Jak strávit zimu na Novém Zélandu

Jak strávit zimu na Novém Zélandu 1

Existuje domněnka, že Nový Zéland získal své maorské jméno Aotearoa („země dlouhého bílého mraku“) kvůli trvalému dennímu světlu v zemi. Také v zimě je tato přezdívka pravdivá, protože chladnější měsíce na Novém Zélandu ohlašují slunce a hezké počasí.   

Vyhnete se frontám, nejvyšším cenám a návalu letních rekreantů, když se vydáte na Nový Zéland v době mimo hlavní sezónu v zimě, tj. od května do září. Budete moct navštívit některé jeho hlavní atrakce v klidnějším čase a vyhledat jiné zvláštní atrakce, se kterými se v létě nesetkáte.

 

Vlaková trasa TranzAlpine

Jedna z nejpozoruhodnějších vlakových tras TranzAlpine spojuje východní a západní pobřeží Jižního ostrova a vede přes Jižní Alpy. Při cestě po ní se před Vámi bude odkrývat sled pozoruhodných scenérií, které jsou v zimě ještě krásnější: od zasněžené roviny Canterbury Plains („Canterburské pláně“) až po údolí v Národním parku Arthurův průsmyk (Arthur’s Pass) a podél velké hustě rozvětvené řeky plné řítících se horských kaskád. Nedbejte na řeči o mokrém Západním pobřeží: místní Vám řeknou, že „déšť tu padá většinou ve velkých kapkách a převážně v noci“!

 

Dobrodružství v Národním parku Abel Tasman 

Národní park Abel Tasman je známý svými nádhernými zlatými plážemi a pohodovou pobřežní trasou a v létě bývá zaplaven pěšími turisty a výletníky na člunech. Když nastane podzim, příliv návštěvníků ustoupí, a to i přes laskavé počasí, které je zde po celý rok. Tehdy si budete moct prohlédnout nejoblíbenější park země v blažené samotě, kdy jsou podmínky pro pozorování divokých zvířat nejlepší a ceny nejnižší. Plavba na kajaku a pěší turistika jsou skvělé způsoby, jak si park v zimě prohlédnout, přičemž jsou možné i vícedenní výlety díky ubytování v chatách Great Walk Huts; více informací naleznete na stránkách novozélandského Ministerstva životního prostředí (The Deparment of Conservation).

 

Cyklistika na bývalé železniční trati Hauraki

Nabízí krásné výhledy, není náročná a je blízko Aucklandu – není proto divu, že se trasa Hauraki Rail Trail stala takovým hitem. Vede po ní jedna z nových národních cyklistických stezek dlouhá 82 km, po historické železniční trati přes zelené pláně mezi městy Thames a Te Aroha, a pak skrz soutěsku Karangahake, která je spojena s průkopnickou historií a poseta připomínkami hledání zlata. Vyhněte se největším davům v hlavní sezóně a vydejte se sem v zimě: začněte ve městě Thames a využijte převažující mírný severovýchodní zadní vítr.  Přitom se posilňujte domácím jídlem v kavárnách po cestě a zbavte se zbytků chladu v lázních Te Aroha Mineral Spas.

 

Jídlo a pití ve Wellingtonu

Nic není lepší proti zimnímu splínu než festival plný dobrého jídla, a Wellington ho nabízí nepřeberně během 14denního festivalu, který se koná v srpnu; navíc představuje skvělý důvod příliš nevycházet ven. Festival jídla Wellington on a Plate nabízí řadu speciálních akcí spojených s jídlem, od podivných až po vybrané, zatímco asi stovka restaurací podává speciální festivalové menu. Když zde budete, navštivte některý (či některé) z barů ve Wellingtonu nabízejících řemeslné pivo.  

 

Hudební festival Golden Guitar Week v Gore

Městečko Gore daleko na jihu hostí největší novozélandský country festival, který se koná každoročně v červnu. Gold Guitar Week nabízí spoustu hudby a zábavy včetně řady koncertů a soutěže amatérských zpěváků. Týden je završen udílením cen Gold Guitar Awards.

