Jak pracovat se silikonem jako profík

Jak pracovat se silikonem jako profík 1

Stejně jako malování je nanášení tmelů (silikonování) jedním z projektů k vylepšení domova, o kterých mnoho lidí předpokládá, že je docela snadný a nevyžaduje žádné učení. Ve skutečnosti se většina lidí nikdy nenaučila správný způsob použití tmelů, takže to často končí zbytečným nepořádkem. Pokud se naučíte několik jednoduchých kroků, Vaše práce s tmelem bude vypadat jako od profesionála.

 

Než začnete

Mnoho lidí je překvapeno, když zjistí, kolik druhů tmelů a těsnících hmot existuje. Je důležité vybrat produkt, který odpovídá Vašim potřebám.

  • Akrylátový latexový tmel je skvělý univerzální produkt, který lze natírat a snadno ho můžete čistit vodou a obyčejným čisticím prostředkem. Nejlépe byste ho měli používat tam, kde je sucho, nebo kde může být přetřen nátěrem, aby byl chráněn před vlhkostí. Nejlepší je pro vnitřní použití, např. jako těsnění kolem soklových lišt a dřevěných lišt.
  • Latexový tmel se silikonem je základní akrylový latexový tmel s přidaným silikonem pro lepší odolnost proti vodě. Obecně lze přetřít nátěrem, i když nepřijímá barvu tak snadno jako obyčejný latexový tmel. Jedná se o vynikající těsnění pro vnitřní i venkovní použití. Čištění je snadné – stačí voda a čisticí prostředek.
  • Čistý silikonový tmel je poněkud dražší prémiový tmel, který je ideální na místa s vysokou vlhkostí, jako jsou vany a sprchy. Nepřijímá barevný nátěr, ale je k dispozici v různých barvách, aby vyhovoval Vašim potřebám. Jedná se o produkt na bázi rozpouštědel, který k čištění vyžaduje minerální alkohol.
  • Butylkaučukový tmel je venkovní tmel často používaný k utěsnění okapů, střech proti vlivům počasí a na podobné aplikace. Čištění vyžaduje minerální alkohol.
  • Žáruvzdorný tmel je protipožární tmel používaný na krby a další aplikace s vysokou teplotou. K dispozici jsou produkty na bázi latexu i rozpouštědel.
  • Tmel na opravu zdiva je vysoce flexibilní tmel používaný k utěsnění spojů ve zdivu, štuku a betonových deskách. Některé typy jsou na bázi latexu, zatímco jiné jsou na bázi rozpouštědel, takže vyžadují čištění minerálním alkoholem.

Důležitým rozhodnutím je také typ těsnicí pistole nebo nástroje, který používáte. Tmel lze zakoupit buď ve vytlačovacích tubách, nebo v kartuších, které se vkládají do těsnící pistole. Profesionálové obvykle používají kartuše a těsnicí pistoli s hladkým chodem (známou také jako těsnicí pistole bez kapání), aby ušetřili peníze a dosáhli nejlepších výsledků.

Jak pracovat se silikonem jako profík 2
nástroj na odstraňování starého tmelu

Co budete potřebovat

Vybavení/nástroje:
  • výsuvná žiletková škrabka
  • nástroj na odstraňování starého tmelu
  • špachtle nebo nástroj 5v1
  • pistole na tmel/silikon s hladkým chodem bez kapání
  • technický vysavač
Materiál:
  • tmel/silikon
  • technický alkohol
  • bavlněné hadry
  • modrá malířská páska

Jak pracovat se silikonem jako profík 3

Postup

Vyberte si správný tmel a pistoli  – vyberte si správný typ tmelu a pistoli podle potřeb projektu. Měli byste zvážit mimo jiné, jestli  

