Tesla model S P85D: nejrychlejší sériově vyráběný sedan na světě

Tesla model S P85D: nejrychlejší sériově vyráběný sedan na světě 1

Uběhlo jen pár měsíců od představení modelu S a už je na světě jeho další verze v podobě modelu S P85D. Nový model, je na první pohled, úplné stejný jako původní model S. Ptáte se, co je nového?

Nová je motorizace, která dělá z modelu S P85D nejrychlejší sériově vyráběný sedan na světě. Řečí čísel to znamená výkon 508 kW (694 koní), zrychlení na 100 km/h za 3,3 sekundy a max. rychlost 250 km/h. Bylo tak překonáno jedno z nejrychlejších super aut všech dob McLaren F1. Ptáte se, jak je to možné?

Do detailů promyšlenou kombinací předního elektromotoru (221 koní) a zadní hnací jednotky P85 o výkonu 470 koní. Hnací síla se po novém přenáší na všechna čtyři kola. V případě, že nepotřebuje pohon na obou nápravách, fungujete pouze jeden motor. O vše se stará inteligentní elektronika, která neustále vyhodnocuje situaci na silnici.

Kromě duálního pohonu je k dispozici technologie autonomního ježdění. Automobil je vybaven několika kamerami a sonarem. Jde o podobný systém, který využívají piloti na zvýšení pohodlí a bezpečnosti při dobrých letových podmínkách. Masovějšímu rozšíření technologie, která by kompletně převzala řízení z rukou řidiče, stále brání nepřipravená a zaostávající legislativa.

Zajímavá je i hodnota dojezdu. Nový Model S P85D je schopen ujet na jedno nabití až 442 km což je o 16 km více než předchůdce! Kdo nemá na nejdražší model S P85D za téměř 100 000 USD může sáhnout po dvou levnějších konfiguracích s méně výkonným motorem a kratším odjezdem. Nové modely Tesla se právě začaly prodávat v USA, přičemž do Evropy se dostanou začátkem roku 2015.