Solární cyklostezka dodává energii do domácností

Solární cyklostezka dodává energii do domácností 1

U Amsterdamu zkoušejí technologii, která by mohla vyrábět ekologickou energii.

AMSTERDAM

Je to obyčejná cesta, po které jezdí cyklisté. Namísto asfaltu je však její povrch pokryt silnou vrstvou houževnatého skla, pod kterou číhají na sluneční energii solární panely. Ty dodávají elektrickou energii do nedalekých domácností.

3-5458b81c007a7

Cyklostezka s délkou 70 metrů je energetickým experimentem, který 3 milionovou částkou financuje nizozemský institut pro aplikovaný výzkum a vědu. Vybudovaná je technologií SolaRoad , kterou již několik let testuje její vývojář v podstatně menším rozsahu.

Nedaleko Amsterdamu slouží cyklistům a energii dodává do trojice rodinných domů. Jde o skládačku sestavenou z betonových panelů. Do každého z nich je zabudovaná solární technologie a krycí vrstva, která je natolik pevná, že unese zátěž způsobenou nákladní dopravou.

solaroad-mem-1b-2-970x250-c

Snem tvůrce tohoto projektu je vytvořit svět, kde dosud nevyužitá plocha chodníků, silnic a dálnic bude sloužit k výrobě cenné elektrické energie.
Inteligentní silnice, které sbírají energii ze slunce však nemusí zůstat jednoúčelové.

Navrženy jsou tak, aby byly nosičem dalších technologií, které by mohly být zabudovány ve vnitřních kanálech, sběračích a buňkách. Ať už jde o infrastrukturu, systémy mýtného statistický sběr dat, monitoring nebo navigační systémy.

solaroad
Podle magazínu Digital Trends dosavadní vývoj stál 1,5 miliony eur a hlavní bariérou vstupu do života jsou vysoké náklady na výrobu. Ty by se však s novými generacemi solárních panelů mohly v dohledné době snížit.

Co byste řekli na parkoviště, které hltá sluneční paprsky nebo na chodníky, které se stanou sběrači solární energie? Zatím to vypadá spíš jako technologická hračka, která tak brzy asfaltové silnice s výtluky nenahradí.