Hlavní atrakce Kajmanských ostrovů

Hlavní atrakce Kajmanských ostrovů 1

Kajmanské ostrovy jsou Britské zámořské území v západním Karibiku a nabízejí potápění patřící k nejlepšímu na světě. Křišťálově čistá voda v nápadných odstínech modři šplouchá na břehy trojice tropických ostrovů: Velký Kajman, Malý Kajman a Kajman Brac. Ostrovy jsou lemovány korálovými útesy, jejich břehy posety lodními vraky a strmé podmořské stěny se hemží mořským životem. 

Velký Kajman je oblíbená zastávka osobních lodí a největší a nejvíce amerikanizovaný ze všech tří ostrovů. Úžasná pláž Seven Mile Beach je jeho hlavním klenotem, kdy nabízí velký výběr vodních sportů a plážových letovisek. Kromě opalování se na jemném písku na pobřeží patří k dalším oblíbeným aktivitám plavání s trnuchami, hloubkové potápění, šnorchlování, pěší turistika, duty-free nakupování v pestré metropoli George Town, a také výlety do poklidné vesnice East End.

Kajman Brac zase láká milovníky přírody díky svému skalnatému pobřeží, hlubokým jeskyním a pomalejšímu tempu. Malý Kajman je jednoznačně ospalý ostrov, nabízí přitom vynikající lokality pro potápění, a také skvělé rybaření na písčinách a v jezeře Tarpon Lake.

 

Seven Mile Beach – pláž           

Nádherná Seven Mile Beach („Sedmimílová pláž“) se často objevuje na seznamech nejlepších pláží Karibiku. Úžasný úsek prachového písku je lemován přesličníky a kokosovými palmami, zatímco tyrkysové moře se táhne kolem hlavní silnice severně od metropole George Townu. I přes návštěvníky z výletních lodí zaplavující jeho břehy skýtá úsek pláží poklidné místo pro každého a obvykle bývá bez potulných prodejců. Celá pláž je veřejná a skvěle udržovaná.

Adresa: West Bay Road, Velký Kajman

 

Stingray City – pobřežní lokalita 

Kdo má strach z ryb trnuch, určitě se ho tady zbaví. Stingray City je jednou z nejznámějších lokalit pro šnorchlování a potápění v mělké vodě v Karibiku a patří k hlavním atrakcím Velkého Kajmanu. Speciálně vyrobené lodě míří k písčitým výběžkům obklopeným mělkou křišťálově čistou vodou, kde můžete tyto mořské tvory krmit a dotýkat se jich. Pokud byste se přece báli jich dotknout, stačí klečet na písčitém dně a v úžasu pozorovat, jak se vznášejí kolem Vás. K oblíbeným způsobům, jak si užít této atrakce, patří šnorchlování, potápění a plavání.

Místo: Raleigh Quay, Velký Kajman

5 tipů na zážitky na Velkém kajmanském ostrově  

George Town – metropole ostrovů

George Town, atraktivní metropole ostrovů a karibské bankovní centrum, ožívá, když dorazí výletní lodě s turisty. K neoblíbenějším aktivitám zde patří nakupování, přičemž mnohé prodejny duty free a galerie umění sídlí v pestrobarevných malebných budovách kolem přístavu. Příjemné turistické město však má také pár dalších atrakcí pro návštěvníky. Národní muzeum Kajmanských ostrovů nabízí historické a ekologické expozice, zatímco milovníci umění ocení krásnou sbírku místního umění a tematické dočasné expozice v Národní galerii Kajmanských ostrovů s její krásnou zahradou se sochami a s kavárnou Art Cafe. Pár minut cesty odtud se nachází návštěvnické centrum organizace National Trust pro Kajmanské ostrovy, která je skvělým místem, kde se můžete seznámit s přírodní historií ostrovů.