  • bude potřeba tmel natírat
  • bude tmel muset odolávat vlhkosti
  • aplikujete tmel v interiéru nebo venku
  • je důležitá možnost čištění vodou a obyčejným čisticím prostředkem
  1. Odstraňte starý tmel a očistěte povrch – odstranění starého tmelu (dle potřeby) a příprava povrchu jsou velmi důležité pro efektivní aplikaci a opravu těsnění. Při přípravě povrchu odstraňte starý tmel pomocí zasouvací škrabky se žiletkou. U spojů v rozích (např. kde se obklady stýkají s vanou, umyvadlem nebo pracovní deskou), skvěle funguje nástroj na odstranění tmelu. V závislosti na stáří těsnění a umístění linie těsnění může být užitečný také nůž na tmel nebo nástroj 5 v 1. Technickým vysavačem odstraňte všechny nečistoty ze spáry a okolí. Nakonec povrch očistěte hadříkem a lihem. Porcelánové nebo keramické povrchy musí být dokonale hladké, čisté a suché, aby přijaly nový tmel.
  2. Přelepte povrchy páskou – aplikujte proužky modré malířské pásky k zakrytí obou povrchů v místech, kde chcete skončit linii těsnění. Používejte dlouhé kusy pásky, ne krátké, a ujistěte se, že je páska rovná. Spoj bude vypadat nejlépe, pokud lepicí páskou vytvoříte poměrně tenký pás o celkové šířce asi 1/4 palce (6 mm). U nerovných spojů může být potřeba, aby byla linie těsnění širší, až 3/8 palce (1 cm). Pevně ​​zatlačte na vnitřní okraje pásky. Cílem je utěsnit okraje, aby pod ně nemohl prosakovat tmel. Toho lze dosáhnout nehtem nebo zaobleným dřívkem.
  3. Naneste tmel – otevřete trubici odříznutím špičky trysky pod úhlem 45° pomocí kuchyňského nože. Vložte dlouhý čistý hřebík nebo drát do trysky a propíchněte vnitřní těsnění. Těsnění několikrát drátem protáhněte, abyste zajistili hladký tok tmelu (některé těsnicí pistole mají vestavěný nožík, kterým uříznete špičku těsnicí trubice, a propichovací drát k porušení těsnění).
  4. Nanášejte tmel pod úhlem 45° mezi horizontálou a kolmicí. Ujistěte se, že mačkáte dostatečně silně, abyste tmel zatlačili plně do spoje. Při pomalém mačkání rukojeti těsnicí pistole táhněte špičku těsnicí trubice po délce spoje, přičemž pracujte rychlostí, která je pomalá a konzistentní. Čím hladší je počáteční aplikace, tím lepší bude konečný výsledek. Tip: Odřízněte trysku blíže ke špičce, pokud chcete užší linii těsnění, nebo dál (směrem k trubici), pokud chcete širší.
  5. Uhlaďte spoje – navlhčete si prst buď lihem (u silikonového tmelu) nebo vodou (u latexového tmelu). Navlhčete také roh hadříku vodou nebo lihem. Alkohol nebo voda poslouží jako lubrikant a ředidlo při vyhlazování spáry. Lehkým tlakem vyhlaďte těsnicí spoj, postupujte od jednoho konce k druhému. Jakmile se na Vašem prstě nahromadí přebytečný tmel, otřete jej navlhčeným hadříkem a znovu prst navlhčete. Pokračujte ve vyhlazování, dokud nebude hotová celá páskou olepená část, na které pracujete. Zkontrolujte spoj, a pokud objevíte nějaké mezery, naneste malé množství dalšího tmelu a uhlaďte jej prstem.
  6. Odstraňte pásku – ihned sundejte modrou malířskou pásku použitou k zakrytí. Sundávejte ji pomalu a vytáhněte ji v úhlu od spoje, ne směrem ke spoji. Dávejte pozor, aby se mokrý tmel z pásky nedostal do okolí. Tip: Pokud se vám nelíbí představa tmelu na prstech, můžete místo prstu použít zaoblené dřívko (např. od nanuku) nebo si vzít přiléhavou latexovou rukavici.
  7. Nechejte tmel plně ztvrdnout podle pokynů výrobce předtím, než ho namočíte nebo budete natírat. Často je rozdíl mezi „dobou schnutí“, než můžete tmel natřít, a „dobou vytvrzení“, než může být tmel vystaven kontaktu s vodou. Některé latexové tmely jsou připraveny k natírání za 30 minut, zatímco silikonové tmely mohou vyžadovat několik dní, než mohou být vystaveny kontaktu s vodou.