Tipy na organizaci po nastěhování do nového domova

Tipy na organizaci po nastěhování do nového domova 1

V dokonalém světě byste vše vyčistili a uklidili předtím, než dorazí stěhováci – ale tak to nebývá. I ti nejspolehlivější lidé mají tendenci naházet vše na poslední chvíli do krabic a pytlů na odpadky. Pak může být vybalování v novém domě přinejmenším skličující. Na druhou stranu je to příležitost začít znovu, pokud jde o organizaci domova a zjišťování, co skutečně potřebujete.

„Při stěhování si opravdu uvědomíte, kolik věcí vlastně máte,“ říká Yasmine El Sanyoura, návrhářka domů pro web Opendoor, který nakupuje a prodává rezidenční nemovitosti. Ve skutečnosti podle údajů společnosti Opendoor 49 % lidí cítí, že mají méně místa než na začátku pandemie. „S novými koníčky, pejsky a domácími kancelářemi chybí organizace a další prostor,“ říká El Sanyoura.

Než se pustíte do každé z místností, zvažte celkový obraz. Místo vytahování věcí z krabic a jejich umísťování kamkoli udělejte další očistu. Když otevíráte krabice a nádoby, El Sanyoura navrhuje vytvořit si hromádku na položky, které nepoužíváte nebo máte pocit, že jsou už zastaralé. Zeptejte se sami sebe: Proč jsem to zabalil/a? Kdy jsem to naposledy použil/a? Proč si to nechávám? Hodilo by se to víc někomu jinému? Představte si svůj nový dům jako prázdné plátno, kam všechno rozmístíte. Abyste se necítili zahlcení, Leanne Stapf, provozní ředitelka společnosti úklidových služeb v domácnosti Cleaning Authority, doporučuje vybalovat věci do místností po jednom.

„Při vybalování si nedělejte starosti s výzdobou Vašeho domova,“ říká Stapf. „Vybalte, pak si teprve pohrajete s uspořádáním nábytku a s dekorací.“

Zde je průvodce nejlepšími tipy na organizaci domácnosti a jak se vyhnout nepořádku.

Tipy na organizaci po nastěhování do nového domova 2

Kuchyně

Příliš mnoho předmětů na površích nebo pověšených může v kuchyni navodit dojem nepořádku, takže Váš kuchyňský prostor bude vypadat menší. Klíčem k organizaci kuchyně, říká Sanyoura, je nalezení kreativních a funkčních úložných řešení. Začněte tím, že si uděláte inventář všech svých položek. Dále uložte věci podle typového seskupení: koření, oleje, obiloviny, plechovky a čisticí prostředky by měly mít vlastní vyhrazené místo. Využijte této příležitosti a investujte do kořenek a vzduchotěsných nádob na skladování potravin, do kterých můžete věci přelít/přesypat, abyste se vyhnuli nepořádku uvnitř skříněk.

„Mým oblíbeným tipem na organizování je použití lepicích háčků uvnitř skříně nebo na dveřích, aby se maximalizoval úložný prostor a funkčnost,“ říká Sanyoura. „Osobně je používám na zavěšení rukavic na mytí nádobí, aby byly mimo pohled, když je nebudu potřebovat.“

Organizéry na příbory na nože jsou samozřejmostí, ale jděte ještě o krok dále a použijte prkénka a plechy na pečení jako přepážky v dlouhých vertikálních skříňkách. Barevné a elegantní spotřebiče, které používáte nejčastěji – jako je kávovar a toustovač – mějte na lince, aby se barevně rozzářila. Uspořádání Vaší spíže pomocí stupňovitých organizérů, přihrádek a košů Vám pomůže prostor maximálně využít.