 

Možnosti potápění

Kajmanské ostrovy jsou obklopeny podmořskými útesy, takže patří k nejlepším potápěčským destinacím v Karibiku, kde mnohé z hlavních lokalit leží hned u pobřeží. Potápěči se radují z rozmanitých korálových formací, jeskyní, tunelů, vraků, strmých stěn a vynikající viditelnosti. U ostrova Velký Kajman leží Stingray City patřící k nejslavnějším místům pro mělké potápění na světě, zatímco vrak lodi Kittiwake (Kittiwake Shipwreck & Artificial Reef) u severního výběžku úseku Seven Mile Beach je někdejší podmořská záchranná loď amerického námořnictva potopená v roce 2011, skrz kterou občas proplouvají trnuchy a manty. Devil’s Grotto („Ďáblova jeskyně“) nabízí pukliny a „průplavy“, a v určitém ročním období také možnost spatření tarpona, zatímco potápěči i Severní stěny (North Wall) mohou zahlédnout trnuchy, manty a mořské želvy (nachází se zde oblíbená lokalita Babylon). Šnorchlaři mohou spatřit část zdejšího pozoruhodného podmořského života přímo z pláže v zátoce Smith Cove, a také pozorovat želvy na pláži Spotts Beach.

U Malého Kajmanu se nachází Mořský park Bloody Bay, podmořský svět divů s Jackson’s Bight („Jacksonovou smyčkou“) a známou podmořskou stěnou Bloody Bay Wall, která spadá do hloubky více jak 1800 m.

Také Kajman Brac se může chlubit řadou vynikajících potápěčských lokalit. Potopená ruská fregata MV Captain Keith Tibbetts u ostrova patří k nejznámějším vrakům (nejen) v Karibiku.

Nejlepší místa pro potápění na Kajmanských ostrovech 

Atlantis Submarines – poskytovatel potápěčských zážitků

CK Atlantis Submarines nabízí příležitost poznat podmořský svět, aniž byste se museli namočit. Jedná se o ponorku pro 48 cestujících, která klesá do hloubky 30 m, kde mohou návštěvníci skrz velká okna pozorovat kaleidoskopické podmořské výjevy. Přitom lze spatřit tropické ryby, mělké podmořské útesy a podmořské kaňony, vraky lodí a další. Společnost nabízí rovněž noční plavby a výlety v mělčinách pozorovací lodí Seaworld Observatory.

Adresa: 30 South Church Street, George Town

Hlavní atrakce Kajmanských ostrovů 2

Kajmanské želví centrum – setkání s přírodou ostrovů

Kajmanské želví centrum („Cayman Turtle Centre“) je vědecká a chovná stanice pro dva druhy mořských želv, karety obrovské a (v malém počtu) ohrožené karety menší. Chovají zde želvy pro místní spotřebu, což je opatření proti pytlačení ve zdejších vodách, a zároveň centrum slouží jako ochranné zařízení, které vypouští želvy do volné přírody. Otevřené nádrže a brouzdaliště skýtají spoustu příležitostí spatřit tyto mírné tvory zblízka a dokonce si i sáhnout na mláďata, zatímco mořská laguna Smiley’s Saltwater Lagoon je domovem krokodýla mořského dlouhého 2,7 m, prvního nalezeného na ostrovech od poloviny 50. let 20. století. Za příplatek ke vstupnému si také můžete užívat atrakcí v přilehlém mořském parku, k nimž patří voliéra plná tropických ptáků, laguna na šnorchlování s rybami, plavecké bazény a model typické kajmanské ulice lemované malebnými pestrými domy.

Adresa: 825 NW Point Road, West Bay, Velký Kajman 

 

Mořská rezervace Bloody Bay, Malý Kajman

Nejmenší a nejospalejší z ostrovů je Malý Kajman, který je známý svými vynikajícími podmínkami pro rybaření a potápění. Mořská rezervace Bloody Bay se nachází hned u pobřeží a zahrnuje místa s vraky lodí a proslulou podmořskou stěnu Bloody Bay Wall. Potápěči a sportovní rybáři míří do Southern Cross Club („Klub Jižní kříž“), váženého letoviska se špičkovým potápěním a vynikajícími průvodci pro rybaření, v jejichž doprovodu se můžete plížit písčinami za karibskými rybami, anebo nahazovat udici u jezera Tarpon.

