Stroje přebírají kontrolu. V tomto hotelu vás obslouží roboti

Stroje přebírají kontrolu. V tomto hotelu vás obslouží roboti 1

Hosté jednoho z hotelů v blízkosti japonského města Nagasaki si už toto léto budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být obsluhován roboty. Ti dokážou provádět řadu činností: od pozdravu, přes nošení zavazadel až po vaření kávy.

Vzhledem k tomu, že Japonsko je již dlouhá léta v čele vývoje technologií, tato zpráva velmi nepřekvapí. Vždyť už před 15 lety představila firma Sony robota Asimo, který dokázal běhat, mávat rukama a kopat do fotbalového míče. Přesto je však například schopnost odnést hostům zavazadla do pokoje u robotů ohromující.

Roboty – androidy
– vyvinuli odborníci na univerzitě v Ósace. Veřejnosti je ukázali již v roce 2003, ale do dokonalosti jim v té době ještě chybělo hodně. Dnes, po téměř 12 letech, vývoj konečně končí. Poslední generace androidů má rysy mladých Japonek a dokáže s lidmi komunikovat v japonštině, čínštině, korejštině a angličtině. Problémem pro ně nejsou ani gesta či pohyby očí.

Robotická kengura vám skočí po pivo
Tři roboti budou na recepci hotelu Henn-na vypomáhat již od července tohoto roku. Další čtyři budou nosit zavazadla a několik se jich bude starat o čistotu pokojů a společných prostor.

 
paleis-huis-ten-bosch

Celý hotel v zábavním parku Huis Ten Bosch je postaven tak, aby co nejvíce připomínal typickou holandskou vesnici. Roboty také nebudou jeho jedinou technologickou vymožeností. Hosté budou mít například možnost namísto klasického klíče používat k otevření pokojových dveří systém, který dokáže rozpoznávat obličeje.

Pokud jste si mysleli, že toto všechno vyjde hosty pořádně draho, mýlíte se: za jednu noc zaplatíte v nejlevnější pokoji jen 45 eur. Nižší ceny jsou výsledkem využití technologií, které šetří energii, no a samozřejmě robotů. Ti totiž neptají plat.

Pro případ, že by někteří hosté měli a Android problémy, pracuje v hotelu pro jistotu i deset normálních, živých lidí. Pokud se experiment s robotickými zaměstnanci vydaří, plánuje majitel hotelu postavit stejné zařízení v Tokiu.