TANK IS-2: SOVĚTSKÁ ODPOVĚĎ NA VÍTĚZNÝ ŘEV PANTHERŮ A TIGRŮ

TANK IS-2: SOVĚTSKÁ ODPOVĚĎ NA VÍTĚZNÝ ŘEV PANTHERŮ A TIGRŮ 1

IS-2 byl sovětský těžký tank vyvinut v roce 1943 a používaný během 2. světové války a po ní. Prototyp byl úspěšně vyzkoušen v prosinci 1943 a ihned se začalo s jeho sériovou výrobou.

Současně se stavbou prototypu IS-1 byl zahájen další vývoj vedoucí k přezbrojení tohoto tanku kanónem ráže 122 mm, po bitvě u Kurska považovaném za nejvhodnější zbraň schopnou ničit německé těžké tanky z dostatečné vzdálenosti.

Korba tanku IS-2 byla víceméně shodná s korbou tanku IS-1. V průběhu roku 1944 bylo přepracováno a zjednodušené čelo korby, jejíž vrchní část byla vyrobena z jednoho kusu. Odklápěcí průzor řidiče byl nahrazen pevným, který byl chráněn výstupkem odklánějící střely na pancíř. Přestože řidič musel do tanku nastupovat přes věž, měl pro případ nouze k dispozici únikový poklop v podlaze.

Tanky IS byly od začátku zařazovány pouze do samostatných gardových pluků těžkých tanků. Tyto pluky byly od roku 1945 začleněny do samostatných tankových brigád. Tanky IS-2 byly velkým přínosem v boji s novou generací německých tanků, nakolik disponovaly silnou pasivní ochranou a na druhé straně velkou palebnou silou. Díky kanónu ráže 122 mm mohly zničit prakticky jakýkoli nepřátelský tank, což už obráceně neplatilo. I díky proměnlivé kvalitě německých pancířů bylo obvyklé, že byl po zásahu z kanónu D-25-T celý kus pancíře na místě odtržen. Spolu se vzrůstající kvalitou pancéřování IS-2 se z nich stávala efektivní zbraň pro boj s německými tanky Tiger a Panther.

IS-2 měl v začátcích problém s kvalitou pancéřování a s převodovkou, ale v průběhu výroby byly tyto nedostatky odstraněny. Tanky IS-2 byly poprvé použity při dobývání Ukrajiny. Jejich asi nejslavnějším nasazením byl boj při Sandomere, kde se setkali s nejnovějšími německými tanky Tiger II. Útočící německé tanky narazily na odpor dobře ukrytých tanků IS-2 a T-34/85. Jeden ze sovětských velitelů, gardový poručík V. A. Udala, zničil se svým „íeskem“ dva Tigry II a další poškodil. Boj při Sandomere ukázal, že při správném použití jsou IS-2 schopné ničit i ty nejnovější a nejsilnější tanky, jaké mohlo nacistické Německo nasadit. Přestože měly tyto tanky i určité nevýhody, nikdo jim nemůže upřít obrovský význam, který sehrály v porážce Německa.

Po válce byly bojeschopné kusy modernizovány a vyvezeny do zemí spřátelených se Sovětským svazem (Kuba, Egypt, Severní Korea, Čína, atd). Celkem bylo tanků IS-2 vyrobených 3 483 kusů.

IS-2

Posádka: 4

Délka: 6,8 m (korba), 9,8 m (s kanónem)

Šířka: 3,44 m

Výška: 2,93 m

Hmotnost: 46 t

Pancéřování: 20-160 mm

Hlavní zbraň: 1 × 122mm kanón D-25T nebo kanón A-19

Sekundární zbraně:

3 × 7,62mm kulomet DT

1 × 12,7mm kulomet dsk 1938

Pohon: vznětový 12- válec V-2K (V-2-IS) 500 k (367,75 kW)

Odpružení: torzní tyče

Maximální rychlost: 37 km / h

Dojezd: 150 km (terén) / 225-250 km (kvalitní cesta)