Koupelna

Vzhledem k tomu, že koupelny jsou obvykle menší prostory a toaletní potřeby se snadno nashromáždí, mohou být nejpřeplněnější místnosti v domě. První věc, kterou musíte udělat, je vyhodit výrobky s prošlou dobou použitelnosti, a pak ve spodní části Vaší toaletní skříňky umístit otáčecí stojan (Lazy Susan), kam uložíte krémy na obličej, na opalování a další věci denní potřeby. Otočná plošina Vám pomůže věci snáze najít, aniž byste museli vše kolem zvedat a obracet. Chcete-li optimalizovat efektivitu, uchovávejte věci, které nejčastěji používáte, na přístupných místech, a uložte jinde výrobky, ke kterým se obracíte jen občas. V druhém případě Stapf doporučuje rozdělit produkty podle typu pomocí organizérů a štítků. Nahoru pak položte ozdobný košík na ručníky a papírové zboží.

Ložnice a šatna

Podle dat Opendoor by 23 % lidí rádo zvětšilo svoji ložnici víc než kteroukoli jinou místnost v domě. Vytvoření skladovacích zón může částečně zmírnit nepořádek. Začněte s úložnou sedačkou, nebo ještě lépe přejděte na postel s vestavěným úložným prostorem. Tím zabráníte povalování polštářů a přikrývek po místnosti. Abyste předešli odhazování oblečení na křeslo, umístěte do jeho blízkosti pěkný koš na prádlo, ke kterému budete mít snadný přístup.

Rachael Grochowski, hlavní architektka a designérka z RHG Architecture and Design v Montclair, New Jersey, je fanouškem šatních systémů, protože pomáhají lidem vidět své oblečení. Do jedné části umístěte dlouhé zavěšené šaty, do druhé krátké halenky, zásuvky použijte na složené svetry, police na boty, klobouky a tašky a háčky na opasky a šátky.

„Toto nastavení Vám umožní vidět vše najednou a získat více využití a kombinací z oblečení, které máte,“ říká Grochowski a poznamenává, že tento systém také omezí zbytečné nákupy.

Vstupní prostor

I malý nepořádek může nepříjemný a vchod se často stává přistávací zónou pro všechno. Myslete dopředu a určete místo na poštu, peněženku, klíče a boty. Nezapomeňte přidat menší odpadkový koš, do kterého můžete co nejdříve vyhodit nevyžádanou poštu. U větších předmětů použijte organizační systém s přihrádkami na boty a s háčky na kabáty a kabelky. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, určete pro jejich věci speciální prostor; pamatujte na batohy a vodítka.

Tip: tenký magnetický proužek na stěně nebo na polici vytvoří pohodlné místo pro umístění malých, snadno ztratitelných předmětů, jako jsou klíče.

Prádelna

Podle paní Stapf úhledná prádelna urychlí proces praní tím, že její použití je mnohem snazší. Doporučuje mít oddělené koše na tmavé a světlé prádlo. Praní oblečení bude rychlejší a méně náročné, protože nebudete muset třídit hromadu špinavého prádla. Prací prostředky a další čisticí prostředky skladujte na snadno přístupných policích nebo v koších. Pokud máte místo, nainstalujte nástěnný sušicí stojan. Jako obměnu prádelny svépomocí můžete nainstalovat police vedle pračky a sušičky umístěných nad sebou.

Garáž

Při stěhování je snadné ignorovat garáž – koneckonců, tam se pravděpodobně budou hromadit stěhovací krabice. Věci recyklujte nebo je dejte jiným např. na Nextdoor (budete mile překvapeni, jak rychle se půjdou na odbyt). Projděte vše, co Vám předchozí nájemníci zanechali. Tyto „dárky na rozloučenou“ mohou být užitečné (ale také nemusí), např. zbylé dlaždice, které byly použity v domě, nebo stará dávno zaschlá barva. Po úplném vybalení se zamyslete nad tím, jak chcete garáž využívat. Možná si budete muset pořídit desku na zavěšení nářadí a zahradnických potřeb nebo investovat do dalšího plastového úložného prostoru pro ukrytí vánočních dekorací. Pokud jste sportovní typ, vertikální uložení kol může představovat obrovskou úsporu místa.