Rozsáhlé konferenční centrum připomínající stan leží uprostřed zasněžených hor v Číně

Rozsáhlé konferenční centrum připomínající stan leží uprostřed zasněžených hor v Číně 1

Kongresové centrum Yabuli Entrepreneur’s Congress Center od MAD Architects zasazené do zasněžené krajiny severní Číny je nyní konečně hotovo. Budova kombinuje výraznou vnější formu s úžasným vnitřním uspořádáním, které je pečlivě navrženo tak, aby maximalizovalo přirozené světlo a výhledy.

Yabuli Entrepreneurs‘ Congress Center bylo poprvé představeno již v roce 2017 a provoz začalo v roce 2020, ale jeho úplné dokončení trvalo až do nedávna. Budova slouží k pořádání každoročního Fóra čínských podnikatelů, Muzea čínských podnikatelů a různých vzdělávacích a motivačních akcí. Jak název napovídá, nachází se v Yabuli, oblíbené lyžařské destinaci, a jeho celková podoba je ovlivněna drsným okolím.

Rozsáhlé konferenční centrum připomínající stan leží uprostřed zasněžených hor v Číně 2

„Z dálky vypadá jako obří bílý stan, který se snáší z vrcholu hory a poté se jemně rozptýlí do sněhu,“ vysvětluje studio MAD. „Zvlněné hřebenové linie střešní konstrukce jsou inspirovány tvarem vzdálených zasněžených hor, zatímco organická a biologická textura bílých hliníkových panelů připomíná obrysy čerstvého sněhu. Vnitřní uspořádání a cirkulace pracuje s výškovými rozdíly budovy, které kopírují klesající svah kopce, takže část budovy zůstává skryta pod zemí. Hlavní vchod je v přízemí na východní straně, ale boční vchod a východ jsou umístěny ve 2 patře na západní straně. Při chůzi do kopce ve sněhu lidé vidí tuto stavbu jako pokorné gesto s otevřenou náručí.“

Interiér kongresového centra měří 16 000 m² rozložených na čtyřech podlažích. Uvnitř je interiér obložený dřevem skvěle realizován a uspořádán kolem velkého světlíku ve středu budovy, který umožňuje zaplavení přirozeným světlem; design ve skutečnosti trochu připomíná Velkou operu v Charbinu (Harbin Opera House/Grand Theatre) také od MAD, která se nachází ve stejné provincii. Kromě toho, ačkoli je střecha vyrobena ze zvlněného hliníku, úseky z ETFE (lehký průsvitný plastový polymer) a velkorysé zasklení jsou umístěny tak, aby posílily přirozené světlo a rámovaly úžasnou okolní krajinu. Hlavní konferenční sál je velký bezsloupový prostor, který pojme téměř 1000 lidí, zatímco jinde se nachází sál s kapacitou 350 míst, řada menších konferenčních místností a studií, výstavní plochy, knihovna a muzeum. Velkoryse dimenzovaná vstupní hala může v případě potřeby také fungovat jako dočasný prostor pro představení.