Tady to bolí nejvíc: Každodenní zranění, při kterých křičíme

Tady to bolí nejvíc: Každodenní zranění, při kterých křičíme 1

Určitě jste zažili již všechny. Stávají se tak často, že už o pár hodin si na ně nepamatujeme. Přečtěte si, které zranění bolí až tak, že se na chvíli zastaví svět a pár tipů, které vám pomohou ulevit si.

Křeč
Nepříjemné stažení svalů vás může potkat kdykoliv a kdekoliv. Způsobuje ho nedostatek vody, únava, poškozené nervy nebo nerovnováha elektrolytické látek (hořčík, draslík a vápník). Bolesti se můžete zbavit tlakem, pokud pevně stisknete postižené místo. Když bolest odejde, pořádně natáhněte daný sval, aby se opět nestáhl do křeče.

Kousnutí do jazyka
Žvýkací svaly se nezdají, ale jsou nejsilnější z celého těla. Proto jejich použití v nesprávném čase může mít až fatální následky, vždyť kvůli kousnutí do jazyka můžete i vykrvácet. To se vám snad nestane, ale běžné cvaknutí do jazyka nebo vnitřní strany tváře bývá časté v každé domácnosti a zabolí to pořádně.

Po takovém úrazu si zatlačte prstem na poraněné místo, abyste zastavili případné krvácení. Pak si na něj přiložte led na zmírnění otoku a následně si vypláchněte ústní dutinu teplou vodou smíchanou s čajovou lžičkou soli, co zabije bakterie a urychlí proces hojení.

Naražení lokte
Když se vašemu lokti stěna neuhne, vidíte hvězdičky. Je to zejména kvůli hlavním nervem v ruce, který při sníženi v lokti nic kromě kůže nechrání. Stačí jen málo a ukrutná bolest je na světě. Pro rychlou úlevu zatřeste rukou, abyste nerv uvolnili.

 
aff984ecab08efe766a58647b2cafec5

Naražení palce na noze
Přímý náraz chodidlem do nějakého tvrdého předmětu umí vyrazit dech. Jelikož palec je největší, vždy si odnese nejvíce – pocítí celou váhu nohy.

Na palci není mnoho tukové tkáně, a tak jsou nervy (a těch je na chodidlech více než dost) odhaleny a bolest je vyšší. Po nárazu si promasírujte zraněné místo a zmatete své tělo – místo signálů bolesti se do mozku dostanou pouze informace o příjemné masáži.

Pořezání se na papíře
Papír se tváří jako neškodná kancelářská pomůcka, ale když se jím říznete do prstu, není vám do smíchu. Hrana ostřejší než břitva se vám dostane až pod vrstvu epidermis, kde se nachází množství citlivých nervových zakončení.

Okamžitě si dejte prst pod proud studené vody k zastavení krvácení, snížení otoku a na prevenci infekce. Pokud jde o hlubší ránu, tři minuty mějte na ní přiložen led, vydezinfikujte si ji a přelepte náplastí.