sunday, Dec. 26, 2004. Massive sea waves, apparently triggered by oceanic earthquakes, crashed into coastal villages over a wide area of Sri Lanka on Sunday, killing at least 300 people and displacing 100,000 others. (AP Photo/Eranga Jayawardena)

Zemětřesení v Indickém oceánu a tsunami
Dne 26. prosince 2004 došlo k podmořskému zemětřesení s magnitudou 9,3, s epicentrem u západního pobřeží Sumatry v Indonésii, což vyústilo do ničivého tsunami, které zasáhlo pobřeží několika států v jižní a jihovýchodní Asii. Zemětřesení v Indickém oceánu a následné tsunami zabili odhadem 225 tisíc až 230 210 lidí.

 
2446101

Zemětřesení v Aleppu
Toto zemětřesení zasáhlo největší město v Sýrii 11. října 1138. Na základě geologických údajů mu moderní odhady přiznávají sílu 8,5 stupňů Richterovy škály. Historické záznamy uvádějí, že zemřelo asi 230 tisíc lidí a město utrpělo rozsáhlé škody. Aleppo leží v severní Sýrii, v oblasti, která leží na hranici mezi arabskou a africkou geologickou deskou.

 
2446099

Zemětřesení v Antiochii
Toto rozsáhlé zemětřesení se odehrálo v květnu roku 526. Hlavním ohniskem zemětřesení byla Sýrie a město Antiochie. Je to oblast, kde v současnosti stojí moderní Antakya v Turecku. Podle historických dokumentů zemřelo přibližně 250 tisíc až 300 tisíc lidí v důsledku zemětřesení. Katastrofa se umocnila tím, že následně se rozšířily masivní požáry, které zničily většinu budov, které zemětřesení ušetřilo.

 
01

Zemětřesení v Tangshan
28. července 1976 udeřilo zemětřesení s epicentrem v Tangshan, průmyslovém milionovém městě v Čínské lidové republice. Tangshan byl načisto zpustošen velmi silným zemětřesením. Čínská vláda zpočátku hlásila počet obětí na 655 tisíc, ale později bylo toto číslo upraveno na 242 tisíc obětí.

 
sen-si

Zemětřesení v Shaanxi
23. ledna 1556 bylo zaznamenáno nejsmrtelnější zemětřesení v historii, které postihlo oblast severní Číny. Katastrofální zemětřesení mělo sílu osm stupňů Richterovy škály a zabilo přibližně 830 tisíc lidí. Vysoký počet obětí způsobil, že se počet obyvatel dvou provincií snížil asi o 60 procent.

 
phailin

Indický cyklon
Dne 25. listopadu 1839 takzvaný Indický cyklon doslova smetl přístavní vesničku Coringa, která se nachází v regionu Andhra Pradesh, v Indii. Cyklon způsobil smrt 20 tisícům lidí, kteří se utopili přímo v moři a 300 tisíc lidí zemřelo následkem jeho obrovské činnosti.

 
419

Zemětřesení v Haiyuane
Silou 8.5 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo zemětřesení Haiyuan County, oblast provincie Ningxia v Číně, 16. prosince 1920. Podle katalogu ničivých zemětřesení světa, který vede Mezinárodní institut seismologie a inženýrství zemětřesení v Japonsku, zemětřesení zabilo 235 502 lidí.

 
Rafiqul Islam, right, Nur Hussain Farati, center, and Farati?s sole surviving son, Abdul Kalam, left, pose in East Pakistan, Dec. 3, 1970. The skin on Rafiqul?s arms was rubbed raw as he clung to a tree during the storm which swept his two sons and an infant daughter to their deaths. The storm cost Nur Hussain seven members of his family, including his father and mother. (AP Photo/Harry Koundakjian)

Cyklon Bhola
Nejničivější a nejsmrtelnější cyklon, který kdy zasáhl Zemi byl cyklon Bhola, který udeřil na oblast východního Pákistánu, nynější Bangladéš a část Indie, 12. listopadu 1970. Následné záplavy zasáhly mnohé nízko položené ostrovy při deltě Gangy. Přibližně 500 tisíc lidí zemřelo, a to především z důvodu záplav a ničivých bouří.

 
2446113

Vylití Žluté řeky
Vylití Žluté řeky se považuje za druhou nejsmrtelnejší katastrofu vůbec. Došlo k ní v září 1887, kdy Žlutá řeka převalila hráze v čínské provincii Che-nan. Povodeň zdevastovala 11 velkých čínských měst a stovky vesnic, zanechala za sebou miliony bezdomovců. Povodeň zabila téměř dva miliony lidí.

 
376701_nejhorsi-povodne-v-dejinach_image_620

Povodně v centrální Číně
Nejhorší přírodní katastrofou v dějinách je potopa v centrální Číně, ke které došlo od července do srpna roku 1931, kdy se řeka Yangtze vylila a způsobila řadu povodní. V důsledku masivních záplav zemřelo odhadem až 3,7 milionu lidí utopením, hladem a na výskyt různých nemocí. Podle Národní oceánské a atmosferické administrace až jedna čtvrtina obyvatel Číny pocítila následky této obrovské katastrofy.