Jak strávit 48 hodin v australském Brisbane

Jak strávit 48 hodin v australském Brisbane 1

Zdá se podivné, že Brisbane, třetí největší australské město a metropole státu Queensland, může být označována za „neobjevenou“. Ale jak potvrzují její 2,2 miliony. obyvatel, je tomu tak. Sydney má pláže, ikonickou architekturu a slavné šéfkuchaře, Melbourne má kávu, kulturu, slavné sportovní události – ale co Brisbane? Co svět ví o Brisbane?

Město poskládané kolem zátočin stejnojmenné řeky je mozaikou okrsků, z nichž každý má jedinečnou topografii a kulturní elán. Při troše chození a 48 hodinami k dispozici začne australské Město na řece“ před Vámi záhy odhalovat svá tajemství. Můžete chodit pěšky, nasednout do vlaku nebo na trajekt: vydáte-li se podle našeho návrhu, spatříte sestřih toho nejlepšího z města, které Australané nazývají Brizzy.

 

DEN 1: od velkého obchodu po pivo na nábřeží

Centrální obchodní okrsek (CBD) je – jak název naznačuje – místem, kde se v Brisbane obchoduje. Na dlouhém trojúhelníkovém poloostrově svažujícím se k řece leží nestarší část města s výškovými budovami, ale také se spoustou kancelářských a obytných bloků ucházejících se o titul nejvyšší budovy, a s mnoha elegantními novými hotely nabízejícími pokoje s výhledem. Posilněni snídaní a kávou v hipsterské kavárně & baru Brew nebo v nákupním komplexu Eagle Street Pier si prohlédněte městskou radnici (kde Rolling Stones odehráli svůj úplně první koncert v Austrálii) a Museum of Brisbane, a pak se vydejte za rekreačními běžci do Městské botanické zahrady (City Botanic Gardens) na špičce poloostrova. Odtud zamiřte přes most Goodwill Bridge na Jižní břeh (technicky vzato ležící západně od CBD), což je centra kultury v Brisbane. Galerie moderního umění (GOMA) (Gallery of Modern Art), Galerie umění Queenslandu (Queensland Art Gallery), Queensland Museum a scéna Centrum múzických umění Queenslandu (Queensland Performing Arts Centre) jsou všechny součástí Kulturního okrsku Queenslandu (Queensland Cultural Precinct). Mezi těmito baštami a řekou leží park South Bank Parklands. Je plánovaný, ale neméně příjemný, se stezkami obklopenými bugenvileemi a kavárnami s výhledy až k CBD, takže představuje místo vhodné pro odpočinek po návštěvě muzeí. Když slunce zapadne, předměstí Fortitude Valley (nazývané jen „Valley“) se probudí k životu. Není to ani tak údolí, jako série mírných svahů kopců, ale v každém případě se jedná o skvělé místo pro zábavu s mnoha hospodami, bary a kluby. Potácející se návštěvníci se živí nudlemi a knedlíčky z brisbanského Chinatownu, což je přehlídka neonů a restaurací na ul. Duncan Street. Pokud jde o umění, Institut moderního umění (Institute of Modern Art) je „nezbedný mladší bratr“ galerie GOMA, podvratný, riskantní a vždy poutavý. Místo ponurého hlavního tahu ve Valley se můžete projít po ul. James Street lemované stromy. Je to luxusní přehlídka designérských butiků, restaurací, artového kina a vynikajícího trhu James Street Market, kde byl nedávno otevřen nový stylový Calile Hotel 5*. Je to střet brutalistického betonu a stylu amerického Palm Springs kolem roku 1965 a představuje elegantní místo, kde můžete strávit noc. Než skončíte svůj první den v Brizzy, dejte si skleničku před spaním v některé z revitalizovaných lokalit ve městě, jako je Howard Smith Wharves ukrytá pod mostem Story Bridge. Felons Brewing Co byl první dokončenou a otevřenou částí projektu a jedná se o obří baštu řemeslného piva, kde si můžete dopřát domácí pivo a vynikající jídlo, kromě úžasných výhledů na řeku a na město.

