7 kreativních způsobů, jak žít levně

7 kreativních způsobů, jak žít levně 1

Máte pocit, že platíte drahé nájemné? Nabízíme vám alternativy, které sice budou o něco levnější, ale kdoví jak to bude s vaším pohodlím.

Studentka žije ve vlaku
Německá studentka byla taková otrávená z vysokého nájmu, že se rozhodla žít životem kočovníka a nyní je jejím domovem vlak. Leonie Müllerová se vzdala svého bytu na jaře roku 2015. „Všechno začalo sporům s majitelem bytu. Rozhodla jsem se, že tam už nechci žít, a pak jsem si uvědomila, že vlastně už nechci žít kdekoli jinde „, řekla. Müllerová platí 9 400,- Kč za měsíční jízdenku na vlak.

Její poslední byt stál 9 400,- Kč měsíčně. Nosí všechen svůj majetek – včetně šatů, tabletu a knih v batohu a vlasy si myje ve vlakové koupelně. Její zkušenosti se životem ve vlaku tvoří klíčovou část jejího vzdělání. Své zážitky zdokumentovala na blogu a její životní styl je také předmětem její vysokoškolské disertační práce.

Žena žije na plachetnici, aby se vyhnula placení vysokého nájemného
Nájemné je v San Francisku tak extrémně vysoké, že obyvatelé jsou nuceni být kreativní při zařizování svého bydlení. Průměrné nájemné za apartmán s jednou ložnicí ve městě v současnosti době je 88 000,- Kč. Je to dražší než v New Yorku či v Los Angeles.

23-letá Sarah Carterová, která se nedávno přestěhovala do San Francisca kvůli nové práci ve velké obchodní společnosti vymyslela kreativní řešení tohoto realitního hlavolamu. Místo toho, aby se usadila v předražených bytě se přestěhovala na plachetnici. Koupila si loď za devět 26 000,- Kč. Kotví v přístavu a parkovací místo v blízkosti lodi ji stojí asi 8 700,- Kč měsíčně.

Carterová je šťastná, že se v blízké budoucnosti nemusí zabývat otázkou pronájmu. Loď je kompletně zařízená – má malý šatník, koupelnu a kuchyň vybavenou sporákem, lednicí a troubou. Chybí jí jedině sprchový kout, ale může využívat sprchu v přístavu nebo v kanceláři.

Muž, který dochází z Barcelony do Londýna
V říjnu 2013 blogger Sam Cookney přišel na to, že by mohl ušetřit peníze na londýnských astronomických nájmech dojížděním z 1 500 kilometrů vzdálené Barcelony. V Londýně je nájemné vyšší než kdekoliv jinde -dvojlůžkový apartmán v jeho sousedství West Hampstead průměrně stojí 62 000,- Kč měsíčně.

Cookney nyní žije v dvoulůžkovém apartmánu v Barceloně se střešní terasou a platí pouze 21 500,- Kč měsíčně. Další náklady ho vyjdou kolem 2600,- Kč měsíčně a jeho pravidelné lety ho obvykle stojí méně než 3200,- Kč, takže stále ušetří. Dojíždění mu trvá přibližně pět a půl hodiny. Znamená to brzké vstávání, ale Cookneymu to nevadí. Trvá na tom, že „všechno na jeho životním stylu je skvělé.“

 
kancelář

Muž, který žil v kanceláři téměř rok
Nejmenovaný muž z Los Angeles žil v kanceláři přes 500 dní, protože si už nemohl dovolit platit nájem. V létě roku 2012 „Terry K.“ ze svého bytu ve Venice Beach se přestěhoval do své kanceláře. Terry pracoval ve dvou pracích, 60 hodin týdně, aby měl byt, ale málokdy měl čas na zábavu.

Pak přišla krize, firmě se přestalo dařit a zmrazily mu prémie. Bez peněz měl dvě možnosti: vzdát se svého snu pracovat kreativně nebo se vzdát svého volného času prací navíc. Jeho „esem“ se stala jeho kancelář. V noci byla zavřená a klidná. Odkdy tam žil, byl schopen ušetřit 538 000,- Kč.

Zaměstnanec Google, který žije v dodávce
23-letý softwarový inženýr Googlu se přestěhoval do dodávky, aby ušetřil peníze za vysoké nájemné v Silicon Valley. Na jaře 2015 si Brandon koupil svůj nový domov – dodávku Ford za 242 000,- Kč. Zaparkoval ho v kampusu Google a žije tam dodnes.

Brandon využívá výhody společnosti – jídlo zdarma, 24hodinovou posilovnu se sprchou a koupelnou a arkádové hry, které doplňují chabou výbavu jeho vozu a říká, že v autě je jen tehdy, když spí. A co si o tom myslí v Googlu? Není první a dokud společnost nezatrhne bydlení v kamionu zaparkovaném na parkovišti a bezpečnostní služba ho nevykáže, nezdá se, že má důvod to měnit.

Mladí zaměstnáni žijí ve vesničce z přepravních kontejnerů
Chtěli byste žít v přepravním kontejneru? Někteří mladí zaměstnání z oblasti San Francisco takto žijí. Ve snaze vyhnout se vysokým nákladům, které přináší život ve městě se přesunuli do nedalekého Oaklandu, kde vyrůstá bizarní vesnice z přepravních kontejnerů.

Manželé Stewartovci unavení z toho, že většinu svého příjmu utratí na nájemné, koupili přepravní kontejner za 53 000,- Kč z nedalekého přístavu Oaklandu, pronajali si půl akru půdy a nastěhovali se. I když je ještě provizorní, jejich domov nabízí překvapivé množství věcí v takovém malém prostoru.

Mohou se pochlubit vlastnoručně postaveným sprchovým koutem, velkou manželskou postelí a skleněnými okny, zatímco solární panely jim umožňují používat mrazničku. Dokonce mají i internet.

Newyorčan, který žije na devíti metrech čtverečních apartmánu bez oken
Grayson Altenberg se nedávno přestěhoval z Wisconsinu do Upper West Side, kde pracuje jako kuchař. Zatímco jeho byt má vybavení, jako jsou police, sprchový kout a malé WC, chybí mu okna a není zde ani prostor pro židli.

Bytu za 26 000,- Kč za měsíc chybí kuchyň, ve které si může vařit. Altenberg je však nad věcí: „Chybí mi mít vlastní velkou kuchyň, ale mám obrovskou kuchyni v Lincolnově centru a mou obývacím pokojem je Central Park.“