Návštěva švédské metropole designu Malmö

Návštěva švédské metropole designu Malmö 1

Třetí největší a nejjižnější město Švédska je centrem aktivity a atrakcí pro milovníky skandinávského designu, umění a architektury. Náměstí ve starém městě je obklopeno řadou dobře zachovalých pozdně gotických budov, které městu dávají typicky středověkou atmosféru, zatímco o něco dále hrstka super moderních divů, od soukromých a komerčních budov až po veřejné prostory, odrážejí pozici Malmö coby multikulturního města se zaměřením na budoucnost. Po městě je rozeseta působivá přehlídka galerií, barů a kaváren překypujících inspirací a fantastické místní butiky řemeslníků plné uměleckých předmětů, které si můžete zakoupit.

 

Oblast Centrálního nádraží

Většina mezinárodních návštěvníků přijíždí na Centrální nádraží v Malmö, ať už vlakem z jiných částí Švédska nebo z letiště v dánské Kodani s pohodlnými vlakovými spoji do města. Je to skvělé místo, odkud můžete začít svoji prohlídku Malmö, ať už pěšky nebo na kole. Malmö se pyšní tím, že je to zelené město příznivé pro cyklisty, a k těm se snadno můžete přidat, když využijete službu Malmö by bike. Komplex nádraží, které funguje od roku 1856, prošel mnoha transformacemi, poslední v roce 2010 s vybudováním ultra moderní Skleněné haly dlouhé 130 m s elegantními čistými liniemi, skleněnými panely a ostrými úhly, takže krásně kontrastuje s elegantními kopulemi, cihlovými zdmi a obklady ve vzoru rybí kost u původní Centrální a Zelené haly. Když budete procházet staré a nové části nádraží, všímejte si drobnějších detailů, jako je písmo zvolené na značení: brzy si uvědomíte, že jste přijeli do města se vkusem pro skvělý design. Poté přejděte most Suellsbron a pokračujte západním směrem pár set metrů až k nezaměnitelnému komplexu Malmö Live. Krásná moderní budova s mnohostranným využitím a centrum zábavy světové úrovně byla otevřena v roce 2015 a od té doby získala uznání kritiky a řadu cen za design a architekturu.

 

Čtvrť Gamla Staden

Když překročíte most Hovrättsbron, ocitnete se na ul. Slottsgatan na okraji skvělého středověkého starého města Gamla Staden. Z tohoto místa můžete vidět impozantní ruiny hradu v Malmö, Malmöhus Slott (dnes muzeum), projít se po parku Kungsparken nebo přejít přímo do srdce starého Malmö na rušné oblíbené náměstí Lilla Torg („Malé náměstí“). Zdejší výběr vynikajících restaurací, barů a kaváren bude pro Vás jistě představovat těžkou volbu. Jen kousek na jih od náměstí najdete nejnavštěvovanější muzeum Form/Design Center,  jehož historické hrázděné domy byly proměněny v mikrokosmos galerií a butiků prodávajících skandinávské umění, módu, řemeslné výrobky, hračky a domácí potřeby. Pokud si rádi prohlížíte výlohy, můžete se zásobit designovými tipy a inspirací, zatímco ti, kdo jsou ochotni se rozloučit se svými penězi, zde najdou originální kusy, které pak doma jistě vyvolají závist přátel. Pokud jste skalní milovník umění, můžete vyměnit pár zastávek při této prohlídce za odbočku do Malmö Konsthall a podívat se na jeden z největších prostorů pro moderní umění v Evropě. Až se nasytíte sbírání inspirace, zamiřte zpátky na Lilla Torg a na Stortorget, mohutné hlavní náměstí v Malmö přímo k soše krále Karla X. Gustava v centru. Když se ze severozápadního rohu podíváte po směru hodinových ručiček, uvidíte budovu Kockska Huset pocházející z roku 1524, mohutnou rezidenci někdejšího starosty a politika Jörgena Kocka, jehož období přineslo Malmö období největší prosperity.  Pak je zde Länsresidenset i Malmö, spíše velkolepá budova v renesančním stylu hned vedle radnice (Rådhuset) původně vybudované v roce 1546. V jihovýchodním rohu náměstí můžete nahlédnout do staré městské lékárny Apoteket Lejonet, jejíž nádherný secesní interiér zahrnuje vyřezávané dřevěné police, starožitné lahve na léky a strop pokrytý sklem. Pokud Vás zajímá spíše moderní umění a architektura, vydejte se do Moderna Museet, které  (tak jako komplex Centrálního nádraží) nenásilně spojuje staré a nové; uvnitř nejspíš bude výstava, která Vás navnadí. Budete-li mít omezené množství času, můžete zamířit přímo k mohutnému gotickému kostelu sv. Petra (Sankt Petri Kyrka), kde zakončíte své středověké putování.

 

Čtvrť Västra Hamnen 

Návštěva švédské metropole designu Malmö 2

Když přejdete most Mälarbron, ocitnete se zpátky tam, odkud jste vyšli, u Centrálního nádraží, kde můžete strávit zbytek dne. Pokud se však cítíte ještě na další aktivity, zamiřte na sever k nábřeží Skeppsbron až se dostanete k mostu Universitetsbron; překročte ho a pokračujte na západ, dokud se nedostanete do revitalizovaného městského přístavu Västra Hamnen, oblíbené rekreační oblasti s moderními budovami, nábřežní promenádou a rušnou scénou kaváren a restaurací. Najdete zde nejvyšší budovu Švédska, mrakodrap Turning Torso, a z nábřeží uvidíte Öresundský most (fotospojující Švédsko s Dánskem. Obojí jsou divy moderní techniky a designu a příhodná místa, kde zakončit svůj výlet. Samozřejmě až po osvěžujícím nápoji nebo dobrém jídle zaslouženém po vší vynaložené aktivitě. A než půjdete spát, nezapomeňte si poznamenat všechny své designové inspirace!

Akční nabídka ubytování: