Toyota I-Road: nejzábavnější elektrické vozidlo na třech kolech

Toyota I-Road: nejzábavnější elektrické vozidlo na třech kolech 1

jsou mimořádně oblíbená zejména ve velkoměstech s hustým provozem. Kromě toho, že se dostanou téměř všude, možná s nimi velmi snadno zaparkovat. Elektrická Toyota i-Road se poprala s myšlenkou městského autíčka po svém. Tříkolový elektromobil zaujme něčím, co klasická městská autíčka nemají a proto je s ním mnohem více zábavy.

Toyota i-Road se zrodila z nápadu zkombinovat kompaktní rozměry motocyklu s bezpečností vozidla. Namísto řízení předních dvou kol tuto funkci zastupuje zadní kolo. Při jízdě na silnici se kabina v zatáčkách naklání, podobně jako v případě motocyklu. Když se projektový manažer Akihiro Yanaka zamýšlel nad možností naklánění auta v zatáčkách, neměl na mysli klasická dvě kola. Nakolik chtěl, aby byl řidič s autem harmonizovaný, ihned pomyslel na lyžování. Toyota tento systém nazývá Active Lean a budete překvapeni náklonem autíčka v zatáčkách! Na demonstraci toho, jak se autíčko dokáže naklánět v zatáčkách, vytvořila následující video. Ukazuje, že auto dokáže jezdit slalom stejně jako lyžař.

Místo toho, abyste v zatáčkách nakláněly jako na motorce, auto to udělá za vás. Zpočátku vás může tento systém zaskočit, po několika zatáčkách si však zvyknete. Elektrické motory pohánějí přední kola, na která jsou připevněna. Vozidlo s nimi dosahuje max. rychlost 60 km/h.

Společnost už spustila pilotní programy na podporu prodeje ve Francii a Japonsku. Elektromobil i-Road se pravděpodobně objeví i v USA podobně jako Renault Twizy nebo projekt od Nissanu. Uvažuje se dokonce o možnosti pronájmu vozidla pro obyvatele měst na krátké trasy.