Ekologicky udržitelná knihovna od Davida Adjaye bude částečně postavena z bahna

Ekologicky udržitelná knihovna od Davida Adjaye bude částečně postavena z bahna 1

Knihovna prezidenta Thabo Mbekiho bude měřit 5400 m2 a zahrnovat muzeum, prostor pro dočasné výstavy, výzkumné centrum, auditorium, centrum pro posílení postavení žen a další.

Po spolupráci se společností Aston Martin na nabídce luxusních domů s automobilovou tematikou představila firma britsko-ghanského architekta Davida Adjaye zajímavý nový projekt, který má podobu skupiny sýpek. Prezidentská knihovna bude mít významné prvky udržitelnosti, včetně fasády z udusané hlíny a solární energie.

Knihovna prezidenta Thabo Mbekiho je plánována v Johannesburgu v JAR a vzniká ve spolupráci s místní firmou MMA Design Studio. Je popisována jako „prostor učení, výzkum, debaty a kulturní výměny z africké perspektivy“. Budova se bude skládat z 8 kupolí a její design podobný sýpce slouží jako metafora pro výživu založenou na znalostech, říká společnost Adjaye Associates. Samotné kupole budou mít fasády z hutněné zeminy, které využívají bahno z místních zdrojů, podobně jako centrum Anandaloy v Bangladéši. Ostatní materiály, jako je dřevo a kámen, budou také získávány z místních zdrojů.

„Použití místního stlačeného bahna ve formě udusané fasády, terazzo podlah z místního kamene a dřevěných obkladů z místních dřevin snižuje celkovou uhlíkovou stopu konstrukce,“ vysvětluje Adjaye Associates. „Díky místně specifickému chápání subtropického horského klimatu Johannesburgu se sluneční paprsky zachytávají prostřednictvím nejmodernějších fotovoltaických solárních panelů umístěných na střeše, absorbujích sluneční světlo a generujících elektřinu,“ prozrazuje společnost v čele s Davidem Adjayem, který nedávno získal zlatou medaili RIBA, nejvyšší britské ocenění za architekturu. „Geotermální vytápění a zesílené stěny využívají energii Země tím, že během dne ukládají teplo a později v noci ho uvolňují, aby se budova zahřála, když teploty klesnou.“

Knihovna prezidenta Thabo Mbekiho bude mít rozlohu 5400 m² a zahrnovat muzeum, prostor pro dočasné výstavy, výzkumné centrum, auditorium, centrum pro posílení postavení žen, čítárnu, maloobchodní prostory a kancelářské prostory. Kromě toho zde bude veřejný prostor označovaný jako „vnitřní doupě“ a archiv, který bude fungovat jako úložiště dokumentů, artefaktů a klíčových dokumentů prezidenta Mbekiho, bývalého prezidenta Jihoafrické republiky. Zatím nevíme, kdy se očekává zahájení stavby Knihovny prezidenta Thabo Mbeki.

Ambiciozní supervysoká věž od Davida Atlaye v New Yorku