Soukromá společnost Moon Express získala povolení na první komerční let na Měsíc

Soukromá společnost Moon Express získala povolení na první komerční let na Měsíc 1

Povolení na první komerční let na měsíc v roce 2017 získala společnost Moon Express. Díky vstřícnosti americké vlády se začalo odpočítávání této zajímavé mise, avšak bez lidské posádky. Společnost Mon Express je zatím jedinou institucí v soukromém sektoru, která dokáže ovládat přistávací modul z oběžné dráhy Země. Zdá se, že soukromá společnost tento bezpilotní kosmický let využije na průzkum a těžbu nerostných surovin zejména titanu.

Na Novém Zélandu existuje firma Rocket Lab s vlastním systémem Electron a podobnými plány. Komerční lety s lidskou posádkou jsou však stále v nedohlednu.

Společnost Moon Express byla založena v roce 2010 v Mountain View v Kalifornii. Jejími zakladateli jsou inženýr a fyzik Dr. Robert D. Richards, počítačový vědec Barney Pell a podnikatel s miliardami na účtu Naveen Jain. V dubnu tohoto roku předložily svůj záměr instituci s názvem Federal Aviation Administration, úzce spolupracující s Bílým domem, ministerstvem zahraničí a NASA. Získání licence od Ministerstva dopravy bylo na dosah.

Posláním společnosti Moon Express je vyslání robotického modulu v souladu s kosmickou smlouvou z roku 1967 (ratifikovanou 104 národy), která povoluje pouze mírové mise. Spolu s případnou těžbou vzácných hornin je na programu výzkum případných vodních usazenin. Společnost Moon Express také vyhrála soutěž Lunar X, uspořádanou společností Google, přičemž od ní získala až 20 milionů dolarů.