Jak strávit 48 hodin v australském Brisbane 2

DEN 2: stylové okrsky a skvělé panoramatické výhledy

Druhý den začněte na předměstí New Farm, které se nachází hned vedle Fortitude Valley, ale je zelenější a více předměstské. Leží na poloostrově paralelním s CBD a je to vlivný a rafinovaný okrsek se značnou LGBT populací a s více skvělými restauracemi, než budete mít čas navštívit, kolem hlavní tepny Brunswick Street. Nenechte si ujít návštěvu Brisbane Powerhouse, kdysi zpustlé elektrárny proměněné v kulturní centrum, kde se konají divadelní a komediální představení, vystupuje živá hudba a najdete tu pár stylových barů. Vedle leží nábřeží New Farm Park s farmářským trhem, růžovou zahradou, podiem s hudbou vždy v neděli a se zastávkou trajektu, kde můžete nasednout na loď, která Vás zaveze do Vaší další destinace, na předměstí West End. Je to osobité bohémské srdce Brisbane, kde se muzikanti, umělci i různá individua pohybují kolem ulic Boundary Street a Vulture Street a vytvářejí přitom stylovou kavárenskou atmosféru.  Jedná se o místo, kde můžete shlédnout vystoupení seriózních písničkářů, popíjet řemeslné pivo, získat knihu „z druhé ruky“ nebo hledat retro vybavení. Soustřeďuje se zde také velká řecká komunita v Brisbane. Vyhledejte „pivní archiv“ Archive Beer Boutique, kde najdete lákavý výběr piv všeho druhu (všimněte si baru vytvořeného z knih), a pokud bude pátek nebo sobota, projděte se po nedalekém Boundary Street Markets (prý zavřeno). Poté si pochutnejte na rybě s hranolky (fish and chips) z podniku Sea Fuel. Z West Endu jeďte taxi nebo sdílenou jízdou znovu přes řeku a doslova „nahoru do světa“ na návštěvu předměstí Paddington. Leží kolem strmé ul. Given Terrace a je místem, kde si můžete prohlížet butiky a starožitnictví nebo si dát kávu. Merlo Torrefazione je prodejna značky Merlo Coffee, kde se káva praží na místě a personál je nadšený do věci, takže zahnala místní kofeinovou scénu do kouta. A nakonec, jak jinak zakončit Vaše dvoudenní dobrodružství v Brisbane než pohledem z ptačí perspektivy na město. Nenajdete lepší panoramatický výhled než z vrcholu Mt Coot-tha, kopce vysokého 287 m zvedajícího se západně od předměstí Paddington. Dostanete se tam autobusem nebo autem (ale také můžete jít pěšky lesem), a odměnou Vám bude mít celý Brisbane před sebou a Tichý oceán za sebou. Přitom si můžete připít míchaným drinkem v Summit Restaurant na vrcholu.

Co dělat v zimě v Austrálii

Cestování po městě

Vlaky a autobusy Vás snadno dopraví po městě. Chůze nebo jízda na kole představují příjemný způsob, jak se dostat z A do B, pokud není příliš horko (zdejší klima je polotropické): mosty přes řeku jsou šikovně umístěny a přímé vzdálenosti jsou často klamně krátké, jakmile si zvyknete na matoucí konfigurace řeky. Brisbane Riverwalk, stezka pro pěší a cyklisty vedoucí nad částí řeky, je obzvlášť zajímavé místo k procházce. Ale nejlepší způsob cestování po Brisbane nabízí řeka: můžete plout trajektem (některé jsou zdarma) od mola k molu s vánkem ve vlasech, přičemž poznáte, jak šťastní jsou obyvatelé Brisbane (a teď i Vy), že můžete být v tak krásném městě. 

Akční nabídka ubytování: