Tipy na jednodenní výlety do okolí Drážďan

Tipy na jednodenní výlety do okolí Drážďan 1

Zámek Moritzburg

Asi 14 km severozápadně od Drážďan naleznete pozoruhodný zámek/hrad Moritzburg, kurfiřtské lovecké sídlo a letní palác v okrové a bílé, které jsou typické pro saské baroko. Jeho historie započala v roce 1544, kdy zde vnikla skromná lovecká chata. Svoji současnou podobu hrad získal v letech 1723-36, kdy přibyla spousta barokních soch na balustrádách, rampách pro kočáry a terasách. Výzdoba a nábytek v interiéru, včetně loveckých trofejí a obrazů, se dochovaly původní.   

Adresa: Schloßallee, 01468 Moritzburg

 

Město a hrad Stolpen

Město Stolpen ležící 20 km východně od Drážďan je známé svým středověkým hradem a čedičovými formacemi na kopci. Hrad Stolpen je dlouhý asi 220 m a skládá ze ze čtyř dvorů, kde dobře značená trasa zavede návštěvníky kolem jeho nejzajímavějších prvků. Na místě se rovněž nachází muzeum historie hradu a města, zatímco studna na čtvrtém nádvoří je nejhlubší čedičová studna na světě s hloubkou 82 m. Zaoblený kopec, na kterém hrad stojí, s jeho nápadnými hranatými čedičovými sloupy je chráněná přírodní památka. Nejkrásnější sloupy spatříte na západní straně, zatímco areálu samotného hradu mají podobu varhanních píšťal.

Za návštěvu rovněž stojí staré město, především jeho náměstí Markt se Lví lékárnou (Löwenapotheke) pocházející z roku 1722 a s budovami starý Amtshaus z roku 1673 a nový Amtshaus, kde bydlel Napoleon v roce 1813. 

Adresa: Schlossstraße 10, D-01833 Stolpen

 

Město Görlitz/Zhořelec

Více jak 100 km východně od Drážďan na hranicích s Polskem leží malebné město Görlitz (Zhořelec). Město stojí za návštěvu už jen kvůli své baště Kaisertrutz, což je masivní kruhová věž z roku 1490, ve které dnes sídlí Městské muzeum. Ještě starší je krásná věž Reichenbacher z roku 1376 s erbem Lužické ligy šesti měst, které byl Görlitz členem. Středověký Dolní trh (Untermarkt) je obklopen pozdně gotickými, renesančními a barokními budovami, z nichž některé jsou přístupné návštěvníkům a představují domy kupců z doby hospodářského vrcholu města v letech 1480-1547. K dalším atrakcím patří pozdně gotické Dlouhé podloubí (Lange Laube) kdysi patřící obchodníkům s látkami, barokní dům Brauner Hirsch („Hnědý jelen“), stará Městská lékárna (Ratsapotheke) z roku 1550 a Radnice, jejíž nejstarší část pochází z roku 1378. 

 

Město Míšeň

Pouhých 30 km západně od Drážďan leží město Míšeň (Meissen), kde naleznete spoustu atrakcí. K nejoblíbenějším patří hrad založený v 15. století, který je jednou z nejkrásnějších světských budov z pozdně gotického období. Kdysi byl sídlem dynastie Wettinů a jeho nejvýraznějším prvkem je nádvoří s velkým točitým schodištěm. Uvnitř se nacházejí pokoje s bohatě zdobenými klenbami a stropy s malbami z roku 1870.

Míšeň byla dlouhou dobu proslulá svým porcelánem, takže k  hlavním turistickým atrakcím patří zdejší Porcelánka. Majitelem je stát Sasko a můžete zde spatřit předvádění místnost a dílny, kde si můžete prohlédnout postup výroby porcelánu. Za návštěvu rovněž stojí Míšeňský dóm, raně gotická katedrála z roku 1260 s bohatě vybaveným interiérem a s mnoha náboženskými obrazy a památkami. Další významnou církevní stavbou je kostel sv. Afry postavený kolem roku 1300.

Také město Freiberg, proslulé těžbou stříbra a vzdálené asi 40 km jihovýchodně od Drážďan, má nádhernou pozdně gotickou katedrálu s nejstaršími a největšími dochovanými varhanami Silbermann v Sasku. Centrum města je na seznamu národních památek.   

Adresa: Domplatz 1, D-01662 Míšeň

Akční nabídka ubytování zde