TAG Heuer Carrera CH80: návrat legendy z roku 1960

TAG Heuer Carrera CH80: návrat legendy z roku 1960 1

První zvěsti o tom, že značka TAG Heuer se rozhodla pro výrobu druhého in-house mechanismu s názvem Calibre 1969, se dostaly na povrch již v listopadu minulého roku. Horká novinka nenechala nikoho čekat a každý z nás se chtěl dostat k co největšímu množství informací.

Investice do nového projektu ve výši 20 milionů franků a dokončení továrny v Chenevez zajistila značce TAG Heuer dvojnásobnou výrobní kapacitu, čímž se stala největším producentem chronografů ve Švýcarsku. Nový caliber 1969 již není takový jako loni a bez oficiálního představení se jeho název změnil na název Caliber CH80. Malá, ale výrazná změna, která zároveň pojmenovává celou kolekci automatických chronografů TAG Heuer Carrera CH80.

Rozložení ciferníku (tri-compex), je tím pravým důvodem proč jeden z nejslavnějších mechanismů bude pod kapotou zajišťovat pohyb celé vlajkové kolekce Carrera. Doposud jsme ho mohli vidět jen v modelové řadě Monaco a speciálních edicích. TAG Heuer nenechal nic náhodě a s novou modelovou řadou Carrera CH80 a velkou naději se vrací k počátku 70. století, konkrétně k původní verzi Heuer Carrera 2447.

Osobně se tomuto osvěžení velmi těším. Po tolika letech přišlo konečně opět originální provedení elegantních křivek nadčasové kolekce. Začátky této kolekce se podobají začátkům kolekce Carrera 1887. I v tomto případě vsadili na 41mm pouzdro, kde je na výběr ze dvou „panda“ ciferníků.

Inverzní provedení dvou barev černé a bílé je sázka na jistotu, zatímco centrální sekundová ručička se vyjímá červenou barvou. Někdo považuje červenou barvu za sportovní, ale v tomto případě je to risk. Co mě dále těší je absence tachymetrická stupnice a využitý prostor 60-vteřinové stupnice kolem ciferníku s výraznými indexy.

Na závěr už jen dodám, že nový Caliber CH80, který jsme dosud znali pod názvem Caliber 1969, má rezervu chodu až 80 hodin, čemuž odpovídá i jeho název. Jedná se o jeden z nejtenčích mechanismů s chronografem, který je s 233 komponentami silný jen 6,5mm. Americký magazín watchtime.com ho zařadil do první TOP 5 mechanických chronografů na světě.

Vlastnosti: 41mm ocelové pouzdro, automatický in-house Caliber CH80 (dříve Caliber 1969), vertikální spojka, sloupovité kolo, 80-hodinová rezerva chodu, oboustranný nátah, funkce: datum, chronograf, modely budou dostupné s trojřadým ocelovým náramkem nebo černým koženým řemínkem „Racing“ s překlápěcí sponou, cena je zatím neznámá.