Těhotenský test už nebude stejný, budete ho moci spláchnout

Těhotenský test už nebude stejný, budete ho moci spláchnout 1

Splachovatelný a kompostovatelný test přijde na trh v roce 2018.

Ve druhé polovině osmdesátých let se na trh dostaly počítače Apple, mobilní telefony a jednorázové těhotenské testy. No dokud počítače a mobily prošly za stejný čas dramatickými změnami, těhotenský test zůstává i po třiceti letech stejný.

Stále jde o plastovou tyčinku, ve které je umístěn proužek zachycující přítomnost hormonu hCG. Jelikož jde o jednorázový produkt, po použití se vyhazuje. Ročně takto vzniká téměř tuna plastového odpadu, který navíc jen málokdy končí v nádobách na separovaný sběr.

Stejně drahý, stejně spolehlivý, no jiný

Bez ohledu na to, zda je výsledek pozitivní nebo negativní, těhotenský test je předmět, jehož použití je pro ženy intimní a při výhozu chtějí být většinou diskrétní. Většinou tak plastová tyčinka končí v nejbližším odpadkovém koši, nejčastěji přímo na toaletě. Změny by měly udát už v roce 2018, kdy se na trh dostane první splachovateľný a kompostovatelný těhotenský test. Jeho cena bude přibližně stejná, jako je cena běžně dostupného testu.

Společnost Lia minulý týden představila biologicky odbouratelný a splachovací test. Jak uvádí oficiální zpráva, jeho spolehlivost je přes 99 procent, což je totožné jako klasické testy.

Ultratenký test připomíná slipovou vložku a je vyroben z přírodních rostlinných vláken podobně jako toaletní papír. Testovací část je technologicky navržena tak, aby po dobu potřebnou k odhalení přítomnosti hormonu v ženském moči tekutinu neabsorvovala, ale později byla schopna rozložit se přímo v septiku.

I do rozvojových zemí

„Věříme, že se nám podaří omezit plast a vytvořit nový, jednodušší způsob testování,“ řekla Bethany Edwardsová, zakladatelka a ředitelka společnosti, a dodala, že chtěli „vyvinout produkt, který je dobrý stejně pro ženy, tak pro planetu“.

I proto název produktu pochází z řeckého slova lia , jehož význam je „nositelka dobrých zpráv“. Test je samozřejmě možné uchovat a jeho výsledky, které se stejně jako u běžných testech rozeznávají počtem barevných pásků, zůstávají beze změn a nemizí.

Společnost Lia se chce v budoucnu speciálně angažovat v distribuci svého produktu do rozvojových zemí, kde je spalování plastů, a tedy i těhotenských testů, běžnou realitou.