Na Malém Kajmanu také naleznete Přírodní rezervaci Booby Pond, velkou chovnou kolonii ptáků terejů červenonohých a fregatek. A pokud se skutečně chcete cítit jako trosečník, můžete pádlovat na písčitý ostrůvek Owen Island, který leží 180 m od pobřeží.

 

East End – vesnice

Vesnice East End ležící daleko od davů turistů z výletních lodí v George Townu nabízí klidnější alternativu k oblíbeným atrakcím na západním pobřeží ostrova. Tato strana ostrova také nabízí vynikající podmínky pro šnorchlování, autentické místní jídlo, mořské gejzíry, odlehlé pláže a světlé potápěčské lokality. Jen 15 minut cesty od East Endu na severním výběžku ostrova leží Rum Point, poklidná zátoka lemovaná borovicemi plná sítí, od houpacích až po volejbalové.

 

Mastichová rezervace a stezka

Mastichová rezervace (Mastic Reserve) na ostrově Velký Kajman je určena na ochranu oblasti suchého subtropického pralesa, který je typický pro Karibik, ale postupně mizí kvůli odlesňování. V rezervaci Vás Mastichová stezka (Mastic Trail) dlouhá 3 km povede kolem rozeklaných skal na pobřeží a suchého lesa, palem se stříbrnými vějíři listů a černých mangrovových mokřin. Stezka, která byla postavena už před více jak 100 lety, se přestala používat a zarostla vegetací poté, co byly na ostrově zřízeny cesty. Díky pomoci a opravám pak byla v polovině 90. let znovu otevřena.

Dnes se mohou milovníci přírody procházet po dobře udržované stezce, pozorovat orchideje, ptáky a drobné živočichy, jako jsou ještěrky, žáby a raci poustevníčci. Komentované prohlídky představují skvělý způsob, jak se seznámit s flórou a faunou rezervace, a bývají velmi doporučovány; obujte si pevné boty a přineste repelent na komáry. Prohlídku si můžete objednat v návštěvnickém centru organizace National Trust pro Kajmanské ostrovy.

Adresa: Frank Sound Road, Velký Kajman

 

Botanický park královny Alžběty II.

Botanický park královny Alžběty II. na Velkém Kajmanu má za úkol chránit flóru a faunu ostrova, a pokud budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout také ohrožené leguány modravé. Procházejte se po poklidných stezkách vedoucích kolem rybníčků s lekníny, palmových zahrádek, domova různých místních druhů, orchidejí a pestrých květin. Rostliny a stromy jsou přitom popsané a ve stinných koutcích lákají lavičky. K dalším zvířatům žijícím v praku patří hadi, ptáci, ještěrky, želvy a paky (agouti). Milovníci historie a zahradnického umění jistě ocení Historickou zahradu (Heritage Garden) s léčivými rostlinami a zrenovovanou tradiční místní chatou. Nejlepší způsob, jak se podívat na leguány modravé, je u vchodu do parku si rezervovat vstupenku na komentovanou prohlídku, která začíná vždy v 11 hod.. Milovníci přírody také ocení pěší Mastichovou stezku, která se nachází asi 5 minut cesty odtud.

Adresa: Frank Sound Road, North Side, Velký Kajman

 

Národní historická památka Pedro St. James

Asi 20 minut cesty na východ od George Townu se nachází Pedro St. James se zrenovovaným plantážním domem z 18. století známým jako Pedro’s Castle („Pedrův hrad“). Nákladná dvoupatrová kamenná stavba patří k nejstarším stavbám na ostrově a je známá jako „Rodiště demokracie na Kajmanských ostrovech.“ Právě zde v roce 1831 bylo učiněno rozhodnutí o vytvoření prvního voleného parlamentu v zemi. Dnes si můžete zrenovovaný dům prohlédnout a dozvědět se více o historii při 3D multimediální prezentaci v sále. V areálu se také nachází Památník hurikánu Ivan, který vypráví tragický příběh o přírodní katastrofě v roce 2004. Pro prohlídce domu se můžete vydat na průzkum zalesněnéno okolí a obdivovat výhledy z vrcholu srázu.

