Hrad Larnach, Nový Zéland

Hrad Larnach, Nový Zéland 1

Hrad Larnach nacházejí se na novozélandském poloostrově Otago je významnou turistickou atrakcí města Dunedin. Navštivte hrad a seznamte se s jeho bohatou historií, která sahá do roku 1871, a také si prohlédněte jeho nádherné zahrady. Hrad je otevřen 365 dní v roce, včetně všech svátků.

 

Historie hradu Larnach

Jediný hrad na Novém Zélandu postavil v roce 1871 obchodník a politik William Larnach pro svoji milovanou první ženu Elizu. Více jak 200 dělníků stavělo po tři roky vnější stěny hradu, zatímco mistři řemeslníci z Evropy strávili dalších 12 let výzdobou interiérů. Larnach nešetřil na svém domě snů, který je postaven z nejlepších materiálů z celého světa.  

Hrad je v soukromém vlastnictví a péči rodiny Barkerů, která jej koupila pro své užívání v roce 1967. Barkerovi strávili celá desetiletí rekonstrukcí hradu, přičemž zrestaurovali prázdné budovy, které byly v ruinách, a vytvořili velkou sbírku původního novozélandského dobového nábytku a starožitností. Sbírka představuje řemeslný um a ducha Nového Zélandu. Celý projekt byl vždy přístupný veřejnosti a financován z vybraného vstupného. Rodina Barkerů měla od začátku v plánu svůj domov zpřístupnit a sdílet s ostatními významné období historie Dunedinu a Nového Zélandu vůbec.

Zážitek z návštěvy doplňují skandální a tragické příběhy, pozoruhodné výhledy z věže a zahrada, která získala ocenění „Zahrada mezinárodního významu“ od přední novozélandské organizace v oboru (New Zealand Gardens Trust). K dispozici je rovněž ubytování v butikové chatě v zahradách hradu. Svatby, plesy, konference a oslavy se konají v krásném slavnostním sále, kde také denně v 15 hod. probíhá tradiční posezení u čaje (High Tea).

 

Zahrady hradu Larnach

Hrad Larnach dnes obklopují zahrady o rozloze 7 akrů, které jsou osobním dílem Margaret Barkerové, která je nejen restaurátorka historických budov, ale také vášnivá zahradnice. Byla členkou poroty v pořadu New Zealand Ellerslie Flower Show, na Novém Zélandu je uznávanou hvězdou v oblasti zahrad a nedávno napsala knihu je své zahradě.  

V zahradách hradu Larnach je stále na co se dívat – je to jedinečná přehlídka specializovaných zahrad. V vidění je zde např. Patterned Garden („Vzorovaná zahrada“), Lost Rock Garden („Zahrada se zbloudilým kamenem“), Serpentine Walk („Klikatý chodník“), Rain Forest („Deštný prales“), South Seas Garden („Zahradu jižních moří“), Alice Lawn („Alenčin trávník“), Laburnum Arch („Štědřencový tunel“) a Green Room („Zelený pokoj“).

Při procházce zahradami budete mít k dispozici barevnou mapu, kde jsou zahrnuty také prvky, jako je Studna přání, zařízení na výrobu methanu, nebo výzva najít ukrytou kamennou kočku Šklíbu.  

Pokud budete mít zájem se seznámit s rozsáhlou sbírkou domorodých rostlin Nového Zélandu, k dispozici je brožura Native Plant Trail („Stezka s domorodou flórou“). Ta Vás provede po zahradě, přičemž se budete moct seznamovat s původní flórou Nového Zélandu. Děti zde naleznou zábavu s brožurou a mapou, podle kterých budou moct „hledat poklady“. 

Hlavní atrakce Nového Zélandu