Sprayable User Interfaces – senzory, které lze nanést na jakýkoli povrch

Sprayable User Interfaces – senzory, které lze nanést na jakýkoli povrch 1

Představte si, že se dotknete opěrky u pohovky a změníte televizní kanál nebo zmáčnete obrázek žárovky na stěně a rozsvítíte světlo. Tyto funkce a mnohé podobné jsou dnes možné díky výzkumu týmu z Laboratoře informatiky a AI (CSAIL) Massachusettského technologického institutu (MIT), a také Univerzitě v Bristolu a Univerzitě v Bathu ve Velké Británii.

Technologie nazývaná Sprayable User Interfaces („Sprejově nanášené uživatelské rozhraní“) spojuje horní „obrázkovou“ vrstvu a spodní vodivou vrstvu inkoustu obsahujícího měď, která umí rozeznat dotyk, spolu s jednočipovým mikrokotrolérem – ten se spojí s inkoustem a zareaguje. Rozhraní funguje na nerovném i zakřiveném povrchu a dokonce i venku ve vlhkém prostředí.

Díky použití speciálního inkoustu můžete v podstatě spojit jakoukoli šablonu s dalšími zařízeními. Například se můžete dotknout stěny své pracovny a tím si pustit hudbu.

„Na rozdíl od mnoha existujících technik, jako je 3D tisk, sítotisk nebo inkoustový tisk, není sprejové nanášené omezeno na určitý objem a – jak často ukazují graffiti – mohou vytvořit výstup, který pokrývá celé stěny nebo fasády budov,“ píší vědci ve své zprávě. „Naše práce přispívá k vizi propojení digitálního uživatelského rozhraní s fyzickým prostředím a rozšiřuje ho na interaktivní povrchy velkého rozsahu.“

I když bude ještě nějaký čas trvat, než se technologie rozšíří a komercializuje, jednoho dne může být používána jako součást „chytrých“ budov a „chytré“ architektury – jako design v podobě šablon nanesených airbrushem, které reagují na dotek.

Přitom ani není dotyk nutný: systém inkoustu může reagovat také na přejetí prstem či rukou (např. pro upravení intenzity světla) nebo jen na vaši blízkost; tak by mohlo být možné přede dveřmi pouze zamávat rukou, a tím je otevřít. Navíc lze přidat výstup v podobě elektroluminiscenčního displeje.

I když tyto systémy vyžadují některé pokročilé plánování a design (aby vznikly originální šablony a aby byl vodivý inkoust správně nanesen na povrch), techniku lze poměrně snadné aplikovat, jakmile máte v ruce airbrush. Uživatelské prvky rozhraní v horní vrstvě je možné navrhnout jakkoli si to budete přát.

Technologie Sprayable User Interfaces měla být letos přestavena na Konferenci o lidských faktorech ve výpočetních systémech ACM CHI, tak však byla z důvodu pandemie koronaviru odvolána.