Gore, kde vše tímto festivalem rozhodně nekončí, je také místem, kde naleznete velmi dobrou galerii Eastern Southland Gallery (známou také jako „Goreggenheim“) a skvělé malé muzeum oslavující zdejší minulost spojenou s pálením alkoholu načerno, což doplňují ochutnávky whisky na zahřátí.

 

Pozorování velryb u města Kaikoura 

Vorvani obrovští se pohybují po celý rok kolem pobřeží u Kaikoury, kde se krmí ve vodách bohatých na olihně – Vy se na ně může podívat s výletem lodí od Whale Watch. V zimě se však zastaví také jiní velcí mořští živočichové – keporkaci, delfíni, plejtváci obrovští a velryby jižní – při své migraci z Antarktidy do tropů. Nejlepší doba na jejich pozorování je od června do srpna, přičemž budete mít jako bonus scenérii hor pokrytých sněhem. Výlety na kajaku představují fantastický způsob, jak se setkat s divokými zvířaty u Kaikoury, a navíc se konají po celý rok.

Přírodní atrakce a jeskyně ve Waitomo  

Vydejte se po pěší stezce Aotea Track 

Drsný, křovinami porostlý a přitom krásný Great Barrier Island („Velký bariérový ostrov“) představuje skutečnou divočinu na samém prahu města Aucklandu. V letním období zde bývá velmi rušno, když však přijde zima, ostrov je navštěvován mnohem méně i přes mírné klima, které je na severu všudypřítomné. V chladnějších dnech zde naleznete křišťálově čisté nebe a perfektní podmínky pro kochání se výhledy při 3denním pěším výletě po stezce Aotea Track, která proniká zalesněným vnitrozemím ostrova včetně šplhání na jeho nejvyšší vrchol Hirakimata/Mount Hobson (627 m). Díky dvěma útulným chatám a horkým pramenům během cestě se jedná o skvělou zimní pěší túru.

 

Termální lázně Hanmer Springs 

Zastávka mezi městy Christchurch a Kaikourou v Hanmer Springs Vám představí nejlepší lázeňské letovisko s horkými prameny na Novém Zélandu. Město leží v malebné kotlině obklopené horami a jeho centrem je termální pramen a lázně Thermal Pools & Spa. Je to ráj milovníků pohodlí vybavený nejrůznějšími venkovními geotermálními bazény, skluzavkami, lázeňským zařízením, prostorem pro pikniky a kavárnou. Pokud se Vám podaří se odtud odtrhnout, v okolí naleznete spoustu dalších možností aktivit, jako je pěší turistika, výlety na koních, horská cyklistika, jet boating nebo bungee jumping.

                                                                                                                    

Queenstown 

Queenstown nabízí nonstop zábavu, když však napadne bílá pokrývka, město skutečně ožívá. Milovníci sněhu si mohou vybrat ze čtyř zasněžených polí, zdejší snow park zaměřený na divoký freestyle nebo 40 km udržovaných stezek pro lyžování cross country ve Snow Farm. K tomu připočtěte spoustu možností výletů na lyžích a heli-skiingu a scenérii patřící k nejkrásnějším v zemi, a nejspíš si budete přát, aby zima nikdy neskončila.

Rušný Zimní festival v Queenstownu spustí v červnu sněhovou lavinu festivalů.

 

Festival Russell Birdman 

Ztřeštěný festival trvající týden v červenci je dobou, kdy si místní odvážlivci obléknou komické kostýmy a skáčou pro zábavu ostatních z mola do vody. Přitom však někteří – tak jako mnoho druhů novozélandských ptáků – létání příliš nezvládají. Akce se koná v krásném historickém městě Russell daleko na severu (kde nebývá zima) a je vhodnou dobou pro všechny druhy vodních radovánek v Bay of Islands („Zálivu ostrovů“), včetně plaveb za pozorováním delfínů. Také historii budete mít na dosah díky nedaleké lokalitě Waitangi Treaty Grounds, což je místo, kde se zrodil moderní Nový Zéland.

Co dělat v zimě v Austrálii