Adresa: Pedro Castle Road, Savannah, Velký Kajman

 

Kajmanské křišťálové jeskyně

Turisté dnes mohou na Velkém Kajmanu spatřit další stránku ostrova, když sestoupí do hlubin země. V roce 2016 začal Christian Sorensen nabízet komentované prohlídky jeskyní na jeho bujně zalesněných pozemcích na severní straně Velkého Kajmanu, a ty se rychle staly oblíbenou atrakcí. Jeskyně, které vznikaly během celých tisíciletí, jsou pokryté zkroucenými stalaktity a stalagmity. Kolonie netopýrů se choulí v puklinách a v křišťálově čistém jezeře se nachází dešťová voda přefiltrovaná přes skálu. Komentované prohlídky trvající 90 minut přinášejí zajímavé informace o rostlinách a živočiších v oblasti, a také o geologii jeskyní.

 

Útesy a jeskyně na Kajmanu Brac

Kajman Brac ležící 30 minut letadlem od Velkého Kajmanu a je to druhý největší kajmanský ostrov, který je znám svojí dramatickou pobřeží scenérií, hlubokými jeskyněmi a dechberoucími pěšími túrami na vrchol srázu. Ostrov byl pojmenován podle vápencového sráz (Brac) vysokého 45 m, který se tyčí na východním výběžku a je nejvyšším bodem na Kajmanech. Na ostrově Kajman Brac můžete vyjít po strmé stezce k majáku s krásnými výhledy na oceán a během cesty pozorovat hnízdící mořské ptáky.

Kajman Brac je také proslulý svými jeskyněmi: k nejlépe přístupným a nejoblíbenějším patří Peter’s Cave („Petrova jeskyně“), Bat’s Cave („Netopýří jeskyně“), Great Cave („Velká jeskyně“), Skull Cave („Jeskyně lebek“) a Rebecca’s Cave („Jeskyně Rebeky“). Jeskyně si můžete samostatně prohlédnout a spatřit zde kolonie netopýrů, a také stalaktity a stalagmity.

K dalším aktivitám na Kajmanu Brac patří pěší túry po stezce vedoucí přes rezervaci papoušků a potápění k vrakům a korálovým útesům kolem ostrova. K nejoblíbenějším vrakům patří potopená ruská fregata MV Captain Keith Tibbetts.

Tekutý poklad vylovený z hlubin u Kajmanských ostrovů

Camana Bay – nábřežní centrum

Pár minut cesty na sever od George Townu se nachází Camana Bay, nové nábřežní centrum pro pěší s restauracemi, obchody, kinosálem, interaktivními fontánami a vyhlídkovou věží. Z ní se můžete těšit z panoramatického výhledu na pláž Seven Mile Beach, George Town a North Sound („Severní úžinu“), zatímco na náměstí (Town Square) se konají místní akce, a také oblíbené farmářské trhy.

Adresa: Market Street, Velký Kajman;

 

Hell – město 

Na severním pobřeží Velkého Kajmanu se tyčí bizarní černé skalní formace, které inspirovaly jméno města Hell („Peklo“). V roce 1962 zde byla otevřena první pošta pro ty, kdo chtějí oficiálně poslat pohlednici „z pekla“. Pošta je dnes natřena jasně červenou barvou a „čert“ zde spolu se suvenýry nabízí vtipné poznámky. Pevný dřevěný chodník usnadňuje přístup k výhledu na skalní formace.

Adresa: West Bay, Velký Kajman