Slovensko je pro mor prasat v Česku stále v pohotovosti

Slovensko je pro mor prasat v Česku stále v pohotovosti 1

Afrického moru prasat je závažný problém, na tuto vysoce infekční nemoc neexistuje lék.

BRATISLAVA. Slovensko je v souvislosti s aktuálním výskytem afrického moru prasat v ČR v pohotovosti. Uvedla to pro TASR Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) SR.

„Slovensko je v pohotovosti. V regionech v blízkosti ČR a Ukrajiny realizuje Státní veterinární správa (ŠVPS) SR mimořádná opatření,“ ujistila Peiger Ačjaková.

Státní veterinární správa ČR 3. ledna 2018 informovala, že eviduje první případy potvrzené nákazy morem prasat v oblasti mimo ohradníků v tzv. červené zóně zamořené oblasti na Zlínsku.

Vyšetření nejprve 29. prosince 2017 potvrdilo nákazu u šesti kusů divokých prasat různých věkových kategorií a pohlaví nalezených v katastrálním území Lípa a 3. ledna také u divočáka nalezených v katastrálním území Kudlov. Nalezeno uhynulé kusy se nacházely asi 1,5 až 2,5 km za ohradníky, stále však v rámci červené zóny zamořené oblasti.

„Africký mor prasat je velmi závažný problém, na tuto vysoce infekční nemoc neexistuje lék. Význam intenzivního boje resortu zemědělství, chovatelů prasat a myslivecké obce si veřejnost neuvědomuje. Nicméně tyto aktivity, které naši veterinární inspektoři provádějí v terénu, pochopí každý, kdo viděl vybíjení milionů zvířat na farmách v zahraničí, které tyto nákazy postihly, „uvedla šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Mor je virová choroba domácích prasat, evropských divokých prasat, amerických divokých prasat a afrických volně žijících prasatovitých.

Projevuje se téměř stoprocentní úmrtností zvířat. Jde o přenosné onemocnění s velkou schopností rychlého šíření. Negativem je, že neexistuje, respektive není dostupná vakcinace zvířat. Nemoc není přenosná na člověka.